+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı
  Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı nasıl olur  Muhabbet kuşlarında en çok görülen hastalıklardan birisi de mantar hastalığıdır. Mantar hastalığı genellikle deri, gaga ve tırnaklar gibi bölgelerde lezyonlar oluşturmaktadır. Bu yazımızda sizlere kısaca bu hastalıklar hakkında bilgi vereceğiz.

  Mantar Hastalığı: Kuşlarda genel olarak mantarların yol açtığı deri hastalıklarına mantar adı verilmektedir , küçük asalaklara (mantar olmayan) direk olarak vazelin boğucu etki yaratmakta ve kısa sürede hastalıklı bölgenin yenilenmesine iyi gelmektedir.Ancak eğer mantar veya bir bakteri etkin bir şekilde deride , gagada veya tırnaklarda kanamalı yaralara yol açıyorsa toz veya aşı şeklinde antibiyotik veya antifungal ilaçlar kullanılmalıdır.Genelde insanlarda kullanılan ilaçlar hayvanlarda da kullanılabilmektedir. Muhabbet kuşunun gagası, dayanıklı kemiksi özlü madde etrafını çevreleyen keratinden oluşmakta, keratine rağmen de içinde hassas damarlar bulunmaktadır. Bütün papağanlar gibi, muhabbet kuşlarının da kavisli bir gagası var. Onların üst ve alt çeneleri birbirlerinden şekil ve uzunluk bakımından farklıdır. Çoğu zaman, sadece uzun olan üst çene görünür. Alt çene, çenekemiğe yapışık olduğundan hareketsizdir. Kuş, gagasını açtığında, üst çeneyi yukarı doğru hareket ettirdiğinde alt çene görülebilir.

  Daha aşağıya, alt çene ve boğaz arasına çok dikkatli bakılırsa çıplak deri ve yarık görebilir. Bu yarık, bir muhabbet kuşunun anatomisinin normal bir karakteristiğidir, patolojik değildir!

  Tüylerini düzeltirken veya banyo sonrası tüyleri ıslakken bu çıplak deri ve yarık görülebilir. Resimde, eşi tarafından beslenirken başını arkaya atan dişi bir muhabbet kuşu görülmektedir. Yarık, işaret ile gösterilmektedir.
 2. kusunseresi
  Seyirci Üye

  Ya işte ben de mantar sanıyodum ama değimiş uyuz çıktı.. şurdan okuduğum iyi olmuş ilgilenene şiddetle tavsiyemdir


  Çoğu kez muhabbet kuşlarında yanıldımız aslında kendisi bir mantar olmayan ancak mantara çok benzeyen bir olgu vardır. Belki de muhabbet kuşunun o bölgeyi sürekli kaşımak istemesinden dolayı mantar olduğu düşünülebilir.

  Kafes içi nemli olduğu muhabbet kuşunda, papağanda hatta kanaryada mantar oluştuğunu düşündürebilir. Bullu bacak görünümü genelde pullu suratla başlar ve genelde şerede başlayıp çene altına kadar gebilir. İleriki dönemlerinde gagayı yamultup kuşum yem yemesini engelleyerek ölüme kadar götürebilir.

  Enfeksiyonun hangi dönem oluştuğu teşhis için önemlidir. Kışın bir çoğumuzun evinde yalıtım sıkıntısı olan duvar köşelerinde küfler oluşur kuşlarımızda da bu gibi durumlarda mantar olgusu şekillenebilir. Tek kuşta mı var yoksa bütün kuşlarda mı var bu konu da oldukça önemlidir. Knemidokoptes dediğimiz kanatlı uyuz etkeni sadece kuşların birbirine temas etmesi sonucunda bulaşır.


  Veteriner hekime gitmeden önce tedbir olarak kaşıdığı bölgeye vazelin sürerek havasız bırakmamız ve bölgenin yumuşaması kuşun mantar veya benzeri oluşumu kaşıma isteğini azaltır, sebebi yumuşattığı içindir ve kaşımadığı sürece iyileşmesi daha çabuk şekillenir.

  Enfeksiyonun sebebini bilmek için mantar benzeri knemidocoptes uyuz etkeni hakkında daha fazla bilgi edinmemiz gerekir:

 3. Ziyaretçi
  Benim muhabbet kuşum var gagasında mantar hastalığı oldu simdi vazelin sürüyoruz be yeni bir kuş alacağım ona da bulaşır mı?
 4. Fatma
  Administrator
  Benim muhabbet kuşum var gagasında mantar hastalığı oldu simdi vazelin sürüyoruz be yeni bir kuş alacağım ona da bulaşır mı?
  Mantar bulaşıcıdır. Kuş iğleştikten sonra yenisini alın

 5. Ziyaretçi
  Merhaba benim muhabbet kuşum var ve anladigim kadar mantar olmuş bunla ilgili ne gerekiyorsa alırım ama merak ettiğim bize geçer mi

 6. Ziyaretçi
  Arkadaslar bnm muahabbet kusumda var kafasinda biz kafasini vikis surerjen gozune geldi bir kac gun acamadi gozunu ne yapabilirim

 7. Ziyaretçi
  Arkadaslar benim mulbbet kualarim mantar oldu da kizin gozune. Oksijenli su kacti gozu ve gozu acilmadi cok agridi 2 gun boyunca bi gozu kapaliydi yemek yemiodu bagsikligi duamus olabilirmi bu arada lutfen cevap verin

 8. Fatma
  Administrator
  Merhaba benim muhabbet kuşum var ve anladigim kadar mantar olmuş bunla ilgili ne gerekiyorsa alırım ama merak ettiğim bize geçer mi
  Hayır mantar muhabbet kuşundan size geçmez.

 9. Fatma
  Administrator
  Arkadaslar bnm muahabbet kusumda var kafasinda biz kafasini vikis surerjen gozune geldi bir kac gun acamadi gozunu ne yapabilirim
  Sorun devam ederse veterinere götürün.

 10. Ziyaretçi
  Arkadaslar bnm muabbet kusum gozune oksijenli su kacti mantar ilaci icin oksijenli su surerken gozune kacti

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


muhabbet kuşu mantar hastalığı,  muhabbet kuşlarında mantar,  muhabbet kuşunda mantar,  muhabbet kuşu hastalıkları mantar,  muhabbet kuşu mantar,  muhabbet kuşu mantar tedavisi vazelin