+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Röportaj örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. imam hatipli
  Üye

  Röportaj örneği
  EĞİTİM ÜZERİNE KISA BİR RÖPORTAJ DENEMESİ

  Bir gün bir gazeteci kameramanı ile eğitimle ilgili bir röportaj yapmaya giderler ve Suna isimli bir öğretmenle tanışırlar.
  Bakalım ne olur.
  GAZETECİ:Acaba sizce eğitim nedir Suna hanım?
  ÖĞRETMEN:Eğitim bir ağaçtır ve öğrenciler bu ağacın meyvelerini toplarlar.
  GAZETECİ:Peki sizce eğitimin önemi nedir?
  ÖĞRETMEN:Eğitim sadece okuma yazma bilmek değildir.Eğitim insanların kültürleri bakımından önemlidir.
  GAZETECİ:Eğitimi sevmeyen öğrencilerde var.Bunun için ne düşünüyorsunuz?
  ÖĞRETMEN:Eğitimi seven insanlar her zaman çok daha fazladır.İnsanlar eğitimin önemini,sonucunu gördükten sonra anlarlar.
  GAZATECİ:Fakat eğitimin pek de yararlı olmadığını düşünen aileler var.
  ÖĞRETMENize söylediğim gibi eğitimin yararını sonucunu gördükten sonra anlayabiliriz.Eğitimin başı olmadan sonu olmaz tabi.
  GAZATECİ:Eğitimin sadece okuma yazma ile bittiğini düşünen insanlar da var .Buna ne diyeceksiniz?
  ÖĞRETMEN:Eğer eğitim sadece okuma yazma ile bitseydi kültür hayatımız olmazdı.İnsanlar görgüsüz ve cahil olurlardı.Bunun böyle olmasını hiç birimiz istemeyiz
  GAZATECİ:Eğitim bir ağaçtır ve öğrenciler bu ağacın meyvelerini toplarlar,dediniz.Bu ağacın meyvelerini toplamayanlar da var.Onlara ne diyeceksiniz?
  ÖĞRETMEN:Eğitim ağacının meyvelerini toplamayan öğrenciler,eğitim çerçevesi içinde boğulup giderler
  GAZATECİorularımızı cevapladığınız için teşekkürler efendim.
  ÖĞRETMEN:Ben teşekkür ederim.
 2. Ziyaretçi

  Öğretmenle röportaj soruları:

  1- Mesleğinizi size sevdiren en belirgin özellik sizce nedir?
  2- Göreve başladığınızda ilk dersinizde neler hissettiniz?
  3- Her öğretmen ilk göreve başladığı günlerde idealist düşünür. Mesela öğrencilerine karşı sert otoriter disiplin uygulamamak gibi. Ama yıllar geçtikçe bu idealizm çok meslektaşınızda kayboluyor. Buna katılıyor musunuz? Sizce nedeni nedir?
  4- Öğrertmenlik mesleği elbette kutsaldır. Ancak meslektaşlarınız arasında buna inanmayanlar elbette vardır ve baştan savma görev yapanlarda olabilir. Sizce günümüzde bunların oranı nedir?
  5- Bir dersin öğrencilerce sevilmeside öğretmenin tutmu mu yoksa ders anlatışı mı daha etkilidir?
  6- Eğitim; bireylerde davranış değişikliği meydana getirmek olduğuna gore; özellikle küçük yerleşim bölgelerinde öğrenciler sekiz yıllık eğitim sonunda bile hala çevrelerindeki çarpıklıklardan, örneğin küfürlü konuşmak, küçük öğrencileri itip kakmak, büyüklerini severek saymak yerine korktukları için saymak, okul ve evlerinde temizliğe dikkat etmemek gibi, hala kurtulamamalarının nedeni iyi bir eğitim programımızın olamamasından mı yoksa iyi eğiticilerin az olmasından mı kaynaklanıyor sizce?
  7- Ilk sekiz yıllık eğitim ve öğretimde öğrencilerin çoğu derse katılmak, parmak kaldırmak ve bir soruyu once bilmek konusunda daha aktif olmalarına rağmen, orta öğretimde bu aktifliğin sıfıra kadar inmesinin nedeni sizce ilk sekiz yıllık eğitimin yanlış ve eksik olmasından mı yoksa orta öğretimde eğitim programının yetersizliğinden mi veya öğretmenlerimizin yanlış davranışları nedeniyle öğrencilerini motife edememelerinden mi kaynaklanmaktadır?
  8- Siz Milli Eğitim Bakanı olsanız bugünkü sistemi ve müfredatı nasıl iyileştirmeyi düşünürsünüz?
  9- Bugünki sistemde velilerin çocuklarını istedikleri okula gönderememeleri sizce zorbalık değil mi? neden?
  10- Zorunlu eğitim askerlik gibi zorunlu olduğuna göre öğrencilerin eğitim öğretim için her türlü ihtiyacının devlet tarafından karşılanması gerekirken , biliyoruz ki; defter yol ücreti servis, özel kıyafetler eğitim gereçleri gibi bazı ihtiyaçlar karşılanmamakta ve bu velilere bildirilmemektedir. Hatta bazı okullar velilerden okulları için zorunlu bağış bile almaktadır. Bu durumda iyi bir öğretmenin bunları savunamaması ve öğrencilerine anlatamaması eğitimi ve bu eziklikle görev yapan eğiticiyi olumsuz etkilemez mi?
  11- Onuncu soruyla ilgili olarak ülkemizde yarım asırlık eğitim siyasi gücün propaganda aracı durumunda ve baskısında olduğuna göre şimdiki ve gelecek kuşakların yinede sağlıklı bireyler olacağına inanıyor musunuz?
  12- Fikri hür vicdanı hür nesiller nasıl yetişir?

 3. Ziyaretçi
  teşekkürler çok yardımcı oldunuz
 4. Buğlem
  Devamlı Üye
  Röportaj, bir gazetecinin ünlü yada adını bir şekilde duyurmuş biri ile yaptığı soru cevap şeklinde yaptığı, daha sonra da buna düşüncelerini de ekleyerek hazırladığı yazılardır.

 5. Zeyneb
  Bayan Üye
  Röportaj Örnekleri

  Röportaj'da sorulan sorular
  1
  . Adınız soyadınız
  2. Yaşınız
  3. Mesleğiniz
  4. Okuduğunuz okullar
  5. Bu meslek için gerekli yetenekler
  6. Bu mesleğin zorlukları
  7. Elde ettiğiniz miktar ve size yetip yetmediği
  8. Mesleğinizi seviyor musunuz
  9. Kaç senedir bu mesleği yapıyorsunuz
  10. Bu mesleği siz mi seçtiniz yoksa ailenizin baskısı oldu mu
  11. Şimdi bir mesleği seçme hakkınız olsa aynı mesleği mi seçerdiniz
  değiştirirseniz hangi mesleği seçerdiniz
  12. Bu mesleğe kaç yaşında başladınız

  Bir doktorla yapılmış röportaj örneği

  Dr. Levent Yücetin, koltuğunun altında taşıdığı dosyalarda, aslında binlerce insanın yeni bir hayat umudunu da taşıyor. Organ nakli bekleyen hastaların bulunduğu listeden sildiği her isimde ise yeni bir hayatın başlamasını sağlıyor

  Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Koordinasyon Birimi Sorumlusu Dr. Levent Yücetin, insanları organ nakline davet eden ekibin ilk parçası. O, listede bulunan binlerce insanın sorumluluğunu taşıyor. Listeleri azaltıp, yeni organlarıyla yeni bir hayata başlamaları için insanları organ nakline çağırıyor.

  * Listenizde kadavradan organ bekleyen kaç kişi bulunuyor?
  Yaklaşık 2 bin 200 kişi bulunuyor.

  * Bunların ne kadarına organ bulunabiliyor?
  Bir yıl içinde kadavradan nakil yapabildiğimiz böbrek hastası sayısı n5 ile 50 arasında değişiyor. Antalya'da Türkiye genelinin 10 katı organ bağışı yapılıyor. Bizim oranlarımız İstanbul'da olsaydı bu rakam n50-500 kişiye ulaşacaktı. Avrupa ortalaması da 1n-15 civarında. Antalya, organ bağışı konusunda, il olarak, pek çok Avrupa ülkesinden iyi durumda.

  * Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yalnızca Antalya ve civarında yaşayan hastalar mı organ bağışı listelerine girebilir?
  Organ beklemek için Türkiye'nin dört bir yanından Almanya'dan, Avusturya'dan hatta Kanada'dan bile bize gelen Türk hastalar var. Almanya'da yaşayan bir hastamız kadavra listesindeydi, çağrılınca Ankara'da yaşayan birinden daha çabuk geldi. Türkiye'nin dört bir köşesinden kadavra bekleme listesi için buraya geliyorlar.

  * Öncelik Antalya'da yaşayan hastaların mı?
  Sağlık Bakanlığı Ulusal Koordinasyon sistemi var, karaciğer ve kalp hastaları için acil bekleme listesi var. Türkiye'nin neresinden bir organ bağışı yapılırsa, tüm bilgiler Sağlık Bakanlığı'na bildiriliyor. Böbrek içinse kendi listenizdeki kayıtlı hastalar içinden doku uyumu en fazla olanlar seçiliyor. Bir kadavradaki bir böbrek için 6 hasta çağırıyoruz. Organların kadavradan çıkarıldıktan sonra en kısa sürede nakil yapılması gerekiyor. Bir hastada tıbbi sorun çıktığı zaman onu gönderip diğerini çağırırken vakit kaybına yol açmaması için 6 hastayı çağırıyoruz. 6 hastaya tüm testler yapıldıktan sonra en uygun olan iki kişi seçiliyor. Buradaki öncelikli kriterler; doku grubu kriterinin en fazla olması, bekleme süresinin uzun olması, verici ile yakın yaşlarda olması. Genç bir hasta ise genç, daha ileri yaşlara ise kendi yaşına yakın vefat edenin organlarını veriyoruz.

  * Hastalar için geri dönmek hayal kırıklığı yaratmıyor mu?

  Çok zor oluyor, çok büyük bir hayal kırıklığı ama başka şansımız yok. Beş kez altı kez gelip geri dönen hastalar var. Bazıları 'bir kere gelip geri döneyim' bile diyor. O şansa yakın olduğunu hissetmek istiyor.

  * Neden hastaları genellikle gece yarısı çağırırsınız?
  Genellikle gece yarısı arıyoruz; çünkü beyin ölümü testleri akşam üstü tekrarlanır ve bize bildirim akşam üstü yapılır. Biz de aileleri akşam üstü arıyoruz ve gece 11.00-12.00 gibi de görüşüyoruz. Kadavrada beklemenin belli bir standart süresi yok. Tamamen zamana karşı yarış.

  * Kadavradan mı, canlıdan mı organ istemek daha kolay?

  Kendi adıma söyleyeyim; kadavradan istemek daha kolay. Çünkü orada hayatını kaybetmiş bir insan var ve doğanın tek bir kuralı var; her doğan canlı ölecek. Eğer organ bağışı yapılmazsa toprak olacak. Ama canlı vericide hiçbir sağlık sorunu olmayan birini riske atıyorsunuz. Diyalizde hastayı bırakırsanız yaşam şansını ve kalitesini üç kat azaltıyorsunuz. Kadavradan herkese organ bağışlama şansınız yok, dolayısıyla canlı nakilleri de önermek zorunda kalıyorsunuz.

  * Bunu ailenin yakınlarına siz mi teklif ediyorsunuz?
  Canlı için her iki tarafla da görüşüyoruz. Bazen onlar gelerek vermek istiyorlar, bazen biz aileyle konuşup, durumu anlatıyoruz.

  * Nasıl tepkiler veriyorlar?

  Çok değişken bir tepki, net bir şey söylemek zor. Genelde anne babalar çocukları söz konusu olduğu zaman hemen kabul ediyorlar. Ama anne babalar, çocuklarından almayı kabul etmiyorlar. Eşlerin bir kısmı organlarını vermeyi kabul ederken bir kısmı ayrılmayı bile düşünüyor. Kardeşler de bekarsa verme olayı daha kolay, evliyse eşlerin tepkileri ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla bir yığın değişken tepki var.

  * Kimler daha kolay organ bağışlıyor?
  En çok anneler çocuklarına. Daha sonra babalar, kardeşler ve eşler geliyor. Eşlerde de kadınların kocalarına organ verme oranı, erkeklerin verici olma oranlarından ciddi oranda yüksek.

  * Son anda organ bağışlamaktan vazgeçenler oluyor mu?
  Oluyor. Genellikle kardeşler ya da biraz daha uzak akrabalar son anda vazgeçebiliyorlar. O sırada yaptıkları sohbetler sırasında duydukları 'sakat olursun', 'yarım kalırsın' gibi söylentilere bağlı olarak vazgeçebiliyorlar. Ameliyata giderken dönenleri gördük. Servisten sedyeye koyup ameliyathaneye giderken vazgeçene şahit olduk.

  * Ne yaptınız?
  Yapacağımız bir şey yok. Kişinin kendi takdiri. Kardeştiler, yapacak bir şey yok. Çantasını topladı gitti.

  * Bu durum o insanlar arasında bir küskünlüğe yol açıyor mu?
  Açıyordur ama bu konuda birini suçlamak, yargılamak doğru değil; çünkü çok zor bir karar.

  * Siz olsanız verir miydiniz?
  Organlarımı bağışlardım. Canlı verici anlamında sorduğunuz zaman da çocuğum için hiç düşünmeden evet. Diğer aile yakınları içinse o an çok önemli. Çocuğunuz varsa ve ilerde onda da bu sorunun olup yardım edememe düşüncesi insanı zorlar. Ama aile yakınlarını diyalizde yaşatmaktansa, kesinlikle verirdim.

  * Sizin için bile çok zor bir karar insanları organ nakline ikna etmek zor değil mi?
  Beni bir garson olarak düşünün. Ben sadece restorandaki mönüleri getiriyorum. Bu mönüde, böbrek yetmezliği hastaların diyaliz ve nakil şansı vardır. Bunların risklerini anlatırım. Ama hiçbir zaman 'şunu yapın, bunu yapın' demem ya da 'siz olsaydınız ne yapardınız' sorusuna yanıt vermem. Verilen karar için tıbbi destek sağlarım. Onun yerine asla karar verici olmam, öneride, teklifte bulunmam. En azından ben kendi adıma bunu yapmıyorum. Çünkü çok zor bir süreç. Onlar bir ömrü birlikte geçirecekler, hep bu çelişkiyi kendi içlerinde yaşayacaklar; dolayısıyla zorlamak hiç uygun değil. Ama nakil, diyalize göre yaşam süresini artırıyor. Ne kadar erken nakil olurlarsa, başka bir organda hastalık çıkma riskinin azalacağını, kadavra listesinin tamamen bir şans olduğunu anlatıyorum. Bugün de çıkabileceğini, üç veya on yıl sonra çıkabileceğini hatta hiç çıkamayacağını anlatıyoruz. Ancak son kararı kendileri veriyorlar.


+ Yorum Gönder


röportaj örnekleri,  röportaj örneği,  kısa röportaj örnekleri,  röpörtaj örnekleri,  roportaj ornekleri,  Röpörtaj örneği