+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Muhabbet kuşuyla yolculuk yapılırmı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Muhabbet kuşuyla yolculuk yapılırmı

  Muhabbet kuşuyla yolculuk yapmak dogru mudur


  muhabbet-kuslari.jpg  Araba İle Taşıma

  Bazen kuşlarınızı kısa ya da uzun mesafelerde bir yerlere götürmeniz gerekebilir( mesela taşınırken ya da tatile gidiyorsanız). Papağanlar taşınma konusunda diğer kuş türleri kadar hassas değillerdir ve genellikle bir araba seyahatini sorunsuz atlatırlar. Buna karşın kuşunuzu arabayla taşırken uymanız gereken bir takım kurallar vardır.

  Taşınma Öncesinde Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

  Sakatlanma riskini en aza indirmek için kafes mümkün mertebe küçük olmalı. Büyük kafeslerde kuşlar küçüklerinkinden daha fazla hareketli olurlar. Bu yüzden eğer korkarlarsa ya da kanat çırpmaya başlarlarsa kendilerini sakatlama riski çok yüksek olur. Ve bunu belirtmeliyiz ki yaralı bir kuşu yakalamak çok daha zordur. Fakat günlük yaşam için kesinlikle uygun ve yeterli bir kafes değildir. Ayrıca şunu belirtmeliyiz ki yandaki resim bir acil durumda çekilmiştir. Normalde bu boyutta bir kafeste 6 taneden fazla kuş taşımamalısınız ve taşıma süresi birkaç saati geçmemeli!

  Taşıma kafesinde salıncak, merdiven, sallanan oyuncak ve sivri objeler bulunmamalı. Bir ya da iki tane sıkıca sabitlenmiş tünek yeterli olacaktır. Ani manevralarda oyuncaklar, yemlikler ya da sivri köşeler kuşa zarar verebilir. Özellikle sallanan nesneler büyük bir risk kaynağıdır. Bu yüzden yemlikleri ve oyuncakları mutlaka çıkarın!

  Taşınma esnasında kafesin alt tarafında eski bir gazete ya da kağıt havlu olmalı. Kum ya da talaş kesinlikle uygun değildir. Kuşlar paniğe kapılırlarsa bu kum ve talaşı etrafa saçabilirler ve bu maddeler sürüş esnasında sürücünün gözüne kaçabilir. Bu da en kötü sonucu doğuracağından en güvenli ve önerilen yöntem kağıttır.

  Kafes, arabada emniyet kemeri ya da benzeri bir şeyle kesinlikle sabitlenmelidir. Eğer emniyet kemeri kafesi kavrayacak kadar uzun değilse kafesi yeterli uzunlukta lastik ya da sağlam bir sicim ile sabitleyin.

  Yanınıza kanamayı önleyici ürünler ve ilaçlar alın. Taşınma sırasında şanssız kazalar meydana gelebilir. Mesela korkuya kapılan kuş kafesin içinde kontrolsüzce çırpınırken kendini incitebilir. Eğer durum kanamalıysa ve durmuyorsa kanamayı engelleyici bandajlarla ilk müdaheleyi yapmalısınız.

  Taşınma Sırasında

  Yaz aylarında araba klimayla ya da vantilatörle( artık hangi arabada kullanılıyorsa ben de bulamadım) serinletilmelidir ancak kuşlarınızın hava akımına doğrudan maruz kalmasına izin vermeyin.

  Kışın arabanın sıcaklığı çok düşük olmamalı. Özellikle yolculuğun başında araba çok soğuk olabilir. Bu yüzden bu sırada arabanızın içini ısıtmalı ya da kafesi ince bir battaniye ile örterek kuşun üşümesini engellemelisiniz.

  Beslenebilmeleri için molalar verin. Çoğu kuş araba hareket halindeyken beslenemez. Ben arabadayken kesinlikle suluk koymuyorum çünkü virajlarda dökülecektir. Benim kuşlarım 2 saatte bir verdiğim aralarda su içiyorlar( bu molaları onlar için veriyorum). Yanımda temiz su taşıdığım bir şişe bulunduruyorum. Çünkü her moladan sonra suyu boşaltıyorum. Trafik yoğunluğunu da hesaba katın ve yanınıza ona göre su alın.

  Kuşları güneş ışınlarından korumak için kafesi bir bezle kaplayın. Ayrıca kafesin yanları da kapalı olmalı ki kuşlarınız yanınızdan geçen kamyonlardan ya da hızlı araçlardan ürkmesin.

  Yanınızda rahatlatıcı müzikler bulunsun. Size bir not; kuşlar Enya dinlemeyi seviyor.

  Kuşla yolculuk yapmak neredeyse imkansız

  Havayolları firmaları kuş gribinin görülmesinden beri kanatlı hayvan taşımıyor. Otobüs firmaları ise, papağan, muhabbet kuşu, kanarya gibi kuşların otobüste taşınmasını, diğer yolcuların itirazlarına neden olduğu için kabul etmiyor. Kuşlar sadece sahiplerinin otomobilinde veya trende seyahat edebiliyor.

  Pınar ERBAŞ

  ESKİDEN RAPORLA UÇABİLİYORDU

  Kuş gribi salgınından önce, havayolu firmaları kanatlı hayvanları kafes içinde, hayvanın veteriner kontrolünden geçtiğini kanıtlayan sağlık belgesiyle birlikte iç hatlarda taşıyordu. Dış hat uçuşlarında ise iç hat prosedürlerine ek olarak Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan alınmış sağlık raporu gerekiyordu.

  HAVAYOLLARI NEDEN TAŞIMIYOR

  Kuş gribi virüsü sadece laboratuvar ortamında saptanabiliyor, veteriner kontrolü yeterli olmuyor. O nedenle havayolu firmalarına verilecek veteriner raporu bir işe yaramıyor. Bu nedenle Türk Hava Yolları, Onur Air ve Atlasjet gibi birçok havayolu firması, kuş gribi ortaya çıktığından beri uçaklarına kanatlı hayvan sokmuyor. Pegasus firması ise kanatlı hayvanların taşınması için gerekli prosedürleri yolcuların zamanında yerine getirmemesinin uçak seferlerini geciktirdiğini söylüyor ve riske girmemek için kuş taşımacılığı yapmıyor.

  OTOBÜS ŞİRKETLERİ DE TAŞIMIYOR

  Varan, Ulusoy, Boss gibi büyük karayolu ulaşım firmaları da kuşları kabul etmiyor. Kuşların bagajda taşınması mümkün olmadığı gibi, yolcuların kuşlarını yanlarına almasına da izin verilmiyor. Sebep, ilk bakışta kuş gribi tehlikesi değil. Diğer yolcular kuş sesinden rahatsız oluyor.

  BİRÇOK ÜLKEYE GİRİŞİ YASAK

  Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Türkiye'de kuş gribi hastalığının görüldüğünü Uluslararası Hayvan Hastalıkları Merkezi'ne bildirdikten sonra İngiltere, Fransa gibi birçok ülke, Türkiye'den gelen kanatlı hayvanları, havaalanında karantina altına almaya ve ülkeye sokmamaya başladı.

  TRENLERDE SERBEST

  TCDD Genel Müdürlüğü Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden aldığımız bilgiye göre, kuşların trende seyahat etmesine bir engel yok. Ancak kuşlar, kedi ve köpekler gibi, özel kafesi içinde Furgon vagonuna teslim ediliyor. Furgon, trende görevli personel için ayrılmış özel bir vagon. Bunun sebebi ise kuş gribi veya herhangi bir hastalık endişesi değil. Sadece hayvanın diğer yolcuları rahatsız etmemesi için alınmış bir önlem.

  SOLUNUM YOLUYLA BULAŞMIYOR

  Kuş gribinin bulaşma yolları ilgili araştırmalar ve tartışmalar henüz devam ediyor. 2006'da Endonezya'da hastalığın hayvandan insana geçtiği iddia edilmiş ancak bu daha sonra yalanlanmıştı. Bugünkü bilgilere göre kuş gribinin hayvandan insana solunum yolu ile bulaşma ihtimali yok. Kanatlı hayvandan kanatlı hayvanlara bulaşma ise, sadece hayvanın hastalıklı dışkı ile teması sonucu oluyor.
 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Bazen uzun yolculuklara ve tatile çıktığınız olabilir yanınız da muhabbet kuşunuz da varsa onu da götürmeniz hiç bir sorun yaratmaz ama muhabbet kuşunuz için yolculukta dikkat edilmesi gerekenler vardır bunlar kafesin uygun bir şekilde küçük olması gereklidir aynı zaman da kafeste kuşu sakatlayacak bir şey bulunmaması gerektiğidir.
+ Yorum Gönder


kuş resimleri,  kuşların çeşitlerı,  muhabbet kuşları ile uzun süreli seyahat yapilirmi