+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Laiklik Ile Ilgili Makale örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Laiklik Ile Ilgili Makale örneği
  laiklik ile ilgili makale örneği kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Laiklik Hakkında Makale

  Bugün uygulanan politika bence yasaklar zincirine eklenen halkalarla hepimizi aslında desteklemediğimiz ancak dayatıldığından ötürü savunduğumuz her şeye bizleri esir etti.

  Burada sigara içme şurada içki yasak başını örttün olmaz açtın olmaz düşündüğünü düşündüğün şekliyle ifade edersen üslubun bozuk e düşünmeyelim o zaman dersen bize düşünen toplum gerek derken iki camii arasında kalan beynamaza döndük.

  Düşündüğümü bile düşündüğüm gibi ifade edemeyeceksem neden düşüneceğim?

  Şimdi çıkıp desem ki neden insanların eğlendiği yerlerde sigarayı yasaklıyorsunuz o insanların çoğu oralarda alkol de alır sigara içmediği yerde keyfi kaçar zaten gitmez desem vay sen alkolle sigarayı mı destekliyorsun zındık denecek.

  Desem ki insanlar dinini yaşama biçiminde özgürdür bu dine saygısızlık devlete saldırı şekline bürünmedikçe bırakın şekillerini çizsinler gitmeyin üzerlerine desem tamam sen bağnaz birisin laik Türkiye diye başlayan milyonca laf söylenecek.

  Anayasa MADDE 25. – Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.

  Bugün insanımız kendini ifade etmekte zorlanmaya başladı ben laik bir vatandaşım dediğinde dinsiz denmesinden tedirgin, ben dinimi bilenim dediğinde de ya anti laik ya aşırı dinci damgası yapışacak üzerine.

  İnsanlar hem laik hem Müslüman hem milliyetçi olamazlar mı?

  Nedir laiklik?

  Kelime anlamını artık ezberlediğimiz din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı tutulmasıdır, hepsi bu mudur?

  Hayır değildir, Atatürk’ün laiklik için ilave ettiği ‘Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü de demektir’ cümlesi bence çok şey ifade etmekte. (1930)

  Devlet bunları ayrı tutar ya da tutmaya çalışır ama millet dinini yaşamının her alanında yaşar, laikken yaşar engel nedir?

  Burada sorgulanan yargılanan vatandaş neyin hesabını veriyor?

  Ben kendimi neden sadece laik olarak ifade ettiğimde hem milletimi hem dinimi bilen hem demokratik bir ülke vatandaşı olmaktan onurlanan biri olmuyorum?

  Neden ille de bir şeylerin altını çizmek zorundayım?

  İnsanlarımızın Cuma namazına gidiyor diye dinci gitmiyor diye dinsiz başını örtüyor diye yobaz örtmüyor diye inançsız içki içenin inkârcı içmeyenin ahlaklı gibi kategorize edilmesini hiçbir rejime anlayışa ve ideolojiye sığdıramıyorum.

  Artık bırakalım bu dedin mi demedin mi yedin mi yemedin mi politikasını, bırakalım parmakla uğraşmayı kol kangren olursa parmağı kurtarmanın çok fazla değeri kalmayacak.

  Fransa Hükümeti şimdi alkollü içeceklerin üzerine de aynı sigara paketlerinde yer alanlar gibi uyarılar koymaya hazırlanıyor.
+ Yorum Gönder