+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Civcivler Hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Civcivler Hakkında bilgiler

  Civcivlerin özellikleri
  2003 yılında 24 milyar nüfus ile, Dünya'da en fazla bulunan kuş türüdür. İnsanlara iki çeşit sık kullanılan besin kaynağı sunarlar: etleri ve yumurtaları. Tavuklar uçamayan kuşlardandır. Yumurta ile çoğalırlar. Yavrularına 'civciv' denir. Akciğerleri ile nefes alırlar. 2 ayakları vardır. Otçullardır. Zararsız hayvanlardır.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Civcivler ve Tavuklar

  Sülüngiller familyasından, orta büyüklükte, vücûdu yandan basık, gagası kuvvetli, ayakları eşeleyici, kısa veya yuvarlak kanatlı dişi bir kuş. Erkeğine horoz, yumurtadan yeni çıkan yavruya civciv, bir yaşından küçüğüne piliç denir. Başının üzerinde kırmızı renkli etten bir ibik bulunur. Gaganın altında da buna benzer etli iki parça sarkar. Ayaklarında, üçü önde, biri arkada olmak üzere dört parmak vardır. Gözleri başının iki yanında olup, üçer göz kapağına sâhiptir. Üçüncü perde gözü fazla ışıktan korur. Kuyruk; horozlarda büyük, tavuklarda küçüktür. Küçük kanatlı olduklarından ancak kısa mesâfede uçuş yapabilirler. Mîdeleri diğer kuşlarda olduğu gibi üç bölümdür. Yemler önce kursağa, sonra ön mîdeye geçer. Son olarak katıda sindirilir. Tavuklar yuva yapmaz. Yerde veya ağaç dallarında tünerler. Sıcakkanlı hayvanlardır. Genel olarak vücut ısıları 40,5-42°C’dir.

  civcivler.jpg
 3. Ziyaretçi
  Evcil olarak kümeslerde; serbest yaşayan yabâni türler de vardır. Özellikleri: Orta büyüklükte, kısa kanatlı, yerde yaşayan bir kuş. Ayakları eşelemeye ve koşmaya uygundur. Çoğunlukla nebâtî besin yer. Ömrü: 15-20 yıl. Çeşitleri: Leghom, Minorka, Dorking, Beç, Denizli, Cebeci, Gerze, İspenç tavuğu, Tepeli tavuk meşhur cinslerdir.
 4. Ziyaretçi
  Ben 2 tane civciv aldım. Kutuya gazete serdim. İçine yem döktüm. Bide şu içmeleri için kutuya su koydum. Ama civcivler suyu içmiyor kabin içine giriyor. Normal mi ? Ne yapmalıyım?

 5. Fatma
  Administrator
  Ben 2 tane civciv aldım. Kutuya gazete serdim. İçine yem döktüm. Bide şu içmeleri için kutuya su koydum. Ama civcivler suyu içmiyor kabin içine giriyor. Normal mi ? Ne yapmalıyım?
  Büyük ihtimalle içiyorlardır. Siz farketmiyorsunuz.

 6. Ziyaretçi
  Normal bizim civcivlerde oyle takilsinlar bosver ama ayaklarini kurula hasta olurlar

+ Yorum Gönder


civciv hakkında bilgi,  civcivler hakkında bilgi,  civciv hakkında kısa bilgi,  civciv ile ilgili bilgiler,  civciv hakkında bilgiler,  civciv hakkında ansiklopedik bilgi