+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Neden Biyodizel Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Neden Biyodizel
  Neden Biyodizel


  biyodizel.jpg


  Biyodizel üretimi ülkemiz için kritik önem taşımaktadır. Ülkemiz petrol olarak dışa bağımlı bir ülkedir. Ancak milli gelir bakımından en büyük ilk 20 ülkeden büyük bir kısmı(iki tanesi hariç) petrolü ihraç eden ülkeler konumundadır. Ancak ekonomilerini ayakta tutacak atılımları ve enerji üretimi başarılı ülkeler olmaları petrol ihraç kaleminin etkisini azaltıcı yöndedir. Türkiye bir çok alandan ivme kazanmaya çalışıyor, ancak petrol giderleri Türkiye ekonomisine çok büyük bir kambur olmakta. Bunun birkaç yolu vardır petrol üreten ülkelerde petrol kuyularına ortak olmak veya petrolünü kendin üretmek.


  İlk ihtimali bu zamana kadar yapamadığımıza göre, tek ihtimal petrolümüzü kendimiz üretmemizdir. Bu konunun ekonomik olacağı teknolojik gelişimler ışığında kanıtlanmıştır. ABD’de yayınlanan akademik makaleyi baz alarak, alg yağından biyodizel üretmenin petrolün varil fiyatının $100 üzerinde olduğu şartlarda uygunluğu ortaya koyulmuştur. Ancak bu durum ABD şartlarında gerçekleşmiştir. Devletin atması gereken adımlar;


  Biyodizel üretiminin gerekli olduğunu idrak etmesi
  Bunun için yasal düzenlemeler getirilmesi (vergi oranları, hammadde yetiştiriciliği için yardım,teşvik ve güvenceler)
  Çiftçinin eğitilmesi (yanlış ekim hem ülke,hem de çiftçi için büyük risktir)
  Mühendis ve konu ile alakalı akil kişiler ile iş birliğinde olmalı
  Standartlarının iyi kontrol edilmesi
  Üretim tesisleri ile ilgili teknolojinin desteklenmesi ve üretilmesi

  Bunlar gerçekleştikten sonra iş girişimcilere kalıyor. Hammadde üretmeden yağ ithal ederek biyodizel üretimi ekonomik açıdan mümkün değildir. Bunun nedenleri; hammadde fiyatının yüksek oluşu, hammadde fiyatının değişkenliği, tedarikçinin hammaddeyi vermek istememesi gibi durumlardır.


  Tarlaların boşa bekletildiği dönemlerde bile farklı bitkilerin ekimi ile Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Türkiye kendi evsel sıvı yağının üçte ikisini dışarıdan ithal etmektedir. Bu teşvikler ilk önce bu açığın kapatılmasını sağlayacak, alan değil veren konumuna geçmemizi sağlayacak, daha sonra ki adımda biyodizel üretimi ivme kazanacaktır.


  Biyodizel üretimi sırasında çıkan yan ürünlerde ekonomik açıdan faydalar sağlayacaktır. Bunlar;


  · Oluşturulan bitkinin posası yem olarak kullanılabilir
  · %7.5 oranında üretilen gliserin

  Yem sanayi, hayvancılık sektörünü en zora sokan ülkemizde hayvancılık sektörünün gelişmesini engelleyen faktörlerden biridir. Bunun oluşması ile yem sanayine, ve hayvancılık sektörüne büyük iyileşmeler katacaktır. Fiyatlar düşerek, hayvan yetiştiriciliği daha ekonomik hale gelecek soframıza gelen düşmeyen et fiyatları bu sayede düşebilecektir.

  Gliserinin ise bir çok sektörde hammadde olarak kullanıldığı bilinmektedir. Gliserinin bugün bilinen yaklaşık 1500 kullanımından başlıcaları şöyledir:


  Gıda ve içeceklerde nem tutucu, çözücü ve tatlandırıcı olarak kullanılır ve gıdaların korunmasına yardımcı olur.
  Dondurmada yapıyı düzeltir.
  Düşük yağlı gıdalarda dolgunlaştırıcı, likörlerde kalınlaştırıcı olarak kullanılır.
  Şeker yerine kullanılmaktadır. Tatlılık oranı sukrozun %60'ına denk gelmektedir, kalorisi sofra şekerininkine denktir, ancak kandaki şeker seviyesini yükseltmez.
  Öksürük şuruplarında kullanılır.
  Şeker hastalığında dıştan deriye uygulanan merhemlerde bulunur.
  Kabızlıkta fitil olarak kullanılır.
  Kişisel bakım ürünlerinde çözücü ve yağlayıcı olarak kullanılır. Çoğu diş macunu, ağız gargaraları, cilt bakım ürünleri, traş kremleri, saç bakım ürünleri gliserin içerir.
  Sabunculukta ikinci madde olarak kullanılır.
  Mum yapımında kullanılır.
  Nargile tütünlerinde nem tutucu olarak kullanılır.
  Gliserin, glukojenik etkisi nedeniyle sığırların ketozisinde etkin bir sağıtım aracıdır. Ketoziste ilk gün, iki kez 225 gr, sonra günde bir kez 115 gr dozda ve oral yolla verilir.
  Hayvanlarda çoğu farmasötik şekiller için uygun bir taşıt olan gliserin rektal yolla lavman veya süppozituvar şeklinde kullanıldığında bağırsak kontraksiyonlarını arttırarak, sürgüt etki oluşturur. Bu amaçla 25–30 gr gliserin 250–500 ml su ile karıştırılarak lavman şeklinde kullanılır.
  Mürekkep gibi zor lekelerin kurumasını önlemekte ve lekeyi çıkarmakta gliserinden faydalanılır.
  Dinamit yapımında kullanılır.
  Donmayı geciktirici özelliğe sahiptir.


  Göründüğü gibi çıkan yan ürünün pazarlanacağı bir çok alan vardır. Buda bir ekonomik getiri sağlanmaktadır. Ayrıca algden üretim yapıldığında, oluşan farklı yağ asitleri ile cilde yararlı bir çok krem türü de üretilebilmektedir. Bu gibi avantajları varken devletin bu konuda pasif davranışı biyodizel üretimini merdiven altına itmiştir. Bu konu da ülke için ciddi bir yük olmuştur.


  İthalatı azaltmanın tek yolu, petrol denilen günümüzün vazgeçilmez değerini, üretmekten geçmektedir.
 2. HAZEL
  Üye

  Petrolün az olduğu ve yaşam standartlarının zor olduğu ülkemizde biyodizel ile yüksek standartlara ulaşmayı umut diyoruz tabi bunun yanı sıra fosil yakıtlar gibi doğayı kirletmemesi de bir avantajdır.
+ Yorum Gönder