+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda HAKSIZLIK YAPMAK HAKSIZLIĞA UĞRAMAKTAN DAHA ACIDIR ile ilgili Yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  HAKSIZLIK YAPMAK HAKSIZLIĞA UĞRAMAKTAN DAHA ACIDIR ile ilgili Yazı
  HAKSIZLIK YAPMAK HAKSIZLIĞA UĞRAMAKTAN DAHA ACIDIR

  Rahmi TURAN
  AVUKAT Ömer Yasa, yolladığı elektronik mektupta:

  “Çocuklarımdan küçük olan ama büyük sandığımız bir sürü insandan çok daha yüce olarak kendisini tanımaktan onur duyduğum genç bir teğmenin, bugün için işe yaramayan fakat tarihe geçecek olan savunmasından bir günlük kesiti sizeaktarıyorum” diyor.

  Avukat Ömer Yasa’nın bahsettiği Kara Pilot Teğmen Mehmet Ali Çelebi halen Silivri’de“Ergenekon Davası”nda yargılanıyor.

  Avukatlar, askeri liseyi birincilikle, Harp Okulu’nu dördüncülükle bitiren bu genç teğmene“Sokrates” adını takmışlar ve mahkemede yaptığı savunmaya da “Sokrates’in savunması” adını vermişler. Duruşmalardan sonra hukuk adamları “Sokrates’insavunmasını dinlediniz mi?” diye birbirlerine hayranlıkla soruyorlar. İnanılmaz derecede kitap okuyan, muhteşem bir hitabet gücüne sahip, kalemi çok kuvvetli, vatansever bir genç olan “Sokrates” lakaplı teğmen, yaptığı savunmalarda herkesin gönlünü fethediyor.

  Peki, hukuk adamlarının Teğmen Mehmet Ali Çelebi’yi benzettikleri Sokrates kimdir?
  Sokrates, milattan önce 469-399 yılları arasında Atina’da yaşayan Yunanlı bir filozoftur.Onun fikirleri 2480 yıldır “dünya felsefe tarihi”ni etkilemiştir.

  Atina’yı yöneten devlet adamlarının bilgisiz, cahil kişiler olduğunu ortaya çıkaran Sokratesçok düşman kazanır.

  Onun, kötü, yalancı, sofist (şüpheci) bir insan olduğunu, eğriyi doğru gibi gösterdiğini,ahlakını bozduğu gençleri doğru yoldan çıkardığını, tanrıların yerine yeni tanrılarkoyduğunu iddia ederler. Bu söylentiler onu mahkemeye sürükler.

  İnsanlığın ilk büyük davasıdır bu ve haksız yere “ölüme mahkûm edilen” Sokrates’in yaptığı savunma tarihe geçmiştir.

  Sokrates çok soğukkanlıdır. Ölmek umurunda değildir. O sadece doğrunun peşindedir.

  Sokrates’e göre, insanların en korktuğu şey olan ölüm, aslında kaçınılacak bir şey değildir. O yalnız kötülük yapmaktan korkar.

  İdeallerinden asla dönmez, yargıçları yumuşatmaya çalışmaz.

  Savcı, Atinalı yargıçlara “Sizi temin ederim ki sayın yargıçlar, Sokrates tanrılara inanmaz.Güneşin bir taş, ayın toprak olduğunu iddia eder. O, Tanrıların Tanrısı Zeus’a bileinanmaz. Onun ölmesi gerekir!” der.

  Sonuçta 500 yargıcın 280’i “Suçlu”, 220’si “Suçsuz” der. “Baldıran zehri” içirilerek idamamahkûm edilen Sokrates bunu beklemektedir. Hiçbir tepki göstermez.

  Mahkeme, ölüm yerine önce sürgün cezası düşünür ama bu cezayı veremez, çünkü sürgüne gittiği yerde yine halkı yönetime karşı yönlendirecektir.

  Sokrates, idam cezasına rağmen, başkaları gibi ağlayıp sızlamaz. Ona göre ölüm bir cezadeğildir. Ölüm sadece bir yolculuktur. Öteki dünyada düşünceleri yüzünden mahkûmedilme tehlikesi yoktur.

  Sokrates, Atinalılardan sadece bir şey ister ve der ki:

  “Eğer, çocuklar ve gençler erdemden, doğruluktan ayrılırsa, benim Atina halkına gösterdiğim gibi siz de onlara doğru yolu gösterin, dünyada bir hiç olduklarını unuturlarsaonları uyarın, azarlayın!”

  Sokrates’in öğrencileri onu cezaevinden kaçırmak isterler fakat o kaçmayı kabul etmez!

  Sokrates, kendisini ölüme mahkûm eden yargıçlara “Gerçek, ölümden kaçınmak değil,ama haksızlıklardan kaçınmaktır. Sizin istediğiniz gibi konuşup yaşamaktansa, kendim gibi konuşup ölmeyi tercih ederim!” der.

  YARIN: “Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir!”

  BÖLÜM-2

  Sokrates’in savunması! (2)  İNSANLIK tarihi dramatik olaylarla doludur.

  Rahmi TURAN / Hürriyet Gazetesi  Bundan 2480 yıl önce yaşayan ünlü filozof Sokrates de adil olmayan bir yargılama sonucu ölüme mahkûm edilmişti.

  Sokrates’in, Tanrıların Tanrısı Zeus’a bile inanmadığı, “Güneş”in bir taş parçası, “Ay”ın ise bir topraktan ibaret olduğunu iddia ettiği, gençleri doğru yoldan çıkarıp, ahlaklarını bozduğu iddia edilmiş, 500 yargıçtan 280’i onun için “Suçlu” derken, 220 yargıç “suçsuz” bulmuştu.

  Silivri’de, Ergenekon davasında yargılanan Kara Pilot Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin yetenekleri bakımından Sokrates’e benzetilmesi nedeniyle bunları dünkü yazımda anlatmıştım.  Sokrates, yargıçların verdiği ölüm kararını büyük bir soğukkanlılıkla dinler ve acı acı gülümseyerek:

  “Eğer biraz beklemiş olsaydınız, ölümüm tabiat kanunu gereği kendiliğinden gerçekleşecekti. Görebileceğiniz gibi yaşım ilerledi. 70 yaşındayım. Bu uzun bir ömürdür. Bugün dünyamızda 50 yaşını gören insan azdır.

  Şimdi hepinize değil ama yalnızca beni ölüme mahkûm edenlere söylüyorum: Sizin istediğiniz gibi konuşup yaşamaktansa, kendim gibi konuşup ölmeyi tercih ederim.

  Katillerim olan sizlere bildiriyorum ki, benim dünyadan ayrılmamdan hemen sonra bana verdiğiniz cezadan çok daha ağırı sizleri bekliyor olacaktır.

  Sizi suçlayanlardan kaçabilmek ve yaşamlarınızın hesabını vermemek için beni öldürtüyorsunuz. Ama sonuç beklediğiniz gibi değil, bütünüyle başka türlü olacaktır.

  Eğer insanları öldürerek birinin sizin kötü yaşamlarını kınamasının önüne geçebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu kaçış yolu ne olanaklı, ne de onurludur.

  Fikirleri, düşünceleri öldüremezsiniz!

  En soylu kurtuluş yolu başkalarını ortadan kaldırmak değil ama kendini değiştirmektir.”

  Böyle konuşan Sokrates, ölümün aslında bir iyilik olduğunu düşünür, “Bunu ummak için çok büyük bir neden var” der ve şöyle devam eder: “Ölüm şu iki şeyden biri olmalıdır:

  Ya bir hiçlik ve hiçbir şey duymama durumudur

  Ya da dedikleri gibi ruhun bir değişimi ve bu dünyadan bir başkasına geçiştir.

  Şimdi eğer hiçbir şey duyulmadığını ama düşlerin bile rahatsız etmediği bir uyku gibi olduğunu düşünüyorsanız, ölüm anlatılamayacak kadar büyük bir kazanç olacaktır.

  İddia edildiği gibi gerçekten öbür dünya varsa, o dünyada, ne olursa olsun, bir insanı düşündüğü ve sorular sorduğu için öldürmezler.

  Beni ölüme mahkûm edenlere kırgın değilim. Her kişi yaratılıştan iyidir. Kimse bile bile kötü değildir. Her kötülük bilgisizlikten gelir! Cahil insanlar kendilerine bile düşmandır, başkalarına karşı iyi olmaları nasıl beklenebilir?

  Sadece iyi bir şey vardır: Bilgi Sadece kötü bir şey vardır: Cehalet!

  Onlar gerçekte bir hiç iken, bir şeymiş gibi davranıyorlar. Bana hiçbir kötülük yapmış değiller. Gerçi beni mahkûm etmekteki amaçları kötülük yapmaktır ama yine de onların bana iyilik yaptığını düşünüyorum. Benim için en iyisi şimdi ölmek ve sorunlardan kurtulmaktır.

  Ayrılma saati geldi ve hepimiz kendi yollarımızda gidiyoruz. Ben ölmeye, siz yaşamaya Hangisinin daha iyi olduğunu yalnızca Tanrı bilir!”

  Karısı Sokrates’e “Haksız yere idam ediliyorsun” diye hıçkırır.

  Sokrates “Ne yani? Haklı yere idam edilseydim daha mı iyiydi?” der.

  Sokrates, devrinin en bilge adamı olmasına rağmen “Benim bildiğim tek şey, bir şey bilmediğimdir” der ve şöyle ekler:

  “Dünya, hiçbir şey bilmediği halde, bildiğini sananlarla doludur. Bütün kötülükler, haksızlıklar bilgisizlikten doğar.

  Haksızlık yapmak, haksızlığa uğramaktan daha acıdır.”

 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Haksızlık göz yumulmaması gereken bir şeydir, biz birine haksızlık yapıldığını gördüğümüz zaman susmamalıyız eğer susarsak yarın öbür gün aynısı başımıza geldiğinde kimse bizim için de bir şey yapmaz. Peygamber efendimiz Haksızlık karşısında susan insan dilsiz şeytandır söylemiyle haksızlıklara karşı gelmemiz gerektiğini belirtmiştir.
+ Yorum Gönder


haksızlık ile ilgili kompozisyon,  haksızlık ile ilgili yazılar,  haksızlık yapmak haksızlığa uğramaktan daha acıdır kompozisyon,  haksızlıkla ilgili kompozisyon,  haksızlık ile ilgili kompozisyonlar,  haksızlık ile ilgili sözler