+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Ötücü Kuşlar Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Ötücü Kuşlar Hakkında Bilgi

  Ötücü Kuşlar Hakkında kısa bilgi

  tckular2.jpg


  Ötücü kuşlar, grup olarak o kadar çeşitlidir ki, ortak özelliklerini bulmak kolay değildir. Karga kadar iri olanları olduğu gibi, çalı kuşu gibi minikleri de vardır. Gagalarında, bacaklarında, kanatlarında, kuyruklarında, kabiliyetlerinde ve tüylerinin renginde de büyük ayrılıklar göze
  çarpar. Ötücü kuşlartn gagası hakkında ortak özellik olarak orta uzunlukta ve derişiz oluşu söylenebilir. Ötücülerin hepsi kabiliyetli kuşlardır. Bir kere son derece çeviktirler. Hepsi usta uçucu değilseler bile, bu konuda bütün öbür kuşlarla boy ölçüşebilecek olanları da vardır. Yerde de son derece çeviktirler. Kimi yürüyerek, kimi hoplayarak yol alır. Duyguları keskindir. Başta görme duygusu gelir, bunu işitme duygusu takip eder.
  Son derece faal kuşlardır. .Canlılık ve hareketlilik bakımlarından üstlerine yoktur. Ancak uyudukları zaman, tamamiyle hareketsiz oldukları söylenebilir. Çoğunun ötme kabiliyeti vardır. Hele öz-ötücüler yalnız dişileri veya sahipleri için değil, neşelerinden kendi kendileri için dahi şakırlar.
  Son derece arkadaş canlısıdırlar. Ender olarak tek görülürler, hele çiftleşme mevsiminin dışında gerçek ordular meydana getirirler. Yalnız aynı türün üyeleri değil, akraba türler de çok kere bir araya toplanırlar.
  Ötücü kuşlar'm çoğunluğu böcekler, yumuşakçalar ve her türlü solucanlarla beslenir. Fakat daha çok böcekçil olanları bile arada meyva, yemiş ve tane yerler. Hemen tamamiyle bitkisel besinleri tercih edenler ise, fırsatını buldukça böcekleri avlamaktan geri kalmazlar.
  Mutedil kuşaklarda yaşayanlarının pek çoğu göçücüdür. Faydalı yaratıklar oldukları söylenebilirse de, tek tük zararlı olanları da vardır. Hiçbir kuş takımının arasından ötücü kuşlardaki kadar evcil kuş çıkmaz. Özellikle öz-ötücüler güzellikleriyle gözü okşadıktan başka, sesleriyle de insana neşe verirler. 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Ötücü Kuş resimleri

  tckular3.jpgtckularhakkndabilgi.png
  Ötücü kuşlar (Latince: Passeriformes), kuşlar (Aves) sınıfından özel ses yapılarına sahip çok sayıda kuştürünü içeren takım.Oldukça kalabalık olan bu takımda 60'ın üzerinde aile(familia) bulunur.Ses kutuları çok iyi gelişmiştir.Vücut boyları,yapıları ve gagaları değişkendir.Ayak parmaklarından üçü arkaya diğerlerinden büyük olan parmak ise öne doğrudur.Genellikle ağaçlarda ve çeşitli yerlerde yaptıkları yuvalarda yaşarlar.Yavrular yumurtadan çıktıkları zaman gözleri kapalıdır ve gagaları renklidir.
+ Yorum Gönder


kuşlar hakkında bilgi