+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Bastankara kuşu nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bastankara kuşu nedir

  Bastankara kuşu nerelerde yaşar
  Alm. Kohlmeise, Fr. Mésange charbonniére, ing. Great tit. Familyasi: Bastankaragiller (Paridae). Yasadigi yerler: Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Afrika’nin orman, bahçe ve parklarinda. Özellikleri: 16 cm boyunda, sirti zeytin yesili, basi ve gerdani siyah, karni sari ve ortasi siyah çizgili, konik gagali, ötücü ve göçmen kuslardir. Ömrü: 30-40 yil. Çesitleri: Siyah, mavi, tepeli, uzun kuyruklu, sakalli, keseli (çulha kusu), bataklik, köknar bastankaralari meshurlaridir.

  Böcek, tirtil, tane ve yemisle beslenen, hareketli, iyi uçucu ve tirmanici bir kus. Yagli tohumlari çok sever. Meyveleri saplarindan gagaliyarak düsürür. Bazan ari ve küçük kuslara hücum ederek beyinlerini deler. Obur ve hizli üreyen bir kustur. Yerde bos fare deliklerinde, agaç kökleri arasinda, agaç ve duvar oyuklarinda veya agaç tepelerinde yuva yapar. Yilda 2-3 defa üreyenleri vardir. Her defasinda 7-13 yumurta yumurtlar. 12-16 gün kuluçkaya yatar. Yavrular 2-3 hafta zarfinda yuvayi terk eder.

  Köknar bastankarasinin karni, diger bastankaralar gibi sari degildir. Gri-beyaz olup, siyah banttan da mahrumdur. Basi ise digerleri gibi siyah ve avurtlari beyazdir.

  Çulha kusu da bastankaranin bir çesidi olup, 10-12 cm boyundadir. Pamuksu ve ipliksi bitki liflerinden ördügü kese seklindeki yuvasini agaçlarin su yüzeyine yakin dallarinin ucuna asar. Çulha kusuna “keseli bastankara” da denir. Yanda borumsu bir giris kapisi olan yuvayi erkek yapar. Yuva, malzemesinden dolayi kürklü bir kese görünümündedir.
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  çok sevimli küçük bir kuş olan bastankara kuşunun ötüşü bir harika insanın dinledikçe dinleyesi geliyor al evine koy nerdeyse
+ Yorum Gönder


baştankara kuşu