+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Bir dişi muhabbet kuşu senede kaç defa kuluçkaya yatabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bir dişi muhabbet kuşu senede kaç defa kuluçkaya yatabilir


  Dişi muhabbet kuşunun senede kuluçkaya kaç defa yattıgı ile ilgili kısa bilgi  Bu sorunun cevabı aynı zamanda muhabbet kuşlarınızın yaşıyla da ilgilidir. Muhabbet kuşları eğer yuvalıkları çıkarılmassa bütün bir sene boyunca yavrulayabilirler. Bu kesinlikle yapılmamalıdır çünkü yuvalık çıkarılmassa zaman ilerledikçe sorunlar başgöstermeye başlar.

  Eşler hiç durmadan üst üste kuluçka yaptıkları için aşırı derecede zayıflar ve ölebilirler. Yorgun düştükleri için yavrulara olması gerektiği gibi bakamazlar. Yumurtadan çıkan yavrulardan bir kısmı ölür. Genç 2-3 yaşlarında bir çift muhabbet kuşu bir senede hiç zorlanmadan 3-4 defa kuluçkaya yatabilirler. İdeal olan ise çiftlerinizden senede ortalama 2-3 defa yavru almaktır.

  Unutulmaması gereken nokta çiftlerin kuluçkalardan sonra dinlendirilmesidir. Örneğin 8 aylık zaman diliminde üst üste 4 defa yavru alınan bir çift muhabbet kuşu en azından 4-5 ay salmalarda dinlendirilmelidir. Kuşların yaşı ilerledikçe kuluçka sayıları azalır, kuluçka sırasında çıkan problemler de artar.
 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Bir dişi muhabbet kuşu sene de kaç defa doğurabilmeleri muhabbet kuşlarının yaşıyla ilgilidir. Eğer muhabbet kuşunuzun yuvalıkları çıkarılmazsa her sene yavrulayabilir ama çıkarılırsa bir çok sorun yaşayabilir.
+ Yorum Gönder