+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Tavuskuşları ile ilgili bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tavuskuşları ile ilgili bilgiler

  Tavuskuşlarının özellikleri
  Tavus kusu.jpg


  Tavus kuşu, sülüngiller (Phasianidae) familyasında Pavo cinsindeki iki tür kuşa verilen isimdir. Kur yapma döneminde, erkek tavusun açarak sergilediği kuyruklarıyla tanınır. Dişi tavuskuşu kahverengi ya da gri tonlu kahverengi renklidir. Erkek tavusun kuyruğunun heybetine karşın sesi hiç de kulağa hoş gelmez.

  Türleri

  Bu iki tür şunlardır:

  Mavi tavuskuşu (Pavo cristatus)
  Yeşil tavuskuşu (Pavo muticus )

  Mavi tavuskuşu Hindistan'ın alt kesimlerinde yaşar. Tavuskuşu Hindistan'ın ulusal kuşu olarak gösterilir.

  Yeşil tavuskuşu Burma'nın doğusundan Cava'ya kadar olan bölgede yaşar. Yeşil tavuskuşu Dünya Korunma Birliği tarafından nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine alınmıştır. Bunun nedeni avlanma ve yaşadıkları coğrafyanın bozulmasından kaynaklanmaktadır.
  Üç tavus türü bilinmektedir: Hindistan'da yaşayan mavi tavus (Pavo cristatus), Hindistan yakınındaki adalarda rastlanan Cava tavusu (Afropavo congensis). Mavi tavus yüzyıllardan beri evcilleştirilmiştir ve erkeğin 1,50 m'ye varan kuyruğu, çok uzamış sırt teleklerinden oluşur. 1936'da bulunan Kongo tavusu tropikal ormanların içinde yaşar. Hepsi yerde beslenir ve geceleyin ağaca tüner. Hepçil beslenir, fırsat bulursa yılanlara saldırır ya da kelebeklerin ardında koşar. Çiftleşmeden önce erkek tavus dişiye kur yapar; ama aynı gösteriyi başka bir erkeğin karşısında da yaptığı olur. Tavus daha çok tüylerinden dolayı aranır; ama eti de beğenilir: imparatorluk zamanında tavus eti; Romalı zenginlerin sofrasını süslerdi.
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  tavus kuşlarının tüyleri çok zehirlidir karaciğer kanserine yol açabilir tavus kuşları yaklaşık bir buçuk metreye varabiliyor kanatların açıp salladıkların'da karşısındakini zehirler.
+ Yorum Gönder