+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Papağan Türleri | Kuşlar Ve Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Papağan Türleri | Kuşlar Ve Özellikleri
  Kırmızı Ara papağanı ( Ara choloptera):  90-95 cm.'li boyları ile en büyük papağanlardandır. Orta Amerika'nın güney kısımlarında,Bolivya ve Paraguay bölgelerinden Arjantine kadar uzanan geniş bir bölgede doğal yaşamlarını sürdürürler. Ev ortamlarında bakılması zor olsa bile, özellikle küçükken alınıp evcilleştirildiklerinde, iyi bir dost ve uyumlu bir aile ferdi olabilir. Yüksek sesli ötüşleri vardır. Çığlık atma periyotları pek görülmez. Konuşmaları sınırlıdır. Uzun ömürleri boyunca ilgilenilirse, kelime hazneleri yıllar içinde artar. Ömürleri kafes ortamında 50-60 yıl arasındadır. Cinsiyet tespiti ancak bilimsel yöntemlerle yapılabilir.

  Sarı Mavi Ara ( Ara ararauna ):  Orta Amerika kökenlidir. Özelikle yavru iken alırsanız, çok yakın bir dost olabilir. Kelime hazneleri genel olarak aralarda görüldüğü gibi sınırlıdır. Ev ortamında bakacaksanız, mutlaka uygun bir kafese koymanız gerekir. Günün büyük bir kısmını, kafes dışında egzersiz tüneğinde geçirmesi daha doğru olur. Ortalama ömürleri 50-60 yıl arasında değişir. Cinsiyet ayrımı ancak bilimsel yöntemlerle yapılabilir. Beslenmede papağan karışımı tohumların yanında, yer fıstığı ile meyve ve sebzeler kullanılmalıdır.

  Sultan Papağanı ( Nymphicus hollandicus):  Ana vatanları Avusturalya'dır. 19. yüzyıldan itibaren, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya yayılmıştır. Son derece uyumlu bir tabiatları vardır. Muhabbet kuşu vb. diğer cinslerle bile birlikte yaşayabilirler. Kibar duruşları, uysal davranışları, kolay bakımları ile, insanların gözdesi olmuşlardır. Boyları 28-30 cm. civarında olup, ortalama ömürleri 20-25 yıldır. Yavruyken alındıklarında kolay uyum sağlarlar.
  Konuşma yetenekleri 10-15 kelime ile sınırlıdır. Erkekleri konuşur, dişilerde konuşma son dere nadirdir. Erkeklerdeki konuşma da çok net anlaşılır olmayıp, daha çok ıslık çalar gibi konuşurlar. Buna rağmen telefon sesi, mikrodalga fırın kapanma sesi, kapı zili, ambulans siren sesi gibi mekanik sesleri taklit etmede son derece başarılıdırlar.
  Dış görünüşlerine göre cinsiyet tespiti yapılabilir. Erkeklerin yanaklarındaki kırmızılık, dişilerde daha açık ve turuncuya yakındır. Ayrıca dişilerin kuyruk iç kısmında bulunan enine çizgilenmeler erkek cinste rastlanmaz.

  Geveze Lori (Lorius garrulus):  İnanılmaz renkleri ve aşırı hareketliliği ile, insanların dikkatlerini çekmeyi başarmışlardır. Erişkin bir lori bile alsanız, kısa sürede evcilleşir ve oyunculuğu ile, tüm aile fertlerinin sevgilisi olurlar. Fakat özellikle neşelendiklerinde yüksek sesli ötüşleri ile, apartman ortamında komşularınızla olan ilişkilerinizde tehlike yaratabilirler. Ortalama ömürleri 20-25 yıl olup, cinsiyet tayininde bilimsel yöntemler kullanılır.
  Loriler için meyveler, besinlerinin % 80'inden fazlasını oluştururlar. Gaga yapıları tohum kırmaya müsait olsa bile, mide duvarlarının ince olması nedeniyle, uzun süre kabuklu tohum ağırlıklı beslenenlerde yıllar içinde midenin delinmesine bağlı ölüm riski vardır. Bu nedenle meyve ve meyve suları ağırlıklı beslemek gerekir. Sıvı alınımının fazlalığınına bağlı olarak dışkıları suludur. Bu da bakımda sıkıntı yaratabilir.
  Zaman içinde konuşma yeteneklerini geliştirip, kelime haznelerini artırabilirler.

  Rosella (Pyatycercus eximinus):  Anavatanları Avusturalya'dır. Boyları 30-32cm. olan rosellaların ortalama ömrü 15-20 yıldır. Dişilerin baş ve göğüs bölgelerindeki kırmızılık daha az ve daha donuktur.
  Yumuşak huylu yapıları, kibar ötüşleri ile, ev ortamında beslenebilirler. Genelde çift olarak bulundurulursa, uyum sorunu olmaz.
  Daha çok renk güzelliği için beslenen papağan cinsidir. Konuşma yetenekleri yoktur veya son dere sınırlıdır.

  Afrika Gri Papağanı (Psittacus erithacus):

  En iyi konuşma yeteneğine sahip papağanlardır. Orta Afrika böldesinde bulunurlar. Çok iyi bir arkadaş, evcilleştirildiğinde son derece uyumlu bir aile ferdi ve can yoldaşı olurlar. Boyları 28-30cm. arasında değişir. İyi bakıldıklarında, kafes ömürleri 80-100 yıla kadar çıkabilir. Cinsiyeti belirleyici bir takım fiziksel özellikler olsa da, doğru tespit ancak bilimsel yöntemlerle yapılabilir.
  Konuşma özellikleri inanılmaz boyutlara ulaşabilir. Zaman içerisinde sorulara anlamlı cevap verme, yerinde ve doğru cümle kurma gibi bazı özellikleri de kazanabilir. Kelime haznesi 1000 kelimeye kadar genişleyebilir.
  Besinlerini çekirdek tohumları, yer fıstığı ile meyve ve sebzeler oluşturur. 2. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Sülfür Kakadu (Cacatua sulphurea):  Endonezya bölgesi anavatanlarıdır. Aşırı ilgi isteyen papağanlardır. Doğal ortamda sürüler halinde yaşayan kakadular, kendini ailenin bir ferdi olarak kabul ettiğinden devamlı ilgi odağı olmak ister. Bu nedenle bakımları biraz zordur. Boyları 30-32 cm. olup, ortalama ömürleri 50 yıldır. Erkeklerin göz rengi dişiler göre daha koyudur.
  Konuşmaları diğer büyük papağanlara göre sınırlıdır. Çok net olmasa da, ne söyledikleri anlaşılır.
  Tohumlar,meyve ve sebzeler ana besin maddelerini oluşturular. Meyve ve sebzeleri tüketmede tutucu olabilirler.
  Başta PBFD olmak üzere bazı enfeksiyon hastalıklarına karşı, türe özgü bir hassasiyetleri vardır. Bu nedenle satın alırken dikkatli olunmalıdır. Strese girip tüy yolma davranış bozukluğu göstermeye de, diğer büyük papağanlara göre kakadularda daha sık rastlanır.

  Goffin Kakadu(Cacatua goffini)  Endonezya'nın sınırlı bölgeleri anavatanlarını oluşturur. Diğer kakadu türlerinden farklı olarak uysal yapısı ile daha az gürültücüdürler. Ama apartman ortamında beslerken dikkatli olmak gerekir.Ortalama ömürleri 50 yıldır. Genel papağan yemlerine ek olarak, meyve ve sebzelerle beslenmelidir. Tutucu yapıları nedeniyle, yeni gıdalara alıştırmak son derece zordur.

  Umbrella (Şemsiye) Kakadu (Cacatua alba)  Kakadu grubunun en irisi olan bu tür, yüksek frekanslı sesleri ve çığlık atmaya benzer rahatsızlık verici doğal ötüşleri ile, ancak kuşhane ortamında beslenebililer. Apartman dairesinde beslemede çeşitli sıkıntılar ortaya çıkar. Özellikle heyecanlandıklarındaki sesleri çok ünlüdür. Anavatanları, Endonezya'nın Molluccan adalarıdır.Beslenmeleri diğer kakadu türleri ile aynıdır. Papağan karışımı ile, meyve ve sebzelere yer verilmelidir. Ortalama ömürleri 50 yıldır. Seneler içinde konuşmayı öğrenseler de, kelime hazneleri çok artmaz.

  Senegal Papağanı (Poicephalus senegalus):  Afrika kökenli olan bu cins papağanlar, sakin yapıları, sessiz ve kibar davranışları ile birçok papağan severin dikkatini çekmiştir. Erişkin papağanlar, özellikle üreme dönemlerinde sinirli ve gürültücü olabilirler. 9 türü olan senegal papağanının konuşma yetenekleri son derece sınırlıdır. Ortalama 25-30 yıl yaşarlar. Eş tutarlarsa, ancak derin folluklarda yuvalanıp yavru yapabilirler. Cinsiyet ayrımında erkek dişi arasında göğüsteki turuncu tüyler farklılık gösterirlerse de, güvenilir bir yöntem değildir. Beslenmelerinde başta ayçiçeği ve diğer tohumlar olmak üzere, meyve ve sebzelerin büyük yeri vardır.

  Kakariki (Cyanoramphus novaezelandiae):  Anavatanları Yeni Zelanda'dır. Son yıllarda nesilleri tehlikeye girdiği için bir takım önlemler alınmıştır.Kuşhanelerde üretilerek doğal ortama salınmış, sayıları artırılmaya çalışılmıştır. Ortalama ömürleri 8-10 yıldır. Muhabbet kuşu yemi ile meyve ve yeşil sebzeler verebilirsiniz.

  Muhabbet Kuşu (Melopsittacus undulatus ):  Anavatanları Avusturalya'dır.Doğal ortamda sürüler halinde yaşarlar. Tüm dünyada yaygın olarak beslenmektedir. Seneler içinde çeşitli eşleştirmelerle farklı renklerde muhabbet kuşları elde edilmiştir. Yavru iken tek olarak alınıp, özel bir ilgi gösterilirse 1 ay gibi kısa bir sürede evcilleşip konuşur hale gelebilir. Ortalama ömürleri 10-12 yıl olup iyi bir bakımla bu süre daha da uzatılabilir. Cere adı verilen gaga üzerindeki etli kısım erkeklerde mavi-lacivert iken, dişilerde sarı-kahverengidir. Çok üretken kuşlardır. Eş tuttuktan sonra yuva
  çıkarılmazsa senenin 11 ayı yavrular.Beslenmede muhabbet kuşu yeminin yanı sıra, meyve ve yeşil gıdalara yer verilmelidir.

  Kırmızı Arkalı Papağan (Psephotus haematonotus )  Anavatanları Avusturalya'dır. Dişilerin renkleri daha mattır. Erkeklerin çok güzel ötüşleri vardır. Ayrıca kanarya, saka gibi güzel ötüşlü kuşları da çok güzel taklit ederler. Ortalama ömürleri 15 yıldır. Siyah kabuklu ayçiçeğinin yanısıra, kanarya yemi ile her türlü meyve ve yeşil gıda ile beslenebilir.

  Cennet Papağanı ( Agapornis roseicollis ):  Anavatanları Afrika kıtasıdır. Ortalama 12-15 yıllık bir ömürleri vardır. Yüksek sayılabilecek frekansta bir ötüşleri vardır. Özellikle yavrular elde yetiştirilirse, çok iyi arkadaş olurlar ve iyi bir eğitimle ancak birkaç kelimeyi öğrenebilirler. Seneler içinde çapraz eşlemelerle çeşitli mutasyonları elde edilmiştir.Beslemede, muhabbet kuşu ve kanarya yem karışımı ile, siyah küçük ayçiçeği kullanılır. Meyve ve yeşil gıdalara da yer verilmelidir.

  Sarı Alınlı Amazon Papağanı (Amazona ochrocephala ):  Orta ve Güney Amerika'nın ormanlık alanlarında yerleşim gösterirler. Amazonlar içerisinde evcilleştirmeye ve arkadaşlık kurmaya en yatkın türdür. Tüm amazon papağanların arasında konuşma yeteneği olarak 1. sırayı alırlar. Bu nedenle çok değerlidirler. Duble sarı baş ve sarı boyunlu amazon papağanları ise bu türden sonra gelir. Ortalama 50 yıllık ömürleri vardır.Amazonlara, papağan tohum karışımının yanı sıra, meyve ve sebzeler de verilmelidir.

  Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı (Amazona amazonica):  En yaygın amazon papağanı türüdür. Bu türler içerisinde en sessiz ve kafes ortamına en kolay uyum sağlayan gruptur.özellikle yavru iken alınır ve eğitilirse, candan bir arkadaş olarak yetiştirilebilir. Anavatanları Güney Amerika olan bu papağanların ortalama ömürleri 50 yıldır. mavi alınlı amazon papağanı türüne çok benzeselerde,onlara göre daha küçük olması, tüylerinin daha az parlaklığı ve ayaklarının daha açık renkte olması ayırıcı özellikleridir. Konuşma yeteneği olarak; sarı alınlı amazon papağanı, sarı boyunlu amazon papağanı ve mavi alınlı amazon papağanından sonra gelir. beslenmesinde papağan tohum karışımları ile, meyve ve sebzelerden faydalanılır.
 3. RüzgarGülü
  Devamlı Üye
  Papağan, papağansılar (Psittaciformes) takımını oluşturan kıvrık gagalı, etli ve kalın dilli, parlak tüylü, sıcak yerlerde yaşayan kuş türlerine verilen ad.

  Hepsi canlı parlak tüylü ve kıvrık gagalıdır. Kafaları büyük, boyunları kısa, taklit kabiliyetli zeki kuşlardır. Ayaklarını bir el gibi rahatça kullanırlar, tırmanıcıdırlar. Genellikle meyve ve tanelerden meydana gelen besinlerini ayaklarıyla kavrayarak gagalarına götürürler. Gaga o kadar kuvvetlidir ki, en çetin cevizi bile bir darbede kırabilir. Bir metre boyuna ulaşan Amerika arası bir defada insan parmağını koparabilir.

  Gülünç davranışları, sevimliliği, şakacılığı ve konuşma taklit kabiliyeti papağanı yüzyıllarca aranan kafes kuşu yapmıştır. Yalnızlık çeken uzun yol denizcilerine ideal arkadaş olmuştur


 4. Berrak
  Yeni Üye
  Sarı-Kırmızı Ara (Ara macao)
  Yaşam alanları;

  Brezilya’nın kuzey yarısında, Bolivya’nın kuzeyinde, Doğu-Peru ve Ekvator’un doğuya doğru en dış bölgesinde, Kolombiya’nın doğu ve kuzey kısımlarında, Venezuella’nın güneyindeki bölgelerde, Guyana ve Fransız-Guyanası’n da ve Surinam’da yaşarlar.
  Ayrıca Orta-Amerika’da Panama’dan Meksika’nın güney-doğusuna kadar (Yuccatana yarımadası hariç) bulunurlar. Su kenarları boyunca uzanan iç kısımlardaki tropik yağmur ormanlarında, 900mt yükseklikte kalan bölgelerde yaşarlar.

  Genel tanımı;

  Yaklaşık 85 cm olurlar. Tüylerinin rengi ağırlıklı olarak parlak kırmızı tondadır. Yüz kısımları beyaz renkte, tüysüzdür ve siyah çizgileri yoktur. Kanat üstündeki kapak kısımları sarıdan yeşile gider. Açılan kanat kısımları ise açık-mavidir. Sırt kısmı da yine açık-mavi renktedir. Kuyruk üstü kapanan tüyleri mavi, kuyruk kısmı kırmızımsı ve uçlara doğru yine mavi renktedir. Gaga üstü fildişi (kemik beji) renginde ve ucu siyahtır. Erişkin kuşlarda alt gaga ise siyah renktedir. Ayakları kahve-gri bir tondadır. Göz irisleri sarımsı bir tonda olur.
  Ömürleri 50 yıldır.

  Cinsiyet tayini;

  Bilimsel tespit gerekir. Dış görünüşlerine göre değerlendirildiğinde, dişilerin başı, erkeklerden biraz daha küçük olabilir. Oldukça dayanıklı papağanlardır.

  Beslenme şekli;

  Yaşadıkları bölgeye has palmiye meyvelerinden, eriklerden ve fındıkgillerden oluşur.
  Kuru mısır, ceviz, badem, buğday yulaf, fındık ve fıstık belirli miktarlarda verilmelidir. Ayrıca elma, armut, kiraz, kayısı, nar, üzüm, domates havuç ıspanak, bezelye şeklinde geniş bir meyve- sebze içerikli beslenme listeleri vardır.
  Kuvvetli gaga yapıları ile en kalın kabuklu fıstıkları bile rahatça kırabilme özelliklerine sahiptirler.
  Üreme dönemlerinde, böcek ve larvalarını (yumurtalarını) bol miktarda tüketirler.

  Üreme şekli;

  Çok fazla bilgi mevcut olmamakla birlikte, en çok bulundukları alanın güney bölgelerinde Kasım ayında kuluçkaya yatarlar. Bu dönem daha kuzey kısımlarda bulunan aralarda, sonraki aylarda olur.
  Tek seferde 2- 4 arası yumurta yaparlar.


  Evcil olarak bakımları;

  Ebatlarını göz önünde bulundurulduğunda, zaten ev ortamında bakımı zor bir tür olduğu anlaşılır.
  Çok iyi bir uçucu olduğundan, bakılacaksa sadece çok geniş alan içinde (ihtiyaç duyacağı kadar) yapılmış salmalarda bakılması gerekir. Eğer evinizde bakacaksanız ve uygun alanınız yoksa ara gibi bir türü almak çok mantıklı olmaz.Bununla beraber, ev ortamında diğer ara türlerine göre daha kolay uyum sağladıkları için tercih edilirler.
  Bu tür, kırmızı ağırlıklı renkleri ve gaga rengi nedeniyle sıkça Ara chloropterus adlı ara türü ile karıştırılır. Oysa ki bahsi geçen türde kanat üstü kapak denilen kısımlar sarı değil aksine koyu-yeşil bir renktedir ve yanaklarında ki beyaz olan tüysüz kısımda da, kırmızımsı yol-yol çizgiler vardır.
  Bir de bu türde sık rastlanılan ve albinoismus adı verilen ve hiç bir şekilde renk pigmentleri olamayan beyaz renk ağırlıklı olan yavrular dünyaya gelebilir. Bu tip bir yavrunun dünyaya gelmesi için eşlerin aynı genetik kodu taşıması ve aynı türde olması gerekir. Fakat işte bazen bu genetik kod, yavruda olması gerekenden biraz daha farklı ortaya çıkar ve bu da bu bahsi geçen albinonun doğmasına neden olur. Bu elbette üreticiler için çok sevinç verici bir olay, zira satışı daha karlı olur. Ama bazen de üretici bu karı almak için bu tip bir yavru olsun diye kendisi de suni katkılarla bunu yapar.
  Suni olarak dünyaya gelmiş bir albinoda ilk fark edilen özellik, göz renginin doğal olarak doğanda olduğu gibi kırmızı değil de siyah renkte olmasıdır.
  Aşağıda, bu konuda üretilmiş mutasyon ara macaoların resimleri verilmiştir.

 5. Berrak
  Yeni Üye
  Yeşil Kanatlı Ara (Ara chloroptera)  Yaşam alanları;

  En yaygın olarak Güney-Amerika da yaşarlar. Bunun dışında Brezilya (çok dışta kalan güney ve doğu kısımları hariç), Kuzey-Paraguay, Doğu-Bolivya, Doğu-Peru, Doğu-Kolombiya ve kuzeyden Panamaya kadar, Güney-Venezuella, Trinidad, Guayana, Surinam ve Fransa-Guayanası’nda bulunurlar. Bulundukları bölgeler Ara ararauna türü ile hemen-hemen aynı sayılır.
  Tropik bitki örtüsü olan bölgelerin iç kısımlarında, orman ve su kenarlarında yaşarlar.

  Genel tanımı;

  Yaklaşık 90 cm ebatları vardır. Ağırlıklı olarak kırmızı renktedir. Yüz kısımları beyaz ve tüysüzdür. Bu beyaz kısımda yol-yol kırmızı renkte ince hatlar vardır.
  Kanatları mavi renktedir ve kanat ortası denilen kısımda yeşil olur. Kuyruk üstü kısmının yukarıda kalan yeri mavimsi bir tonda, diğer kısımları ise kırmızı renkte olur ve uçlara doğru yine mavimsi bir ton alır.
  Gagalarının üstü fildişi (kemik beji) renginde ve alt gaga kısmı ise siyahtır. Ayaklar gri tonda olur. Gözleri açık-gri ve fildişi tonu arasında değişir.

  Beslenme şekli;

  Yaşadıkları bölgeye has meyveler ve fındıkgillerle beslenirler. Özellikle bölgesel yetişen Uxi (Endopleura uchi), Jatoba (Hymenaea spec.) ve Para fındığı (Bertholletia excelsa), en sık tükettikleri besinlerdir.
  Yıllın belli dönemlerinde birçoğu gibi belli bölgelerdeki balçıklı dik su kenarlarına gidip (Tambopata ve Timpia en bildik bölgelerdir) bu balçıktan sindirim sistemlerine destekleyici olarak ihtiyaç duydukları mineralleri alırlar. Bu ihtiyaç daha çok bulup yedikleri yem şekli ile ilişkilidir.
  Evde beslenmeleri, diğer ara türleri ile aynıdır.

  Üreme şekli;

  Kuluçka dönemleri Kasım sonu başlar (yaygın oldukları alanın güneyinde olanlarda) ve şubat / mart aylarına ( kuzey bölgesindekiler de) kadar sürer.
  Kuluçkası yaklaşık 3 yumurtadan oluşur süresi de 28 gün civarındadır. Yavrular 90- 100 gün arasında bağımsız olup, yuvayı terk ederler.

  Evcil olarak bakımları;

  Ebatlarını göz ününde bulundurduğunuzda, ev ortamında bakımının zor bir tür olduğunu anlarsınız. Kanatlarını açtığında 1mt ye varır. Çok iyi bir uçucu olduğundan bakılacaksa sadece çok geniş alan içinde (ihtiyaç duyacağı kadar) yapılmış salmalarda bakılması gerekir.
  Esaret altında ki bu türleri, her ne kadar tür bakımına ters bir davranışta olsa ortaya güzel renkler çıkması ve karlı satışlar getirmesi sebebiyle diğer ara türlerinden olan Ara ararauna gibi eşleştiriyorlar.

  Bu türü, kırmızı ağırlıklı renkleri ve gaga rengi nedeniyle sıkça Ara macao ile karıştırırlar. Oysa ki bahsi geçen türde kanat üstü kapak denilen kısımlar sarı olur ve yanaklarında ki beyaz olan tüysüz kısımda da kırmızımsı yol-yol çizgiler yoktur.

 6. Berrak
  Yeni Üye
  Mavi Göğüslü Ara (Ara glaucogularis)  Yaşam alanları;

  Yaklaşık 100 ün biraz altında geriye kalmış olan üyeleri ile, küçük bir bölge ve düzlük alan olan Beni/ Bolivya bölgesinde serbestçe yaşamaktadırlar. Türü en çok tehlike altına girmiş olan ara türlerinden biridir. Buna neden olan ve yaratan her zamanki gibi yine insanlardır. Başta gelen sebepler ise; insanların bu papağanlara ait yaşam alanlarını sorumsuzca kullanması, kaçak yollardan yuvalarına zarar verip yavruları alıp bunları tahrip etmek, ayrıca erişkinlerin de aynı şekilde yakalayıp ticari amaçla satılmasıdır.
  Washington tür koruma birimi ve CITES bu türü koruma listesinde A gurubu olarak ele alır. Ayrıca son yılarda LPF (Loro Parque Fundacion), Bolivya’da (türün ana vatanında) yürütülen ve adı "Armonía" olan bu türü koruma organizasyonunu da desteklemektedir.
  Ara ararauna ve Ara macao ile de paylaştıkları deniz ve nehir kenarında kalan ormanlıklarda, yarı açık olan bataklık bölgelerinde, burada da daha çok savanlarda (daha az ot ve palmiye türleri olan) yaşarlar. Bu bahsi geçen yerler senenin en az 5 ayı boyunca sürekli sel altında kaldığından, insanlar tarafından geçilemez olur ve fazla ziyaret edilmezler.

  Genel tanımı;

  Yaklaşık 75 cm. ebatları vardır. Erkek ve dişisi aynı renkte olur ve bunları çıplak gözle ilk bakışta ayırt etmek zordur. Üst kısımları alından başlayarak kuyruk ucuna kadar mavi renktedir. Alın üstündeki mavi tonda hafif yeşilimsi bir renk dalgası vardır. Göz çevresi, yanak kısmı ve burun üstü ise tüysüz beyaz renkte olup, ince hatlar şeklinde mavi tüycüklerle kaplıdır. Yanak altından başlayan ve boyun altına doğru önlük takmış gibi bir hava veren mavi tüyleri vardır. Bunun dışında kalan tüyler ise, portakala yakın bir sarı tondadır. Uçucu kanatları ve kuyruk kısmı da, yine mavi tonda olur. Kuyruk altı ise yine portakalımsı sarı tondadır.
  Göz irisi sarımsı, ayakları da siyahımsı koyu-kahve tondadır. Gagası ise komple siyahtır. Yavru ve genç kuşlarda da renkler aynıdır. Yalnız tek fark edilen yanları, yanak kısımlarının daha koyu renkte olması ve gözlerinin irisi kahvemsi tonda olmasıdır.

  Beslenme şekli;

  Doğal ortamındaki yaşam şekli hakkında elde çok fazla veri bulunmamaktadır. Sürekli yem arayışında oldukları ve palmiye ağaçlarının fındıkları ile beslendikleri bilinir. Sürü geleneğinde yaşayan bir türdür.
  Kuluçka döneminin dışında Ara ararauna ile beraber büyük ortak guruplar oluştururlar. Bu 2 tür arasında ise genel olarak bakıldığında bir çok yönden benzerlikler görülür.

  Üreme şekli;

  Aslında bu yönden de, yine Ara ararauna ile hemen hemen aynı özelliklere sahiptirler. Doğal yaşam alanlarının güney kesimlerinde, kuluçka dönemleri Kasım ayında başlarken, daha kuzeyde olan bölgelerde bu dönem 1- 2 hafta sonrasında başlar.
  Yuvalarını bataklık bölgelerden seçtikleri palmiye ağaçlarını oyarak yaparlar. Her kuluçkada en fazla 3 yumurtaları olur.
  Kuluçka süreleri 28 gün civarındadır. 90 gün içinde yavrular uçmayı öğrenip, bunu takip eden 12 hafta içinde de ailelerinden bağımsız hale gelirler.

  Evcil olarak bakımları;

  Çok yaygın değildirler. İri boyutları ile, ev ortamında bakımları zordur. Bakılacaksa sadece çok geniş alan içinde (ihtiyaç duyacağı kadar) yapılmış salmalarda bakılması gerekir.
  Eskiden bu türü Ara ararauna ile aynı gurupta onların alt türü olarak kabul ederlerdi ama zaman içinde bu kavram değişti. Zaten çok dikkatli bir gözle incelediğinizde özellikle yüz şekillerinin ve renklerinin de farklı olduğunu görürsünüz. Ayrıca Ara ararauna da olan yüksek öğrenme kabiliyeti de bu türde yoktur hatta diğer türlere oranla en az kabiliyeti olan ara türüdür. Zaten genel olarak özellikleri de diğer türlerden daha farklıdır.


 7. Berrak
  Yeni Üye
  Mavi Başlı Ara (Ara couloni )  Genel bilgiler;

  Tür olarak ismi, diğer türlerde olduğu gibi, taşıdığı özelliklerden dolayı verilmeyip ünlü bir bilim adamı olan, Louis Coulon (1804-1894) ita fen verilmiş bir addır. Aynı zamanda Neuchatel’deki tarihi doğa müzesinin de kurucusu olan bu bilim adamı, ünlü ornotologlar Tschudi ve Sclater ile yakın arkadaş olduğundan, Sclater bu ara türüne onun adını vermiştir.
  Bir de bu türü kategorilere koyarken bazı araştırmacılar Propyrrhura diye tanımlarlar. Bu da aralar ve Pyrrhura türleri arasında bir bağ olarak bu şekilde söylenir. Hatta aynı konu Ara maracana adlı türde de bu şekilde ele alınır.

  Yaşam alanları;

  Brezilya üçgeninde kalan izole edilmiş bir bölge, Peru; Bolivya ve Peru boyunca uzanan Huallaga ve Ucayali nehirleri boyunca yaşarlar. Gerçek yaşam alanları hakkında ki bilgi de, bu türün bir çok özelliği hakkında olduğu gibi tam olarak bilinmemektedir. Zira Brezilya ve Bolivya’daki varlıkları bile daha 1986 yılından bu yana ispatlanmıştır. Birbirinden bir hayli uzak mesafede olan dağılım alanlarına göre, 150 -1300 m yükseklik arasında nehir ve orman kenarında , hatta fundalık tarzı yerlerden, insanların yerleşim alanlarında, şehir dışında kalan kısımlara yakın yerlerde de barınır.

  Forshaw’a göre (1983) bu ara türünü bu şekilde dış hayata kapalı olan yaşam tarzı kalıcı kılıp diğer birçoğu gibi nesli tehdit altına girmemişti.
  Robiller de buna ek olarak; bu türün, insanlara yakın bölgelerde yaygın yaşam alanlarından daha sık görüldüğünü söyler. Bunun bir nedeni belki de doğaya uyumlu renkleri sayesinde iyice gözlerden uzak saklanma imkânı ve sessiz bir tür olması sayılabilir. Yalnız işte gene bu özellikleri de onları yerleşim alanlarına yakın olmayan kendi dağılım bölgelerinde izleme ve tür bilgileri oluşturma konusunda çalışmalar yapmayı da fazlasıyla zorlaştırmıştır.

  Genel tanımı;

  Yaklaşık 40 cm. boyundadırlar. Tüy rengi ağırlıklı yeşildir. Kafa kısmı mavi olur ve arkaya doğru turkuvaz ve yeşil tonlar vardır. Birçok ara türünde görülenin aksine, bunların sadece göz çevresi ve burun üstü tüysüz olur. Bu kısımlarda grimsi bir tondadır. Göğüs bölgesi ve karın kısmı koyu-yeşilden, olive (zeytin yeşili) tona doğru değişen renklerde iner. Kanat kenarları ise, dış kol ve uçucu kanat renkleri nedeni ile mavimsi bir tonda görünür. Kuyruk tüyleri, A. auricollis gibi kızıl (pas) kahverenginden uçlara indikçe maviye doğru değişir. Kuyruk altı yeşil-sarı bir tondur. Gagası siyahtır ama ucuna doğru daha açık renkte olur. Ayakları ten rengindedir ve göz irisleri ise sarımsı bir tondadır.

  Beslenme şekli;

  İnsanlara yakın bölgelerde yaşıyor olmasına rağmen, bu konuda elde hiç veri bulunmamaktadır. Genel olarak diğer ara türleri ile aynı şekilde beslendiği düşünülmektedir.

  Üreme şekli;

  Aslında bu konuda da kesin olarak ispatlanmış hiçbir veri yoktur. Fakat "Lexicon of Parrots" ta verilen kesinleştirilememiş bilgilere göre kuluçkaları bir seferde 3- 4 yumurtadan oluşur ve kuluçka süresi yaklaşık 26 gün sürer. Yıl içinde de en fazla 2 kere kuluçkaya yatarlar.

  Evcil olarak bakımları;

  Hem tür araştırmalarında, hem de evcil olarak bakım ve beslenme konularında, her ne kadar son zamanlarda insanların yaşam alanları yakınlarında sıkça görülse bile, pek rağbet görmeyen türler gurubuna girerler.
  Varsayımlara göre bilinen esaret altındaki söylenilen ilk üretim Tacikistan’da 1996-97 yıllarında yapılmıştır. Yalnız bu yasal olmayan üretim olarak geçiyor ve bu üretimi de Rusya üzerinden kaçak olarak ülkeye sokulan papağanlarla yaptıkları bilinmektedir. Almanya’da Walsrode’de bulunan kuş parkında da böyle kaçak yollardan gelmiş bir grup vardır. Park yönetimi, ilerleyen yıllarda bunları üretmeyi başarıp genel yapıları hakkında daha çok bilgiye de ulaşmayı amaçlamaktadır.


 8. Berrak
  Yeni Üye
  Asker Ara (ara militaris)  Meksika, Kolombiya, Venezuella, Ekvator ve Peru, doğal yerleşim alanlarıdır. Genel olarak yeşil renk vücutlarında hakimdir. Gagalarının üst kısımlarında kırmızı tüyler mevcuttur. Ayrıca mavi uçuş tüylerine sahiptir.


 9. Berrak
  Yeni Üye
  Sümbül Ara -Hyazinth Ara (Anodorhynchus hyacinthinus)

  Tür olarak mavi aralar gurubuna girer. Yaşam alanları nemin bol olduğu yağmur ormanlarını içeren, Orta ve Güney Amerika’dır. En büyük ara papağan türü olarak da geçer. Yaklaşık 1 mt boyunda ve 1,5 kg ağırlığındadır.
  Genelde sakin ve uysal bir türdür fakat geniş alana ihtiyaç duyduklarından ve gagalarının kuvvetli yapısı nedeniyle (doğal beslenme alışkanlığından kaynaklanan sert ceviz türünü,palmiye meyvelerini kırıp beslendiklerinden) ev ortamında beslenmeye uygun değillerdir. Beslendiklerinde de çok sağlam tellerle yapılmış alanlarda olmaları gerekir. Bir de, bunlar nemli yağmur ormanlarından gelme olduklarından, bakım açısından bulundukları ortamın ısı ve nem ayarı çok önemlidir.
  Eşsiz beslendiklerinde, çoğunlukla davranışsal problemler ortaya çıkmaktadır. Çünkü bunlar monogam ve aile havasında küçük guruplarda (anne,baba,çocuklar ve onların çocukları şeklinde) yaşayan türlerdir.
  Beslenmelerinde; sert kabuklu meyvelerden, tohumlardan,ceviz,palmiye meyveleri önemli yer tutar.
  Üretimleri; diğer tüm türlere göre çok daha zor ve mutlaka bilinçli uzmanlar tarafından yapılması gereken bir işlemdir.
  Konuşma ve taklit yetenekleri jakolarla veya diğer aralarla kıyaslandığında daha kısıtlıdır. Doğal sesler, gayet yüksek ve rahatsız edici boyuttadır.
  Nesli tükenmekte olan papağan cinsleri arasındadır. Nadir bulunan bir tür olduğu için, fiyatları oldukça yüksektir


 10. Berrak
  Yeni Üye
  Afrika Gri Papağanı-Timneh (Psitthacus erithacus Timneh)


  Tüm özellikleri Psittacus erithacus’a benzer. Fiziksel olarak biraz daha küçüktür. Ayrıca kuyruğunun rengi kırmızı değil, mat moron renklidir. Bir fark da, gagasının üzerinde beyaz-kemik renginde açık bir alan bulunmasıdır.
  Diğer tüm özellikleri, Afrika Gri Papağanı- Kırmızı kuyruk (Psittacus erithacus erithacus) ile aynıdır.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu


papağan türleri,  papağan cinsleri,  papağan çeşitleri ve fiyatları,  papağanın özellikleri,  papağan türleri ve fiyatları,  papağan çeşitleri