+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Kuşlar Ne Yerler? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kuşlar Ne Yerler?
  Kuşların Ne Yedigi ile ilgili bilgi  KUŞLAR o kadar hareketli bir hayat sürerler ki çok fazla yemeleri gerektir. Yenilen, yiyecek kuşun türüne göre değişir. Tavuklarla horozlar gevşek toprağı güçlü ayaklarıyla eşeleyerek açığa çıkardıkları böceklerle tohumları gagalarıyla toplarlar. Ördekler, yassı gagalarından yaralanarak, midye veya su bitkisi tohumları peşinde bataklık çamurlarıyla kumlan elerler. Atmacalarla baykuşlar sıçanları kavisli pençeleriyle yakalar, sonra avlarını parçalamak için kancalı gagalarından faydalanırlar. Balıkçıl kuşları sığ göl kıyılarında dolaşarak, sivri gagalarının şimşek hızındaki bir darbesiyle kurbağaları ve balıklan mızraklarlar. Kırlangıçlar yorgunluk bilmeden uçuşur durur, bu arada enli ve kısa gagalarıyla küçük böcekleri yakalarlar. Parmak araları perdeli, güçlü ayaklan tarafından güdülen dalgıç kuşuna benzerler, balık peşinde suyun derinlerine dalarlar. Ağaçkakanlar Ölü ağaçların içinde kendilerine tünel açarak tahtayı kemiren kurtlarla karıncaları ararlar. Papağanlarla bazı ispinoz türleri sert meyvalarla tohumları güçlü gagalarıyla ezerek içini yerler. Akbabalar göğün yükseklerinde uçarken keskin gözleriyle yerde leş veya çöp araştırırlar. Bunlar, yiyecek bulmak için kuşların baş vurdukları tekniklerin birkaç tanesidir.
  Kuşların vücut ısısının yüksek olduğunu, uçarken ya da başka faaliyetlerinde bol enerji tükettiklerini gördük. Bundan ötürü bol yiyeceğe ihtiyaçları vardır ve bunları çabuk sindirmek zorundadırlar. Kuş midesinin katı, taşlık veya konse denilen kısmının kalın ve kaslı cidarları, kuvvetli ve sert bir astarı vardır. Kuşun yedikleri barsaklara geçmeden önce burada parçalanır ve ezilir. Katıda, genel olarak kuş tarafından yutulan ve tahıl tanesi gibi sert yiyeceklerin öğütülmesine yardım eden kum ve çakıl gibi maddeler bulunur. Birçok kuşların yutaklarında kursak denilen genişlemiş bir bölge vardır. Katıda yer açılıncaya kadar yediklerini burada tutarlar.
 2. Ziyaretçi
  kuşlar ne yer nerde yaşar  Kuşların çoğu, enerjisi yüksek yiyeceklerden tohum, tane, kurtçuk, böcek, balık, memeli, hatta başka kuşları yer. Daha azı ise ot gibi enerjisi düşük yiyeceklerden yemekle birlikte birçok ördek, kaz ve kuğu, otlarla iyi beslenirler.

  Kuşların her bir türü, belli bir yiyecekten yemeye uyum sağlamışlardır. Bazılarının gagası, yapraklardaki böcekleri toplamak için küçük, nazik yapıda olurken bazılarınınsa, yumuşak çamuru kazıp kurtçukları çıkartmak için uzun, diğerlerinin ise etleri parçalamak için kıvrık olur.

  şehirlerde yaşayan kuşlar pek çok farklı besini yerler.

  mesela,balkonda unutulmuş bir tepsi fındık veya ceviz kargalar ve alakargalar tarafından düzenli olarak aşırmak sureti ile besin vazifesi görür.

  aynı şekilde,incir; dalında veya toplanmış, serçeler,saksağan vb. kuşlar için değişik tatlardır.

  camlara alışık kumrular, ıslatılmış bulgur, göce ve ekmek için fır dönerler.

 3. Ziyaretçi
  benim yumurtdadan çkmış yavrularım vr çk tatlılar bu siteyi ts ederim
 4. Ziyaretçi
  Bengisu,,
  kuşlar ekmek kirintilari ve yem yerler bide martilarda balik yerler


  bende sana şunu soruyorum papağan ne yer biliyor musun

+ Yorum Gönder


kuşlar ne yer,  kuş ne yer,  kuşlar ne yerler,  kuslar ne yer,  kus ne yer,  kuşlar neler yer