+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Geçmişteki Kendimiz Ile Ilgili Makale örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Geçmişteki Kendimiz Ile Ilgili Makale örneği
  geçmişteki kendimiz ile ilgili makale örneği kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Geçmişteki Kendimiz Ile Ilgili Makale Örnek


  Türkiye'de 60 milyon sakat var

  Uzun zamandan beri Türkiye deki sakat sayısının gerçeği ne kadar yansıtıp yansıtmadığını düşünmekteyim.İstatistikler Türkiye de yuvarlarsam sayıyı; 8 milyon sakat var diyor. Bu sayı bile oldukça kalabalık bir durumun göstergesi bana göre. Ben ise dediğim gibi uzun zamandan beri bu sayının yanlışlığını düşünüyorum.
  Sakın gülmeyin, bana göre Türkiye deki sakat sayısı 60 milyonu bulmakta. Yani gerçek nüfusumuza eş değerde sakatlarımız var.
  Sakat kelimesinin anlamında da tam bir karmaşa söz konusu. Zaten bu anlam kargaşası yüzünden bunu düşünmekteyim. Sakat, doğuştan yada sonradan herhangi bir nedenle bedensel uzuvlarını kullanamama durumuysa bu istatistiğe karşı çıkamam. Bir durumu net bir şekilde ortaya koyma durumu olarak algılayabilirim.
  Ama bildiğiniz gibi, bir çok anlamda engelli kelimesi de ön plana çıkmaya başladı. Yani sakatlıkları yüzünden engelle karşılaşan insanlar olarak. Gerçi şu anda her iki kelimede eş değerde kullanılıyor bizim vatandaşlarımız tarafından da, bu aşamada 60 milyonu bulabilen sakatlarımız var demekte hiç yanlış olmuyor doğal olarak.
  Bir dostumla birkaç zaman önce yaşadığım bir şeyi paylaşmıştım. Ülkemizin güzide gazetelerinden birine birkaç haberle ilgili olarak yorumda bulunmuştum. Bu gazeteden bana bir teşekkür mailli geldi.Ülkemdeki olaylara duyarlı olduğum için.Ve hatta gazetelerinde blog yazar olmam için de bir teklif vardı bu mailde.
  Gülsem mi, ağlasam mı bilemedim açıkçası bu mailli aldığım zaman.Üzüntü, daha doğrusu acı daha ağır bastı.Bir vatandaş olarak son derece doğal bir şeyi yapmam,ön plana çıkabiliyorsa bu işte ciddi anlamda bir gariplik vardır. Blog yazarlığı da bana göre son derece ciddi bir iştir ve sorumluluk ister. Bunun bana teklif edilmesi bile bu ülkedeki yetişmiş yazarlara büyük saygısızlıktır.
  Her şey bu kadar mı kolay? Ya da bu kadar bu ucuz? Ciddi anlamda sakat tanımına yakışan bir şekilde beynimizi kullanmadan hareket ettiğimizin en önemli belgesi bu bana göre.Üstelik benim ülkemde geçmişte buna benzer şeyler bu kadar yaygın değildi her şeye rağmen bir sorumluluk anlayışı vardı. Sonradan böyle olduk….
  İster istemez mesleğim gereği insanlarla iç içe olduğumdan insan ilişkilerine de takılıyorum.Nasıl bir iletişim tarzımız var artık anlamakta zorlanıyorum.Gerçekten eskiden böyle değildik, sonradan böyle olduk…
  Öylesine engeller koyuyoruz ki kendi kendimize, başkalarının bize engel koymasına gerek bile yok. Kendi engellerimizi kendi kendimize koyarken, engelleri kaldırmak adına yapılan mücadelenin de bir anlamı kalmıyor doğal olarak.
  Ben her şeyi bilirim, ben var ya bennnn,mantığıyla hareket ederek bodoslama dalıveriyoruz insanların içine. Sen hiç yoksun. Sadece ben varken sen olabilir misin?Kendimizi görmekten başka kimseyi göremezken hangi sakat statüsünde olacağımızı anlamakta zorlanıyorum.Görme engelliler e girebilir miyiz acaba?. Vallahi eskiden böyle değildik, sonradan böyle olduk…..
  Şimdi seni yakaladım, gör bak sana neler edeceğim….şeklindeki yine ben merkezli bir mantıkla olaylara yaklaşırken, kırmışız dökmüşüz, yok etmişiz hiçbir anlam taşımazken koyduğumuz engellerin ne kadarının farkındayız?ve gerçekten hangi sakat statüsündeyiz?
  Hayır!!! Seni duymuyorum, sen ne söylersen söyle hiç umurumda değil şeklindeki yaklaşımlarımızla daralttığımız dünyalarımızda nefes almaya çalışırken aldığımız nefesin hırıltılarını bile duymakta zorlanmıyor muyuz İşitme engelliler dünyasında sürüyor yolculuğumuz.
  Ya da sen çok yaşa beeee, sen benim adamımsın davranışıyla yola çıkarken kendimiz neredeyiz acaba?Kendimiz var mıyız?Kendi kendimizi red ederken hangi engellerden söz edebiliriz?
  Daha çok örnek verebilirim. Sakat kelimesine yeni bir açılım kazandırmamız gerekiyor. Bu tanımla kalırsak sayımız 60 milyonu gerçekten buluyor.

  Çok sevdiğim bir dostumun sesini duyuyorum; sekiz milyonun içinden
  “Bu orman yanacak
  Hatta bu gezegen yok olacak……”
  Haklısın demek hiç işime gelmese de; yaşam insanlar var olduğu sürece metastaz yapmış kanserli bir hücredir” demekten başka bir şey elimden gelmiyor şimdilik….
+ Yorum Gönder