+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Blog Hakkında Makale Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Blog Hakkında Makale
  blog hakkında makale örneği 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Blog Hakkında Makale İle İlgili Bilgi

  Blog yazarlığı ülkemizde her ne kadar yeni tanınan ve daha çok bir hobi olarak benimsenen bir sistem olsa da, diğer gelişmiş ülkelerde bu sistem profesyonel bir meslek olarak algılanmakta ve kullanılmakta. Bu yazımızda sizlere blog yazarlığında başarı gösterebilmek için kullanılabilir alternatif yöntemlerden bahsedeceğiz.

  İnternetten para kazanma, blog yazarlığı ile para kazanma, online satış ortaklığı ile para kazanma derken insanlar alternatif kazanç yollarını öğrenmek için bir furya oluşturmuş gidiyor.

  İnternet üzerinden para kazanabilmek için kullanılmaya başlanan yöntemler, ülkemiz için daha yeni yeni bilincine varılan girişimler olsa da, durum diğer gelişmiş ülkelerde böyle görünmüyor. Daha doğrusu ülkemizde bu yöntemler alternatif ek gelir getirebilecek yöntemler olarak benimsenmiş durumdayken, diğer ülkelerde bu işler insanlar tarafından tam zamanlı çalışılarak yapılan profesyonel işler olarak kabul edilmiş durumdadır.

  Bu yazımızda, benim sizlere bahsetmek istediğim husus ise blog yazarlığına profesyonel bir açıdan bakabilmek adına, oluşturduğumuz bloglara odaklı ziyaretçi aramaktan ziyade, odaklanmış ve odaklı bir kitle olarak var olmuş hazır niş gruplar için blog yazmak üzerine olacaktır.

  Bilindiği gibi ülkemizde blog yazarlığı, henüz yeni yeni gelişen bir yöntem olmakla birlikte hala insanların bir çoğu için, bir hobi gibi algılanmaktan öteye geçememiştir. Bu durum, aslında blog yazarları için önemli bir avantajı da beraberinde getiriyor.

  Rekabet…

  Özellikle oluşturacağımız blogların, gerek ismi, gerekse konusu itibariyle niş bir alana odaklı olması bizler için önemli bir avantaj sağlar.

  Başarı için önce yaptığımız hataların farkına varmalıyız.

  Blog yazarlığı hususunda yaptığımız önemli hatalardan birisi, özellikle seo açısından başarıyı yakalayabilmek için, birlikte uygulamamız gereken birçok strateji içerisinden sadece bir kaçına abartılı bir şekilde takılı kalmamız oluyor.

  Ayrıca yine bu alanda yükselebilmek için, konu itibariyle alınan alakasız backlinkler, özellikle google ın penguen güncellemesinden sonra birçok blogun gerilemesine sebep olmuştur.

  Bir diğeri ise, seo açısından site içi optimizasyonları uygulayabilmek adına makalelerimizde gereksiz ve ardı ardına yaptığımız anahtar kelime tekrarları makalelerimizin doğal görünümüne zarar vermektedir.

  İşte bu açıdan düşünecek olursak, "kelime odaklı makale oluşturma" ile "konu odaklı makale oluşturma" ve arasındaki farkı bilmek, penguen gün güncellemesini çözebilmek adına çok önemli görünüyor.

  Gelelim asıl konumuza, yani hazır odaklı kitleler için blog oluşturmaya;

  Bildiğimiz gibi oluşturduğumuz bloglara trafik çekebilmek adına, sosyal paylaşım sitelerinde ve özellikle facebookta yaptığımız uygulamalar en çok başvurulan yöntemlerdendir.

  Sık yaptığımız şu hatayı çok iyi anlamamız gerekiyor.

  Facebook ta, üye kasmak için, arkadaş çoğaltmak için ve sayfalara beğeni toplamak için kullandığımız, yöntemler, programlar ve odaklandığımız belirli sayfa ve gruplar blogumuz için ihtiyaç duyduğumuz odaklı trafiği sağlayacak nitelikte olmuyor hiç bir zaman.

  Özellikle şu duruma dikkatinizi çekmek istiyorum.

  Niş bir alanda kurulmuş bir blogun ve facebook sayfasının bulunduğunu düşünün. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle sayfa beğeni sayısını yükselttiğini düşünün.

  Sizce bu sayfayı doğal yollarla beğnmeyen bu kişilerin sayfada yapılan paylaşımlara katılımları ve paylaşımları beğenmeleri ve hatta blogu ziyaret etmeleri ne derecede mümkün olur?

  Facebook’ta bu amaçla kurulmuş, birçok sayfaya rastlayabilirsiniz, ama hemen hemen tamamında, paylaşımın beğenildiğini, yorum yapıldığını göremezsiniz ve bu beğenenler topluluğu muhtemelen aynı yollarla beğeni toplamaya çalışan kişilerden oluşacaktır. Bu beğenenler topluluğu, blogunuzun ve sayfanızın konusu itibariyle pasif bir topluluktur. Onlardan bloglara trafik sağlamalarını da bekleyemezsiniz.

  Ayrıca, karşılıklı beğeni yoluyla sayfanızı beğenen bir üyeyi düşünün. Amacı beğeni toplayabilmek içindir ve muhtemelen beğendiği sayfaların sayısı da çok olacaktır. Belki yüzlerce belki de binlerce sayfayı beğendiğini düşünün. Sizler, bu kişinin facebook ana sayfasında oluşacak paylaşım sayısını daha doğrusu haber akışını düşünebiliyor musunuz?

  Sizce o haber akışı içerisinde sizin yaptığınız paylaşımları görebilme ihtimalleri nedir?

  Şimdi olaya profesyonel bir açıdan yaklaşmaya çalışalım.

  Sayfa beğendirme amacı ile kullanılan program ve yöntemlerle olsun yada arkadaş ekleme sayfası gibi yoğun bir trafiğe sahip sayfalarda olsun, o insanların dahi orada toplanmasına neden olan illaki ortak bir noktaları vardır. Ve aynı şekilde yoğun bir trafik yaşanan diğer facebook sayfalarında da durum bu şekildedir onlarında orada olmasına sebep olan ortak bir noktaları vardır.

  Her şeyden önce insanları ilgi alanlarını, beğenilerini ve en önemlisi sebeplerini iyi anlamak lazım. İnsanların nitelikleri beğenileri ne olursa olsun sonuçta Facebook’ta bulunma sebepleri eğlence içindir. Bunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Dikkat ederseniz, en çok beğenilen sayfalar içinde, beğeni ve yorumlar itibariyle en çok aksiyonun gerçekleştiği sayfaların video paylaşım sayfaları olduğunu görürsünüz.

  Çünkü insanların Facebook’u kullanmasındaki ana sebep eğlencedir ve videolarda doğal olarak insanları eğlendirir.

  Bu söylediğim bir örnekti ve video paylaşım fikri tek alternatifimiz de değildir. Bunun gibi insanların ilgisini cezbedebilecek birçok fikir ve ilgili sayfa bulabilirsiniz Facebook’ta.

  Ben odaklı hazır gruplar için blog oluşturmaktan bahsederken bu fikrin ana temasını bu düşünce oluşturmaktadır.
+ Yorum Gönder