+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Okumanın Zorlukları İle İlgili Makale Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Okumanın Zorlukları İle İlgili Makale Örneği
  Okumanın Zorlukları hakkında Makale Örneği

  Bazı insanlar okumakta zorluk çeker. Bu durum yaşa bağlı değildir. Nedenleri arasında sağlık sorunları, işitme, özellikle de görme bozuklukları sayılabilir. Bazen de çocuklar okulda iyi öğretilmediği için okuma öğrenemez. Küçüklüklerinde durmadan evden eve taşınan ailelerin çocukları değişik okullara uyum sağlamakta güçlük çekebilir, bu yüzden iyi okuyamayabilirler. Ayrıca bazı çocuklar okumaktan hoşlanmayabilir, başka şeylerle uğraşmak onları daha mutlu edebilir.
  Okuma öğrenmekte güçlük çeken çocuklara yardımcı olmak için eğitilmiş özel öğretmenler vardır. Bunlar çocuğun neden yaşıtları gibi öğrenemediğini testler uygulayarak araştırır. Sorunun ne olduğu bir kez saptanınca, çocuğun özel eğitimle okuma öğrenmesi kolaylaşır.

  Basit bir bedensel bozukluktan kaynaklandığı sanılan disleksi okumayı öğrenme güçlüğü olarak tanımlanabilir. Normal yaşta okula başlamış, zeka geriliği ya da davranış bozukluğu olmayan bazı çocuklar akıcı bir biçimde okumayı başaramaz ya da söylenişi ve yazılışı yakın harfleri birbirine karıştırır. Örneğin, disleksililer “ya” yı “ay” ya da “d” yi “b” olarak okur. Disleksinin çeşitli dereceleri vardır.çabuk farkına varılması durumunda bazen özel eğitimle okuma öğretilse de, disleksinin nedenlerine ilişkin kesin bir bulgu yoktur. Disleksililer okuma eksikliklerini görsel ve işitsel gereçlerle bir ölçüde giderebilmektedir.

  Annelerin, babaların, öğretmenlerin ilk amacı, çocuğu sadece okul sıralarında değil, ömrü boyunca okumaktan zevk alacak bir kişi olarak yetiştirmek olmalıdır. Yalnızca güzel okumanın yeterli olmayacağı, okumanın yaşamın vazgeçilmez, verimli bir uğraşı olduğu bilinci çocuklara aşılanmalıdır. Böylesi bir özendirmeyle çocuklara koskoca bir kitap ve bilgi dünyasının kapıları
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Okul okumanın en büyük zorluklarından biride ekonomik ve ulaşımın olmamasından kaynaklanan zorluklardır. Belki adını bile bilmediğimiz bir çok köyde yada şehirde ekonomisi yetmediği için çocuklar okuyamıyor yada ulaşım zorluğu vardır ve o çocuklar okula gidemiyordur.
+ Yorum Gönder


makale örnekleri,  eğitim ile ilgili makale örnekleri,  okuma zorlukları ile ilgili makaleler,  eğitimle ilgili makale örnekleri,  kitap okuma ile ilgili makale örnekleri,  okumanın önemi ile ilgili kısa makale örnekleri