+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Kum ve Minareller (kanaryalar) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Kum ve Minareller (kanaryalar)


  Kanaryalar için kum ve mineraller
  Kanaryaların dişleri yoktur. Almış oldukları besinlerden tohum ve hububatlar serttir. Bunların sindirilmeleri için iyice öğütülmeleri gerekir. Dişleri olmadığı için bu metai kum yapar. Kuşun yuttuğu kum kursağına giden. Ayni şeklide kursağına giden sert gıdanın burada kursağın sindirim hareketine uyarak bir değirmen makinesinin taşları gibi vazife görür kum tanelerine sürtünme esnasında ufalanır, toz halinde öğütülür ve böylece sindirim olur. çok ince kum kursakta ıslanıp çamur haline geleceğinden sindirime yàrdımcı olmaz. İri toz şekeri büyüklüğünde olmalıdır. Bu sebeple kuşa verilen kumun çok ince olmamasına, temiz, kuru ve mikropsuz olmasına dikkat edilmelidir. Kum çok az miktarda pirinç talkı ile karıştırılırsa kuş bu kumu lezzetle yer..

  Kanaryaların vücut yapılanı naziktir. Kemik, tırnak, gaga gibi organ ve iskeletinin sert ve dirençli olması, yumurtalarının kabuk kalınlığı için kalsiyuma ve fosfora ihtiyaçları vardır. Biraz tebeşir tozu, yumurta kabuğu tozu vermek bu ihtiyacını karşılar.

  Temizlik konusunda da işaret edildiği üzere kafes tabanına serilen kum, kuşun ayak temizliğini de sağlar. Kum, sindirim kolaylığını temin edip sindirim organlarının yorulmasını Önlemekle kuşun ömrünü arttırır. Ufak mamalıklar içerisine konularak veya daha iyisi kafes tabanına serilerek verilmelidir. Kafes tabanına taze kum serilir serilmez kanarya hemen kumun üzenine sıçrar ve yemeğe başlar.
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  kanaryanın veya başka bir evcil kuş türünün dişleri yoktur.dişleri olmdığı için besinlerini çiğnemeden yutarlar ama kum taneciklerinden aldıkları sindirim güçleri onların besinlerini bir toz haline getirerek sindirirler.kanaryaların sesi harikadır insanlar ya sesleri için yada güzel oldukalrı için onları yetiştiriyorlar.buda onların kafes hayvanı olduklarını açıklıyor.
+ Yorum Gönder


kanaryalar,  kanarya kuşu,  kanarya,  kanarya resmi,  kanaryanın özellikleri,  kanarya yavruları