+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Kirlangıç Kuşu Ve Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Kirlangıç Kuşu Ve Özellikleri


  Kirlangıçların özellikleri

  Kirlangıç Kuşu.jpg

  KIRLANGIÇLAR
  ötücü kuşların en güzellerindendirler. Aralıksız olarak sinekleri ve başka böcekleri kovalarken son derece zarif bir uçuşları vardır. Çiftçi, ekin tarlasını biçerken, çok kere, rahatsız olarak kaçan böcekleri yakalamak üzere biçicinin demirinin geçtiği yerlere konup havalanan bir kırlangıç grubu tarafından takip edilir. Bu kuşların kısa, yassı ve üst yarısının ucu kancalı gagalarının çok fazla açılabilmesi bol sayıda böcek kapmalarına yardım eder.
  Dış görünüş bakımından kara sağanlara çok benzeyen zarif küçük kırlangıçların göğsü enli, boynu kısa, başı yassıdır. Bacakları kısa ve kuvvetsiz, kanatları uzun, dar ve çok sivri, kuyrukları çoğu zaman derin çatallı, tüyleri kısa ve üstte madenî parıltılıdır.
  Kırlangıçlar bütün kıtalara, bütün enlemlere ve bütün yüksekliklere yayılmışlardır. Birçokları insanların evlerine sığınırlar, başkaları dik kaya veya toprak duvarlarına yerleşirler, daha başkaları yuvalarını ağaçların üzerinde bina ederler. Yazı ile kışı arasında çok fark olan bölgelerde yuva yapanları göçücü kuştur.
  Kırlangıçların hareket şekli uçmaktır. Yerdeki yürüyüşleri, akrabaları kara sağanların sürünmesinden biraz üstünse bile gene enikonu beceriksiz sayılır. Ötüşleri, insana neşe veren bir cıvıltıdır. Kırlangıçlar şen, sokulgan ve biçimli olduktan başka, gerçekten cesurdurlar. Çevrelerini dikkatle gözden geçirir, dostlarını, düşmanlarını öğrenir ve ancak lâyık olana itimat ederler.
  Bütün kırlangıçlar böcek avcısıdır. Fakat daima havada avlanır, duvarların üzerinde duran böcekleri dahi uçarken yakalarlar. Kaptıkları avı parçalamadan yutarlar. Su içişleri dahi uçarkendir. Uçarak yıkandıkları tesbit edilmiştir. Su yüzeyinin hemen yukarısında kanat çırparken, birdenbire aşağı çöker, ya gagalarını, ya da vücutlarının bir kısmını suya daldırır, sonra silkinerek ıslanan tüylerini kuruturlar.
  Birçok türleri, dış duvarı tükrükle perçinlenmiş kil topakları görünüşünde olan marifetli bir yuva yaparlar. Yuvada 4-6 yumurta bulunur. Dişi tek basma kuluçkaya oturur.
  Yaşamak için sınırsız bir hürriyete ihtiyaç duyan kırlangıçlar, esaret hayatına gelemezler. Roma'hlar onlardan posta güvercini gibi faydalanmışlardı.
  Kırlangıçların en iyi bilineni «kır kırlangıcı» veya öbür adıyla «adi kırlangıç» tır (Hirundo rustica). Kutup Dairesi'nin güneyindeki bütün Avrupa'da, Batı ve Orta Asya'da bulunan bu tür aynı zamanda Birleşik Amerika'nın en iyi bilinen kırlangıcıdır. Bütün kırlangıçlar gibi bunun da ufak ve zayıf bacaklarıyle ayakları vardır, dallara rahatça tüner, fakat ender olarak yürümeye kalkışırlar. 18 santim uzunluğundaki bu güzel kuşun sırtı parlak bir mavimsi siyah, göğsü kızlımsıdır. Uzun ve çatallı kuyruğu beyaz beneklerle süslüdür.
  Bu kırlangıç eskiden yarlarda yuva yapardı, ama şimdi yuvasını samanlıkların ve başka binaların pervazlarının veya kirişlerinin üzerinde bina eder. Kır kırlangıcı böylece, gerek bol miktarda zararlı böcek yutması, gerekse de bizlere yakın yaşaması sebebiyle en yakm dostlarımızdandır. Tükrükle perçinlenmiş çamurdan meydana gelmiş yuva, içi oyuk bir kürenin dörtte biri görünüşündedir. Altında hafif bir destek bulunması şartıyle herhangi bir duvara yapıştırılabilir. Bir kır kırlangıcı çifti böyle bir yuvayı güzel havada 8 günde tamamlar. Yuvanın eni yaklaşık olarak 20, derinliği 10 santimdir. Dişi kır kırlangıcı, kıllar, tüyler ve benzeri yumuşak maddelerle astarlanmış böyle bir yuvanın içine tarçın renginde benekli 4-5 beyaz yumurta yumurtlar. Bu kuşlar bazen bir tek mevsimde iki parti yavru çıkardıkları gibi, aynı yuvayı üst üste yıllarca kullanabilirler.
 2. Ziyaretçi

  Kırlangıç Hirundinidae familyasını oluşturan kuş türlerine verilen addır. Kırlangıçlar, kutuplar hariç dünyanın her tarafında yaşayabilen sinek avlayarak geçinen küçük ötücü kuşlardır.
 3. Ziyaretçi
  kırlangıçlar hakkında ilginç özellik istiyorum herhangi bir sitede görürseniz yazabilir misiniz:?
 4. Asel
  Bayan Üye


  kırlangıçlar hakkında ilginç özellik istiyorum herhangi bir sitede görürseniz yazabilir misiniz:?


  kirlang-.jpg


  Boyları 10-23 cm arasında değişir. Çoğunun karnı beyaz; baş, kuyruk ve kanatları siyah; alın ve gerdanı kahverengi parlak tüylüdür. Kısa ayaklarının tırnakları sivri olduğundan düz, yassı zeminlere rahatça tutunurlar. Üçgen şeklindeki gagaları geniş yırtmaçlı olup ağızları açık uçarken sinek, sivrisinek gibi küçük böcekleri avlarlar. Kuyrukları çatallı, kanatları uzun ve sivridir. Hızlı uçarlar. Kuyruklarını dümen olarak kullanır, ani dalışlar yaparlar. Çoğu sürü halinde yaşar.
  Yaz sonunda, günler kısalıp, böcekler azalınca yavru ve erginler göç ederek kışı Afrika'da geçirirler. İlkbaharda geri dönerler. Diğer göçmen kuşların aksine gündüz göç yollarına devam ederler. Göç sırasında bazen şiddetli yağmur ve fırtınalar binlercesinin ölümüne sebep olur.


 5. Ziyaretçi
  Bu kuslar iyi hoşta cok hizlilar besinci katta oturuyorum sabah lari ve ikindinleri pencere fln acamiyorum suru halinde butun şehrin ustundeler ve binaya sifir ucuyolar iceriye girecekler diye korkuyorum kirlangicmi bunlar ona benziyo amaa

 6. Ziyaretçi
  evet bende merak ettim sanırım bir çeşit kırlangıçbinaya çok yakın uçuyorlar ve sanki sürekli birbirlerini kovalıyorlar))gibi.

 7. Ziyaretçi
  kırlangıçların ömrü hakkında bilgisi olanlar varmı

 8. Fatma
  Administrator
  kırlangıçların ömrü hakkında bilgisi olanlar varmı
  Kırlangıçların ömürleri bildiğim kadarıyla 9-10 yıl arasında değişiklik gösteriyor.

 9. Ziyaretçi
  arkadaşlar kapı girişindeki kırlangıç yuvasından yeni yumurtadan çıkmış yavru kırlangıç yere düşmüş geri koyamadım yerine kendim besleyebilir miyim besleyebilirsem nasıl beslerim şimdiden teşekkürler

 10. Fatma
  Administrator
  arkadaşlar kapı girişindeki kırlangıç yuvasından yeni yumurtadan çıkmış yavru kırlangıç yere düşmüş geri koyamadım yerine kendim besleyebilir miyim besleyebilirsem nasıl beslerim şimdiden teşekkürler
  bulgur falan verebilirsiniz ama küçük bulgur cinsleri var kırık bulgur da derler bunları ıslatıp yedirebilirsiniz. Eğer yemez ve durumu kötüleşirse veterinere götürün.

+ Yorum Gönder


kırlangıç kuşu,  kırlangıç,  kırlangıç kuşunun özellikleri,  kırlangıç özellikleri,  kırlangıçın özellikleri,  kırlangıçların özellikleri