+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Anlayış İle İlgili Bir Makale Öneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Anlayış İle İlgili Bir Makale Öneği
  Anlayış hakkında Bir Makale


  Ayakkabını Çıkar

  Bir başka insana, bir başka kültüre, bir başka topluma, bir başka cinse yaklaşırken ilk yapmamız gereken ayakkabılarımızı çıkarmaktır. Çünkü yaklaştığımız yer kutsal bir mekandır.

  Tıpkı Musa aleyhisselâmın Tuva Vadisinde yürürken yaptığı gibi, kendi ayakkabılarımızı çıkarıp, yalın ayak olmaya, kendi elimizi göğsümüze götürüp karşıdakini anlamaya hazırlanmalıyız. Orada bir süreliğine de olsa başkası gibi yürümeye, başkası gibi davranmaya hazır olmalıyız.

  Onlara katılmak için değil bu; onları anlamak için. Çünkü başkalarının dünyası, tıpkı Tuva Vadisi gibi mukaddes olmalıdır. Çünkü biz o dünyaya yaklaşmadan çok daha önce, Rabbimiz orada oldu.

  Biz başkalarını anlamaya çalışmadan önce, Rabbimiz onları yoktan yarattı, varlığa getirdi, rızık verdi, ihtiyaçlarını gördü, dualarını işitti. Hiç olmazsa, bizden önce onları anlayanı anlamak için ayakkabımızı çıkarmalı, elimizi böğrümüze götürmeliyiz.
 2. HAZEL
  Üye

  Dünya üzerinde yaşa yan tüm insanların yaşayış giyiniş ve aile şekilleri farlı dır hepimiz farklı anneden dünyaya gelmişiz bu sebep ten dolayı karşımızdaki insanın da bizim gibi olmasını bekleme meliyiz ve yaptığı hatalarda ona anlayış göstermeliyiz.
+ Yorum Gönder