+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Girişimcilik Ile Ilgili Makale örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Girişimcilik Ile Ilgili Makale örneği
  girişimcilik ile ilgili makale örneği kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Girişimcilik Hakkında Makale Örneği

  Girişimcilik, bence insanın riskle imtihanıdır. Her şeyini umarsızca ortaya koymak değildir ancak fedakarlık gerektirdiği doğrudur. Girişimciliğin temel prensiplerini üniversitede şu şekilde öğrendik, üzerinden bir daha geçeyim; pazardaki boşluğu görme, yeni girişimin tanımını ve analizini yapma, finansal ve stratejik fırsatları kollama, girişimi doğru yerde konumlandırma, yeni bir pencere açma, rekabeti ayarladıktan sonra pencereyi pat diye kapatma ya da trendi bitmeye yakınken komple başka birisine çakma. Kabaca -fazla kabaca ama olsun, tek tek yazacak olsam kitap olur- girişimciliğin özü budur. (Yok vizyonmuş, tutkuymuş, kalıcılıkmış, liderlikmiş o konulara girmiyorum)

  Öte yandan kimse girişimci doğmaz, kimseyi girişimci olması için zorlayamazsınız. Zaman zaman yaşanan zorlukların, imkanların değişmesi vb. etkenler insanları inovasyona ya da girişime iten nedenler olarak bilinir; ya da vakti zamanında piyasalardan yenmiş kazıklar insanı girişimden soğutabilir.

  Bir insanın bir işe yıllarını harcadıktan sonra bütün düzenini değiştirip, bakmakla yükümlü olduğu bir ailesi, çocukları vb. varken risk almasını istemek zordur. Tabi insan her yaşta girişimci olabilir o başka bir mesele ama özünde başka etkenler varsa düzeni bozmamak adına girişimden uzak durmak daha iyi sonuçlar doğurabilir. Bu bağlamda gençken girişimde bulunmak, ilerleyen yaşlarla kıyaslandığında daha mantıklıdır.

  -Korkmadınız mı?

  Gençken bir girişimde bulunmak istediğinizde en çok sorulan soru budur sanırım. En kötü ihtimalle batarsınız, zaten sıfırdan başlamışken daha ne kadar sıfıra yakın olabilirsiniz ki. İşinizi oturttuktan sonra batarsanız durum değişir, oturtana kadar alacağınız riskler sizi korkutmamalı. Zaten bunları iş planı yaparken düşünmüş olmak gerekir.

  -”Çok para lazımdır ona”

  İşinizi bilmiyorsanız evet. Zamanı gelince yaşayalım sonucunu görelim diyerek ezberden yapılan girişimler zaten girişimden sayılmaz. Günümüzde girişimciler için ticaret odaları, birlikler, kooperatifler vb. pek çok kuruluş hibe fonları, destek kredileri sağlıyor. Araştırmak gerek. Gerçekten fikrinize inanırsanız ve kabul ettirirseniz, cebinizde para olmadan da girişiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ortaklar bulabilir, fikri satabilir, kredi bulabilir, ar-ge desteği alabilir vb. pek çok imkandan faydalanabilirsiniz. (Bu arada Tolga’ya Dragon’s Den’de başarılar.) Yan sütundaki linkleri incelerseniz onlarca desteğin kaynağını bulabilirsiniz.

  Unutmayın; kendinize güvenin, henüz siz bile kendinize güvenmiyorken, kimse size güvenmez, kimse sizin yapmanız gerekenleri sizin yerinize yapmaz. Hangi devirde yaşıyoruz, yapsa da karşılıksız yapmaz. Başınız sıkıştığında kimseyi bulmayı beklemeyin, kendiniz yapmaya çalışın, zaman kaybetmek yerine çaba göstermek daha iyidir.
+ Yorum Gönder


girişimcilikle ilgili makaleler,  girisimcilik ile ilgili makaleler