+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Saka Kuşu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Saka Kuşu
  Saka Kuşu resmi

  Saka Kuşu resmi.png

  Özellikleri

  Erişkinlerde gaga dibinden gözün arka ucuna kadar yayılan kırmızılığı yalnız gaga ile göz arasındaki koyu esmer bir bant keser. Başın gerdan ve gözün gerisindeki yanları beyaz, tepe ve boyun yanları siyahtır. Kanatların ortası boyunca, gövdeye doğru sarı renkli geniş bir bant uzanır. Kanatların beyaz lekeli arka kenarları dışında kalan öbür bölümleri siyah, sırt kahverengi, kuyruksokumu beyazımsıdır. Siyah kuyruk tüylerinin uçlarında da beyaz lekeler bulunur. Gençlerde kanat ve kuyruk tüyleri erişkinlerinki gibidir. Ama öbür bölümler grimsi kahverengi ve koyu çizgilidir. Erişkinlerin uzunluğu 14 cm'yi bulur.
  Yaşam şekli
  Güzel ötüşleri ile tanınan bu kuşlar özellikle devedikeni tohumları ile beslenir. Orman kenarlarında ve ağaçlık yerlerde ürer, üreme mevsimleri dışında küçük sürüler halinde dolaşırlar. Meyve bahçeleri parklarda sık görülen kuşlardandır. Erkek saka kuşu ile dişi kanarya kafeste zor da olsa eşleştirilebilir.Elde edilen yavrular kendi aralarında üreme kabiliyetine sahip değildir.Bu kuşlar saka piçi olarak bilinir ve hem kanarya hem saka ötüşünü taklit edebildiklerinden çok tutulurlar.
  Temiz su kanallarının kirlenmesi, kuraklık nedeniyle çok sevdikleri kara hindiba ve deve dikeni tohumlarının yok olması ve ticari ürüne dönüşmeleri saka kuşlarının varlığını tehdit ediyor.
  Göç yollarında avlanmanın yanı sıra kuş pazarlarında da satılan saka kuşların nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.
  Doğadaki çeşitliliğin ve dengenin tehlike sinyalleri verdiği günümüzde daldan dala konan saka kuşlarının, bitkilerin tohum dağılımına ve üremesine katkısı büyük. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  saka kuşu renkli renkli olup çok güzel bit kuş türüdür gaga kısmından boynuna kadar kırmızı kanatlarının ortasında bulunan kırmızı çizgi de göze hoş gelmektedir.
+ Yorum Gönder


saka kuşu,  saka,  saka kuşu özellikleri,  saka kuşunun özellikleri,  saka kuşları,  saka kuşu vikipedi