+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Küçük İstavrit Makale Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Küçük İstavrit Makale
  Küçük İstavrit

  Küçük istavrit, yiyecek bir şey sanıp hızla atıldı çapariye. Önce müthiş bir acı duydu dudağında, gümbür gümbür oldu yüreği. Sonra hızla çekildi yukarıya. Aslında hep merak etmişti denizlerin üstünü, neye benzerdi acep gökyüzü


  Bir yanda büyük bir merak, bir yanda ölüm korkusu. “Dudağı yarıklar” denir, şanslıdır onlar, hani görüp de gökyüzünü, insanı, oltadan son anda kurtulanlar.


  k-k-stavrit.jpg


  Ne çare balıkçının parmakları hoyratça kavradı onu; küçük istavrit anladı yolun sonu; koca denizlere sığmazdı yüreği, oysa şimdi yüzerken küçücük yeşil leğende, cansız uzanıvermiş dostlarına değiyordu minik yüzgeci.


  İnsanlar gelip geçtiler önünden; bir kedi yalanarak baktı gözünün içine; yavaşça karardı dünya başı da dönüyordu. Son bir kez düşündü derin maviyi, beyaz mercanı bir de yeşil yosunu.


  İşte tam o anda eğilip aldım onu; yürüdüm deniz kenarına; bir öpücük kondurdum başına. İki damla gözyaşından ibaret sade bir törenle saldım denizin sularına. Bir an öylece bakakaldı; sonra sevinçle dibe daldı gitti, tüm kederimi söküp atarak teşekkürü de ihmal etmemişti; birkaç değerli pulunu elime, avuçlarıma bırakarak.


  Balıkçı ve kedi şaşkın baktılar yüzüme; sorar gibiydiler neden yaptın bunu niye? “Bir gün” dedim, “Bulursam kendimi yeşil leğendeki küçük istavrit kadar çaresiz, son ana kadar hep bir umudum olsun diye”
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  İstavrit balıkları birbirine çok benzerler ağızları öne doğru kayık, gözleri iri, kuyrukları uzun iğ biçiminde ve dişleri çok incedir. Sırtında iki yüzgeci bulunur ve birinci yüzgeç kısa ve incedir ikincisi uzun ve kalındır.
+ Yorum Gönder


istavrit,  İSTAVRİT