+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Muhabbet kuşunun tırnak ve gaga bakımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Muhabbet kuşunun tırnak ve gaga bakımı


  Muhabbet kuşunun tırnak ve gaga bakımı nasıl olmalıdır
  Muhabbet kuşunun tırnak ve gaga bakımı.jpg
  Muhabbet kuşlarının kafesinde bulunan gaga taşı, ağaç dalından tünekler onların gagalarını ve tırnaklarını aşındırmak için yeterlidir fakat yavru muhabbet kuşlarının tırnakları halı ve perdelere takılabilir.

  Bu durumda temiz bir tırmak makası yardımı ile tırnakların uçları çok az kısaltılabilir. Eğer bu işlemi daha önce yapmadıysanız mutlaka bilen birine danışmanızda fayda vardır çünkü ilk defa muhabbet kuşunun tırnaklarını kesmeye çalışan bir çok evcil sahibi muhabbet kuşlarının tırnaklarını kanatarak onların yaralanmasına sebep oluyor.

  Ayrıca bazı muhabbet kuşlarında (genetik bozukluk olan) gagada aşırı uzama söz konusu olabiliyor. Bu durumda muhabbet kuşunun daha kolay yem yiyebilmesi için belirli aralıklarla örneğin ayda bir defa gagayı kısaltmak gerekir.
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Bu kuşlar hassas hayvanlardır. Özellikle yavru olan muhabbet kuşlarının tırnakları sivri ve hassastır. Onu kafesten çıkardığınızda her yere konar eğer tırnakları uzunsa perdeye, halıya vb. yerlere takılabilir. Buda kuşa zarar verir. Bu durumda tecrübeli birinden yardım isteyiniz ve onun tırnaklarını kısaltınız. Gagası da aynı şekilde onun da belli aralıklarla biraz kısaltın.
+ Yorum Gönder