+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Depremi Önceden Haber Veren Canlılar Makale Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Depremi Önceden Haber Veren Canlılar Makale
  Depremi Önceden Haber Veren Canlılar


  Depremi Önceden Haber.jpg


  Deprem kuşağında bulunan ülkemizde küçük, orta ve büyük ölçeklerde sık sık deprem olmaktadır. Çoğu küçük olduğu için insanlar tarafından hissedilmemektedir. Dünyada bilim adamları deprem olmadan önce haber veren sistemlerin kurulması üzerinde çalışmaktadırlar.

  Doğanın ise böyle bir sisteminin olduğu ve bu sistemi çalıştırdığı görülmektedir.

  Deprem öncesi yani yer kabuğunda meydana gelecek kırılma hareketinden önce oluşun titreşimler hayvanlar tarafından hissedilmektedir. Titreşimi hisseden hayvanların davranışlarında bazı değişiklikler gözlemlenmektedir.

  Suda yaşayan hayvanlar, bulundukları sudan çıkmaya çalışmaktadırlar. Kediler, tırmalamaya veya saklanmaya çalışırken köpek, ulumaya veya ısırmaya başlamaktadır. Toprağın altında yaşayan karınca, yılan gibi hayvanlar topraktan dışarı çıkmaktadırlar. Yer üstünde birden karınca sayısının arttığı görülmektedir. Böcek sinek gibi hayvanların uçmayı bırakıp bir yere yapıştıkları görülmektedir. Kümes hayvanlarından horozlar zamansız ötmeye başlar, tavuklar ise kuluçkaya yatmaktadırlar. Büyükbaş hayvanlar, kendi etraflarında dairesel hareketlerle dönmektedirler. Evlerde kafeslerde beslenen kuşlar kafes içerisinde çırpınmaya kafesten dışarı çıkmaya çalışmaktadırlar.

  Deprem denizde olacaksa gözlemlere göre deniz yüzeyinin bir alanında kabarma meydana gelmektedir. Kıyıya vuran dalgalar görülmektedir. Sularda çekilmeler gözlemlenmektedir. Bütün bunlara elektromanyetik ışınlar sebep olmaktadır. Bu elektromanyetik dalgalar nedeniyle bazen cep telefonlarında sinyal kesilmeleri, bazen de buzdolabı kapaklarında asılı duran mıknatıslı magnetler yere düşmektedirler.

  Bir bitki olan küstüm çiçeği, titreşimleri hisseden bir çiçektir. Titreşim hisettiği zaman yapraklarını kapatıp havaya doğru duran yaprak saplarını aşağı doğru eğmektedir. Bu çiçek de bu şekilde depremi haber vermektedir.
 2. HAZEL
  Üye

  Deprem doğanın kendini yenilemesi olarak tan nitelendire biliriz eskimiş yıpranmış doğa unsurlarının yok olarak tan yerine yen bir doğa unsurunun çıkmasıyla oluşan bir doğa olayıdır ki doğada yaşayan canlıların önceden haber alması doğaldır.
+ Yorum Gönder