+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Zamanı Iyi Kullanmak Ile Ilgili Makale örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Zamanı Iyi Kullanmak Ile Ilgili Makale örneği
  zamanı iyi kullanmak ile ilgili makale örneği kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Zamanı Iyi Kullanmak Hakkında Makale Örneği

  BU YAZI HİÇ BİR ŞEYE VAKTİM YOK DİYENLER İÇİN


  "Ay seni arayacaktım, hep aklımdasın ama işlerden başımı kaldıramıyorum ki" Kâinatın en saçma ve zekâ özürlü mazereti Yani "kafama uçan daire düştü, hastanedeydim" deseniz daha inandırıcı olur Normalde hiç kimse hayatının 24 saatini çalışarak geçirmez En azından yemek yemek, uyumak ve tuvalete gitmek için ara vermeniz gerekir Ve bu aralarda sevdiğiniz insanlarla en azından telefonda konuşabilirsiniz, değil mi?


  Ben bir insana vakit ayırmamanın mazereti olarak "çok çalışıyorum"u kesinlikle kabul etmiyorum Eğer biriyle aylarca görüşmüyor ve "işlerim var, ondan" diyorsanız, bunun iki anlamı vardır:
  a) Ben aynı anda iki işi yapamam Doğal olarak çalışırken araya kimseyi katamam Merdiven çıkarken çiklet de çiğneyemem Hayatım allak bullaktır Zaman nasıl değerlendirilir bilmiyorum
  b) Seninle görüşmek istemiyorum
  c) Ciddi anlamda işlerim yüzünden görüşemediğimizi sanıyorum Bu mazerete gerçekten inanmışım Kimi kandırıyorum ki?

  (Son şıkkı kabul edecek babayiğit pek bulunmaz) Ve hiç kimse beni birinci şıkka inandıramaz Çünkü biriyle görüşmek isterseniz, mutlaka vakit ayırırsınız Bu aralar üst üste birkaç kişiyle bu "çok çalışıyorum da; başka bir şeye bakamıyorum" muhabbetini yaşadım; konuya o yüzden taktım


  Vakit ayırmak istersen, istediğin her şeye ve herkese vakit ayırabilirsin Ama müsaadenizle ben bu konuyla ilgili söylenmiş ve gerçekten çok hoşuma giden sözlerden de bir demet sunmak istiyorum

  -Bitap bırakan günlük yaşam, ancak bir aptalın karşılaşabileceği bir hayat krizidir (Anton Çehov)

  -Eğer boş zamanınız yoksa, ruhunuzu kaybediyorsunuz demektir (LPSmith)

  -Kalitenizin ölçüsü, boş zamanlarınızda ne yaptığınızdır Medeniyetlerin kalitesi de insanlara sağladığı boş zaman ve bunun kalitesi ile ölçülür (Arwin Edman)

  -Babam bana çalışmayı, fakat işin esiri olmamayı öğrettiŞimdi okumanın,hikaye anlatmanın, şakalaşmanın, konuşmanın ve gülmenin iş kadar; hatta ondan da önemli olduğunu biliyorum (Abraham Lincoln)

  -Boş zamanı iyi değerlendirmek, çok ciddi bir sorumluluktur (William Rusell)

  VE BENİM FAVORİM: "Yeterli zamanım yok deme Büyük insanların da günleri 24 saattir" Can Dündar


  Ben ise şunu tavsiye ediyorum; Kendinize keyifli zamanlar ısmarlayın

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Zamanı İyi Kullanmakla İlgili Yazı


  Bazen uçar gider, bazen de sürünür gibi yavaş hareket eder Ama sürekli geçer gider Hesaplarız, saklarız, harcarız, onunla yarışırız, ama durduramayız. Zaman, atomu parçalayan, evreni keşfeden, genetik kodları çözen bilimadamları için hala bir sırdır. Zaten üzerinde fazla da düşünmezler.

  St. Augustine ‘‘İtiraflar’’ adlı kitabında, zaman için ‘‘Kimse sormazsa onu biliyorum, ama birisi, bildiğini bana da söyle derse, bunu yapamam’’ diyor. Günümüz bilimadamları da sanırız zamanı St. Augustine'den daha iyi açıklayamaz.

  Aslında dünya üzerindeki zaman dilimlerini 1883 yılında demiryolu şirketleri ortaya çıkarmıştır. Ardından da fabrikalar işlerin düzenini korumak için zamanı yeniden ‘‘ayarlamıştır.’’ Zaman dilimlerinin başladığı yer kabul edilen Greenwich Rasathanesi'nin Genel Müdürü Cristen Lippencott, ‘‘Saman bileğimizde bulundurduğumuz saat değildir. Kültürel bir olgudur’’ diyor.

  Doğrudur. Örneğin zaman bir dairedir. Her gün, her yıl, her asır, başladığı yere geri döner. Hindu inanışına göre, reenkarnasyon gibidir. Kızılderililer ve eskimo inanışlarına göre de bir dönencedir. Daire şeklinde hareket eder. Günümüz Batı kültürlerinde ise zaman bir doğru şeklindedir.

  Batı költürlerinde, zamanın düz bir çizgi gibi ilerlemesine de teknoloji neden olmuştur. Tren şirketleri, fabrikalar insanların organize olması yani aynı anda işe başlaması ve aynı anda sona erdirmesi için zamana büyük önem vermiştir. Saniyeleri bile hesaplayan hassas saati 18'inci yüzyılda icat eden Joseph Harrison'a en büyük ödülü de dönemin İngiliz Denizcilik Dairesi vermiştir. Çünkü bu saat o dönemde en çok gemi seferleri için kullanıldı.

  Şimdi 2000 yılına gireceğiz. Bu ne anlama geliyor? Fizikçiler için bir hiç. Kültürel değerden başka bir anlamı yok. Milenyuma gireceğiz ama zaman var mı yok mu hala bilinmiyor. İronik bir yaklaşımla bilinen tek şey, kafalarını zaman üzerine patlatan bilimadamlarının da saatler yeni binyıla yaklaşırken geri sayıma katılacakları ve yeni yılı dans ederek kutlayacakları

+ Yorum Gönder


zaman ile ilgili makaleler