+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Stres Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Stres Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?
  Stres Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?  Stres sadece belli kişilere yönelik bir ayrıcalık değildir. Toplumdaki her türlü yaşam standardında olan insanlarda da görülebilir.

  Stres.jpg  Hepimiz, kendimizi günlük yaşamın getirdiği iniş-çıkışlara uydurmak ve ortaya çıkan farklı durumlara sürekli uyum göstermek zorundayız. Kendimize güvenip, kendimizi her şeyin üstünde gördüğümüz sürece her şey yolundadır.

  Kontrolün bizden çıktığını ve yapmamız gereken şeyleri yapamadığımıza inandığımız andan itibaren stres belirtileri göstermeye başlarız. Mesela, bir arkadaşınızın, çocuğunuzun yada kendinizin bir ders örneğin matematik çalışmaya başladığını düşünün. Derse çalışmaya başladıktan sadece yarım saat sonra son derece sinirli, gergin ve tamamen tükenmiş hale gelebilir ama aynı kişi bilgisayar başına geçip bilgisayarla ilgili bir sorunu gece boyunca çözmeye çalışması onda en ufak bir gerginlik yada huzursuzluk yaratmayabilir.

  Strese olumlu yada olumsuz bir tepki göstermemiz, büyük ölçüde o işi kendimizi kanıtlamamız yada gereksiz, baş belası bir uğraş olarak görmemizle alakalıdır. Normal şartlarda bizler, yani insanlar, her gün karşı karşıya kaldığımız bu sürekli kendini uyarlama süreciyle başa çıkabilecek şekilde donatılmıştır.

  Beynimiz, bir durumun zor olduğunu yada uğraşılması gereken bir iş olduğunu hissetmemizi sağlar ve hemen sinir sistemimize sinyal göndererek bu durum karşısında baş edebilecek enerji gereksinimimizi karşılamada yardımcı olur. Bunların tümü çok kısa bir zaman da gerçekleşir. Dediğimiz gibi vücudumuz bu durumu kaldıra bilecek durumdadır fakat burada önemli olan nokta bizim buna izin verip vermeyeceğimizdir.

  Stresi yaratan asıl etken içinde bulunduğumuz durum değildir. Bu duruma karşı olan tavrımız, tepkimiz stresi kaldırıp kaldıramayacağımızı belirler. Örneğin, sınavı tehdit olarak görürsek elde edeceğimiz başarı, sınavı kendini kanıtlamak için bir fırsat olarak gören insanlardan çok daha düşük olacaktır.

  Stres – Fiziksel Belirtiler


  Nefes darlığı, baş dönmesi, mide bulantısı
  Aşırı yeme yada iştah kaybı
  Aşırı sigara yada içki içme
  Uyku problemleri
  Cinsel problemler
  Terleme
  Sürekli kıpırdama ve tırnak yeme
  Baş, sırt, boyun ağrıları

  Stres – Zihinsel Belirtiler


  Hafızada zayıflama
  Saldırganlık duyguları, ağlama isteği
  Kararsızlık
  Başarısızlık duygusu
  Kendini bir konuya verememe, konsantrasyon eksikliği
  Depresyon
  Kaygı

  Stres önemli bir konudur, kişinin hayatını olumsuz şekilde etkileyecek çoğu hastalığın en önemli kaynağıdır. Yukarda yazdığım belirtiler hayatınızda çok miktarda mevcutsa bu konuyu iyice araştırıp, çözüme kavuşturmanızda fayda var.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Stres insanların sürekli karşılaştıkları bir durumdur ve genelde stresin nedenleri değişiyor kimi çok çalışmaktan kimi ruhsal sıkıntılardan kimide mutluluktan strese girebiliyor. Stres genelde olumsuz sonuçlara yol açar bu yüzden elimizden geldiğince stresten uzak durmak gerek.
+ Yorum Gönder