+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Greenpeace Nedir? Kuruluşu ve Faaliyetleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Greenpeace Nedir? Kuruluşu ve Faaliyetleri
  Greenpeace Nedir? Kuruluşu ve Faaliyetleri hakkında bilgi  Kuruluşu ve Faaliyetleri.jpg


  Greenpeace (Yeşil Barış); birçok ülkede etkin, kâr amacı gütmeyen, çevreci bir örgüttür. Dünyanın her ülkesinde üyeleri ve gönüllüleri bulunmaktadır. Haksızlığa uğrayan dünyanın dili olup, gözü olup, kulağı olup sürekli savunma halindedirler. Dünyaya gözleri gibi bakan, dünyayı kendi bedenleriymişçesine koruyan, sahiplenen ve tamamen hiçbir maddi çıkar gözetmeyen, talep etmeyen sadece dünyayı korumaya yüreklerini koymuş gönüllülerden oluşan bir kuruluştur.

  Greenpeace için dünya tanımı dünyadaki her canlıyı içerir. Balıktan ayıya, örümcekten yaprağa, denizlerden gökyüzüne kadar her şeyi kapsamaktadır. Dünyayı çok seven fakat Greenpeace kadar koruyamayan insanlar olarak yapılması gereken bu gönüllü kuruluşa destek vermektir. Hiçbir eylemlerinde şiddete yer yoktur. Yaptıkları sadece, dünyayı kirletenleri yasalara uymaya davet etmek, dünyaya verilen zarar ne ve nerede ise insanların dikkatini oraya çekmeye çalışmaktır. Güçleri yettiğince temiz ve barış dolu bir dünyanın oluşumuna katkıda bulunmaktır.

  GREENPEACE ÖRGÜTÜNÜN KURULUŞU

  Greenpeace, birkaç kişinin kiraladıkları kırık dökük bir tekne ile nükleer denemeleri protesto etmek için ABD’nin Alaska eyaletinden, Amchitka’daki nükleer deneme sahasına gitmeleri ile1971 yılında Kanada’nın Vancouver şehrinde doğmuştur. 1971′den bu yana dünyanın dört bir yanında çevre katliamlarına karşı mücadele vermektedir. Çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmek için devletlerden, şirketlerden ya da siyasî partilerden bağış veya sponsorluk kâbul etmez. Tüm çalışmalarının kaynağını sadece bireylerden aldığı maddî ve manevî destek oluşturur.

  Greenpeace, gezegeni yaşanmaz hâle getiren çevre suçlarına karşı bilimsel verilere dayanan kampanyalar yürütür ve şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle tanıklık ederek bu suçları basın aracılığıyla gündeme getirir.

  Merkezi Amsterdam’da bulunan örgütün, 45 ülkede 28 bölge ofisi bulunmaktadır.

  BAŞLICA ÇALIŞMA ALANLARI

  - Okyanuslar ve yaşlı ormanların korunması.
  - İklim değişikliğini durdurabilmek için fosil yakıtların kademeli olarak sonlandırılması ve yenilenebilir enerjilerin teşvik edilmesi.
  - Nükleer silahlanma ve nükleer kirliliğe son verilmesi
  - Temiz ve geri dönüştürülebilir enerjinin kullanılması
  - Zehirli kimyasalların ortadan kaldırılması.
  - Genleri ile oynanmış organizmaların doğaya bırakılmasının önlenmesi.
  - Savaşların önlenmesi.
  - Küresel Isınma’nın durdurulması.
  - Ticari amaçlı balina avının kontrol altına alınması.

  GREENPEACE TÜRKİYE

  Greenpeace Türkiye ofisi 1992 yılında etkin konuma geçmiştir. Ofis İstanbul’dadır.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Hollanda da ulusal merkezi olan ve hemen hemen tüm dünya ülkelerinde şubesi olan çevreci bir sivil toplu örgütüdür. Greenpeacenin en büyük amacı ormanların ve okyanusların korunmasıdır ve bunun içinde her ülkede kampanyalar yaparlar.
+ Yorum Gönder