+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Yeşil Şarkıcı İspinoz Ve Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. mbyblack
  Devamlı Üye

  Yeşil Şarkıcı İspinoz Ve Özellikleri

  Yeşil Şarkıcı İspinoz özellikleri


  Diğer Adları: Serinus Mozambicus
  Ortalama Boy: 12.5 cm
  Ortalama Ömür: 12 yıl
  Cinsiyet: Dişiler erkeklerden daha mattır, boğazlarındaki siyahımsı noktalar bant oluşturur.
  Üreme: Kuluçka 14 gün sürer, tüylenme 14 gün sonra olur.
  Genç Kuşlar: Dişiler gibi, daha fazla çizgilenme vardır.
  Ayırt Edici Özellikleri: Baş: Erkeklerin yüzünde parlak sarı yamalar vardır, dişiler daha donuktur ve boğazlarında siyahımsı noktalar vardır.


  Temel Özellikleri
  Bu kuş, oldukça yetenekli bir şarkıcıdır. Evcileştirilmiş kanaryalarının vahşi ataları ile ilgisi ve benzer ihtiyaçları vardır. Bu ispinoz, Sahra'nın güneyinde itibaren Afrika'nın geniş bir bölgesinde görülür. Bölgesel çeşitlilik gösterir.

  Bu çeşitlerden daha fazla tesadüf edebileceğimiz daha büyük St. Helena tohum yiyicisi veya dev yeşil şarkıcı ispinozudur (S Falviventris). Bazen bu Afrika'lı tohum yiyiciler hiç ilgisiz olan yeni dünya soylarından Sporophila ile karıştırılır. Yeni dünya tohum yiyicisi çok enli gagasından ayırt edilebilir.

  Beslenme ve Barınma
  Bu ispinozu karışık kanarya yemi ilave edilmiş sade kanarya yemi ile besleyin. İklime alıştırıldıklarında kuvvetli olurlar. De---gıs---ken iklimli bölgelerse kış boyunca içeride tutmayı tercih edebilirsiniz.

  Üreme
  Dişiler kanarya follukları verin. çiftlere her gün kanarya yemleri verin ve sonra küçük canlı gıdaları yavrular kuluçka vaktine gelmeden önce ve büyüme periyodu boyuca tüyleninceye kadar temin edin.

  Erkekler birarada tutulduklarında birbirlerine karşı saldırgan olabilirler, fakat tek bir çifti güvenle diğer mumgagaların ardaşlığı eşliğinde barındırabilirsiniz.

  Çeşitler
  Gri şarkıcı ispinozu ( S: Leucopygius) yeşil şarkıcılardan dha donuktur, fakat benzer bakım ister.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İspinoz kuşu isponozgiller familyasından gelen bir kuştur. isponoz kuşunun Tepe ve ensesi mavi-gri, kuyruk çıkıntısı ise yosun yeşilidir. ömür olarak yaklaşık 24 yıl yaşamaktadır. kulukçaya sadece dişiler yatar ve bu 12 - 13 gün sürmektedir.
+ Yorum Gönder


kuşlar,  ispinoz kuşu,  ispinoz kuşu özellikleri,  ispinoz kuşları,  kuşlar ve adları