+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Cahit Arf ın matematiğe kazandırdıkları şeyler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. NAZLI
  Bayan Üye

  Cahit Arf ın matematiğe kazandırdıkları şeyler nelerdir
  Cahit Arf ın matematiğe kazandırdıkları şeyler hakkında bilgi


  Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusundaki yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin "Arf değişmezi" ve "Arf halkaları" gibi literatürde adıyla anılan çalışmaları matematik dünyasının ünlü matematikçileri arasında yer almasını sağladı. Matematik literatürüne "Arf Halkaları, Arf Değişmezleri, Arf Kapanışı" gibi kavramların yanısıra "Hasse-Arf Teoremi" ile anılan teoremler kazandırmıştır.

  Matematiği bir meslek dalı olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görmüştür. Öğrencilerine her zaman "Matematiği ezberlemeyin kendiniz yapın ve anlayın" demiştir. Hakkından yazılmış bir yazıda şöyle denmiştir: "Bir zamanlar integrali bilen kimselerin matematikçi, üstel fonksiyonu bilenlerin ise büyük matematikçi sayıldığı ülkemizde derin matematik konularının tartışılacağı hayal bile edilemezdi.
  Cahit Arf, Türkiye'de matematiğin o günlerden bu günlere gelmesinde en büyük rolü oynamıştır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Cahir Arf dünyanın en iyi matematikçilerinden biridir ve yüksek öğrenimini yurt dışında yapmış ayrıca kendi adını verdiği sin cos fonksiyonları da vardır. Üstelik cebir konusunda ki çalışmalarıyla dünya da ün kazanmıştır.
+ Yorum Gönder


cahit arfın hayatı ve matematiğe kazandırdıkları,  cahit arf hayatı ve matematiğe kazandırdıkları,  cahit arf ın matematiğe kazandırdıkları şeyler nelerdir,  cahit ARFın matematiğe kazandırdıkları,  cahit arfın matematiğe katkıları,  cahit arfın matematiğe katkıları nelerdir