+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Kuşların Temel İhtiyaçları Nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kuşların Temel İhtiyaçları Nelerdir?
  Kuşların İhtiyaçları Kısa Bilgi

  Kuşlar da insanlar gibi ilgiye çok ihtiyaç duyarlar. Onunla çok zaman harcamaya bakın eğer ona çok yakın davranırsanız o da sizi o kadar sever ve size o kadar bağlanır. Taklit yetenekleri olan kuşlar sese ihtiyaç duyar. Bir de kuşunuzun bulunduğu ortamı sürekli temiz tutun bu onu hastalıklardan uzak tutar.


  Ses; Genel olarak kuşlar ev ortamı için ideal bir canlı olmasıyla beraber, ses konusunda bazıları gürültülü olabilirler, bu da komşularınıza kötü yansıyabilir. Muhabbet gibi ufak papağan türlerinde veya kanarya, bülbül gibi güzel öten kuş türlerinde sorun çıkmayabilir, ama cennet papağanı, lori (lory) gibi biraz daha büyük papağanlarda ses sorun olabilir. Bu durumda papağanı koyacağınız yer komşuların duvarlarından uzak yerler olmalıdır.Papağanlar siren, telefon sesi, kapı zili gibi sesleri harika bir şekilde taklit ederler. Konuşma yetenekleri de müthiş gelişmiştir. Bazen bir kelimeyi bir kere duyması yeterlidir. Özellikle "ş", "c", "ç" gibi baskın harfleri çok barındıran kelimeleri hemen hafızalarına alırlar.

  Temizlik; Kuşlar kendilerini her zaman temiz tutmaya çalışlar. Bazen saatlerce tüylerini düzeltir ve parlatırlar. Kafesini temiz tutmalısınız. Özellikle kafesin veya zeminin ıslanmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü kuşun pisliğiyle nemin birleşmesi kuşlarda mantara sebep olabilir. Kuşların belli dönemlerde tüy dökümü olur. Bu zamanlarda kafeste çok fazla tüy görebilirsiniz. Bu dönemlerde kafes çok fazla kirlenildiği için sık temizlenmelidir.

  Zaman; En önemli konuların başında canlıya harcadığınız zaman gelir. Onunla ne kadar çok vakit geçirirseniz, onun o kadar hoşuna gider. Kendini aileden bir birey olarak görür. En mutlukuş, kendini aileden biri olarak gören kuştur. Eğer ki, yeterince zamanınız yoksa, yanına bir eş gerekir. Özellikle cennet ve muhabbet papağanı veya hint bülbülü gibi kuşlar yalnızlığa dayanamazlar. 2. Emine
  Devamlı Üye

  Kuşlar sessizliği sevmezler, onlarda sessiz durmaz sürekli öterler. Kuşların kafesini sürekli temiz tutmanız lazım yoksa ya kendi dışkılarını yerler yada rahatsızlanırlar bu yüzden bu konuya çok özen gösterin. Bir diğer husus da ilgi onlarla sürekli zaman geçirin en önemli ihtiyaçlarıdır bu.
+ Yorum Gönder


kuşun ihtiyaçları nelerdir,  kuşların temel ihtiyaçları kısa,  kuşların ihtiyaçları nelerdir,  muhabbet kuşların ihtiyaçları nelerdir