+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Çalıkuşu | Kuşlar Ve Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. NAZLI
  Bayan Üye

  Çalıkuşu | Kuşlar Ve Özellikleri
  Çalıkuşu hakkında bilgi

  Çalıkuşu hakkında bilgi 1.jpg
  Çalıkuşugiller (Regulidae). Yaşadığı yerler: Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’nın çam ormanları ve çalılıklarında. Özellikleri: 9-10 cm boyunda, ötücü bir kuş. Sırtı ve karnı yeşilimtrak, kanat ve kuyruğu kahverengidir. Böcek, kurtçuk ve küçük tohumlarla beslenir. Göçmen olanları vardır. Ömrü: 25-30 yıl kadar. Çeşitleri: Çalı, sürmeli çalı, pembetepeli çalıkuşları en iyi bilinenleridir.
  Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının çalıkuşugiller familyasından bir tür. En küçük kuşlardandır.


  Çalıkuşu hakkında bilgi 2.jpg


  Kanatları ve kuyrukları kahverengi olup, erkeklerin başlarının tepesinde kırmızı bir leke bulunur. Dişilerin başlarındaki leke sarıdır. Yavruların başında renkli işâret bulunmaz. Genellikle bir erkek birkaç dişiye sâhiptir. Yuvalarını toprağa yakın ağaç dallarına bağlantılı, havada sarkıtarak kurarlar. Yuvalar keçe gibi sert derili, sıcak ve yumurta gibi yuvarlaktır. Toprağa bakan kısmında bir giriş deliği vardır. Göçmen olmayanlar kışın 5-10 tânesi bir arada tek bir yuvada barınıp hafif ve fısıltılı sesler çıkarırlar.
  Dişi senede iki defâ 8-11 yumurta yumurtlar. 14-17 gün kuluçkaya yatar. Yavrular 2-3 hafta zarfında yuvayı terk eder. Çalıkuşuna “Çitkuşu” da denir. Kış çalıkuşları beslenmek için çam ağaçlarının ince dalları arasında böcek, kurtçuk ve örümcek bulmak için daldan dala uçuşur. Yaz çalıkuşları ise daha çok çalılıkları tercih eder. Asmalara da yuva kurarlar. Göçmen olanları Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde kışı geçirirler. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çalıkuşu resimleri


  Çalıkuşu resimleri 1.jpg

  al-ku-u-resimleri-2.jpg

  al-ku-u-resimleri-3.jpg

  al-ku-u-resimleri-4.jpg
+ Yorum Gönder


çalıkuşu kuşu,  çalı kuşunun özellikleri,  çalı kuşu,  çalıkuşu nasıl bir kuştur,  kuşlar,  çalıkuşları