+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Facebook Ile Ilgili Makale örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Facebook Ile Ilgili Makale örneği
  facebook ile ilgili makale örneği kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Facebook Hakkında Makale Örneği

  İnternette son yıllarda online toplulukların bir türü olarak sosyal ağ siteleri gittikçe popüler hale gelmiştir. Teknolojinin soğukluğunu, Web'de bir araya getiren sosyal ağ siteleri, geleneksel ortamda insanlar arasında gerçekleşen yüz-yüze iletişimin yarattığı etkinin benzerini sanal ortamda meydana getirmektedir. Her ne kadar geleneksel ortamdaki gibi olmasa da sosyal ağ siteleri, hayatımızın bir parçası haline gelmeye başlamıştır. Sosyal iletişim ağları, kullanıcılara kendileri yeniden tanımladıkları ve çeşitli sosyal ilişkilere katıldıkları bir sosyalleşme süreci şeklinde ilerlemektedir. Sosyal kelimesinin anlamı; toplumla ilgili, toplumsal, içtimai demektir. Bunu biraz daha açacak olursak, sosyal olmak; toplumun üyesi, topluma ait, toplumla ilgili, topluma bağlı olmak demektir. "Sosyalleşme" kişinin grup normlarına uymasını öğrenmesini sağlayan bir süreçtir. Bu durumda sosyalleşme; bir nevi öğrenme sürecidir. Bundan dolayı İnsan olarak, birbirimizle paylaştığımız konular, sosyal etkilerin sonucu olarak bir şahsiyet haline gelmektedir.

  Facebook.jpg


  Tüm dünyada 500 milyonu aşkın kişi gününün önemli bir kısmını Facebook’ta geçirmeye başlayınca, bu sosyal paylaşım platformu sosyolog ve psikologların da araştırmalarının ilgi odağı haline gelmiştir. ABD'li psikoloji profesörü Rowland Miller'in yapmış olduğu araştırmaya göre; Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin İnsan karakteri üzerinde çeşitli etkilerini ortaya koymuştur. Miller'e göre, insanların bütün hayatlarının detaylarını tüm dünyayla paylaşmalarını sağlayan Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri, utanma duygusunu yok etmektedir. Bununla birlikte Sağlık problemlerine yol açmasından, gelecekteki iş fırsatlarının kaçmasına neden olmakta, kullanıcılarının kıskançlık duygusunu derinleştirip 'canavar'a dönüştürmesinden narsistleştirmesine kadar birçok bilimsel iddianın hedefindeki Sosyal paylaşım siteleri, İnsan hayatının vazgeçilmez parçalarından birisi haline gelmiştir.

  Bazı uzmanlara göre ise bu sosyal ağ ve bilgi paylaşım sitesi, insanların zamanlarını öldüren, boş vakit geçirenler de dahil herkesin üye olabileceği bir sitedir. Kimilerine göre de, “Facebook” diye adlandırılan bu site, insanların onu düzgün ve yararlı bir şekilde de kullanabileceği bir sitedir. Peki, madem bu sitenin kuruluşu, site kurucusu Mark Zuckerberg’in dediği gibi, insanların daha da bilgilendirilmesi ve bu siteden yararlanmalarını ilk olarak amaçlıyor ise, neden bu sitenin sahip olduğu dezavantajlar giderilmiyor? Veyahut insanlar neden vakitlerini boşa geçirdiklerini düşündüğü ve bunun “Facebook” adlı bir sitenin dezavantajı olduğunu bildiği halde üyeliklerini iptal etmiyorlar? Akıllarda dönen bir başka soru daha, insanlar bu siteden nasıl yararlanabiliyorlar? Herkesin aklında bu sorulardan en az bir tanesinin yer ettiğini varsayarsak soru işaretlerinin sayısı, 2010 Ağustos ayı itibariyle Türkiye için yaklaşık 23,5 milyon, Amerika Birleşik Devletleri için yaklaşık 132,8 milyon, İngiltere ve Endonezya için ise yaklaşık 27,5 milyona ulaşıyor.
+ Yorum Gönder