+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Güven Ile Ilgili Makale örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Güven Ile Ilgili Makale örneği
  güven ile ilgili makale örneği kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Güven Hakkında Makale

  Kendimize olan güvenimiz kendimize biçtiğimiz değerdir. O aynaya baktığımız zaman gördüğümüz kişidir.

  Bir antrenör olarak uzun yıllar önce, kendisiyle barışık kimselerden önemli şeyler bekleyebileceğinizi öğrendim. Kendilerini zorlayabilirler. Uzun vadeli hedefler koyabilirler. Herkesin gerçekleştirmek istediği hayalleri vardır. Kendine aşırı güveni olanlar risk üstlenenlerdir, ama daha önemlisi, onlar başarılı olanlardır.

  Bunun tersi olarak, kendine güveni az olanlar genellikle dikkatlerini yoğunlaştıramayan ve çabucak hüsrana uğrayanlardır. Başarısızlığa meyillidirler, bu tür insanların belirgin özellikleri: disiplin eksikliği, organizasyon beceriksizliği, başladığını bitirememe, mutsuzluk duygusu, eleştiriye karşı duyarlılık, başkalarını kıskanma—gibi bir olumsuzluklar listesidir. İsterseniz bir antrenör, memur, veya iş arkadaşı olun, kendine güveni az olan insanlarla çalışmak zordur, çünkü duygusal olarak kırılgan ve başarısızlığa koşulludurlar.

  Kendine güven azlığını çevreleyen bu olumsuzluklar bizi sabote edebilir. Eğer böyle bir durumun kurbanı olursanız, bu kitaptaki tüm diğer adımlar anlamsız hale gelecektir.

  Bu konu herhangi bir kuruluş ve takım için aynıdır. Takımım ilk yarıda ilerideyken, oyuncular kendilerini daha iyi hissettiğinden eleştirileri ve ilave beklentileri daha kolay kabul ettikleri için, daha sert olabildiğimi ve daha çok şey talep edebileceğimi fark ettim.

  Takımlarımdan biri ilk yarı sonunda kötü durumdaysa, nadiren eleştiririm, çünkü oyuncuların toplu güvenlerinin düşük ve daha hassas olduklarını bilirim. Böyle zamanlarda desteğe ihtiyaç duyarlar, kendilerini daha iyi hissetmek isterler; kendilerine güvenleri artırılmalıdır. Dolayısıyla kendine güvenin önemini ihmal edemeyiz. Onsuz felç oluruz. Hareket edemeyiz, faaliyete geçemeyiz.

  Bunu her zaman anlayamamışımdır. Boston Üniversitesinde genç bir antrenörken herkese aynı davranıldığını zannederdim. Bu o zamanlar m felsefesiydi, ve ben de o dönemin bir ürünüydüm. Hepimiz bizi şekillendiren değerlerin ve alışkanlıkların birer ürünüyüz. Benim yetiştiğim dönemlerde antrenör mutlak hakimdi. Sözleri taşa kazılırdı, otoritesi tartışılmazdı. Ya onun yoluna giderdiniz veya kendi yolunuza.


  O zamanlar bile, bir iş ahlakına sahip olmanın önemini anlamıştım. Zaferi hakketmek için kendinizi zorlamak üzere disiplin sahibi olmanız gerektiğini de anlamıştım. Geçen yirmi yıl içinde güçlü bir iş ahlakı ve disiplin repertuarımın ayrılmaz birer parçası oldu.


  Fakat kendine güvenin önemini anlayamamıştım. Fark edemediğim şey kendine fazla güveni olanların büyük şeyler yapabileceğiydi. Önemli atışları yapanlar onlardır, onlar bitime saniyeler kala maç başa baş giderken ve her şey dengedeyken topu isteyenlerdir. Sizi işyerinde bekleyen onlardır. Onlar şirketin atılım yapmaya ve üretimi artırmaya ihtiyacı olduğunda veya güç anlarda bir son dakika girişimiyle zevahiri kurtaranlardır.
  Kendimizi iyi hissetmediğimiz sürece büyük şeyleri as-ı başaramayız.
  Mark Jackson bunun iyi bir örneğidir. I Mark 1987 NBA seçmelerinde onsekizinci seçimdi. O pölgede yetişmişti, ve St. John's kolejinde mükemmel bir ayun kurucuydu. Onsekizinci seçim, bizim aldığımız oyuncuyu daha önce onyedi kulüp denemiş demekti. On-sekizinci seçim her zaman biraz kumar oynamaktır. Ama le de bir Nevv Yorklunun Knicks tarafından seçilmesi e-Deyce mutluluk yarattı.
+ Yorum Gönder


güven ile ilgili makaleler,  güven ile ilgili makale