+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Zeytinyağı Ile Ilgili Makale örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Zeytinyağı Ile Ilgili Makale örneği
  zeytinyağı ile ilgili makale örneği kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Zeytinyağı Hakkında Makale Örneği


  Zeytinyağının faydaları insanlar tarafından çok eski çağlarda keşfedilmiştir. Zeytinyağı, Akdeniz Bölgesi’nde yetişen zeytinlerden elde edilmektedir. Yağ elde etme sürecinin endüstriyel tekniği, zeytinlerin ezilerek öğütülmesi ve ardından kimyasal ya da mekanik yollarla yağın çıkarılması şeklinde özetlenebilir. Yüksek kaliteli yağ elde etmek için, öncelikle zeytinlerin tam olarak olgunlaşması gerekmektedir. Özütten yağ elde etme işlemi bundan sonra başlar.


  Zeytinyağı Ile Ilgili Makale örneği.jpg

  Natürel sızma zeytinyağı, en yüksek kaliteli zeytinyağı olarak bilinse de, tadı oldukça keskindir. Geniş ticari kullanım alanı nedeniyle, zeytin ağaçları iklimin müsait olduğu her yerde yetiştirilmektedir. Zeytinyağı yalnızca sağlıklı olduğu için değil, aynı zamanda tadı ve yemeklere kattığı lezzet nedeniyle de dünyanın farklı yerlerinde mutfak kültürünün önemli bir parçasıdır.

  Şimdi de bu faydaların neler olduğuna daha detaylı olarak bakalım.

  Zeytinyağının kullanım alanları

  Zeytinyağı, mutfak kültürünün önemli bir parçası olmasının yanı sıra, ilaç ve güzellik endüstrisinde de kullanılmaktadır. Zeytinyağının en genel kullanım alanları şunlardır.


  Cilde zeytinyağıyla masaj yapmak, cildin yumuşak ve esnek olmasını sağlar. Örneğin ayak topuklarınıza yalnızca birkaç damla zeytinyağıyla masaj yaparsanız, farkı hemen ertesi sabah görebilirsiniz. Ayrıca cildinizde kuruma sorunu varsa, zeytinyağını yüzünüze de uygulayabilirsiniz.
  Zeytinyağı güneş yanıklarına karşı oldukça etkilidir. Ayrıca cildinizin bronz halinden kurtulmak istiyorsanız bunun için bir hafta boyunca yüzünüze zeytinyağı sürmek yeterli olacaktır. Böylelikle yalnızca bronzluktan kurtulmuş olmazsınız, aynı zamanda cildinizi de güçlendirirsiniz.
  Kıvırcık saçlara sahipseniz, saç kremi yerine zeytinyağı kullanmayı deneyin. En iyi sonucu elde etmek için iki günde bir zeytinyağıyla kafatasınıza masaj yapın. Böylelikle düz ve ipeksi saçlara sahip olabilirsiniz.
  Zeytinyağı ev temizliğinde de kullanılabilir. Ekstra parlaklık için mobilyalarınızı zeytinyağıyla temizleyebilirsiniz. Zeytinyağı oldukça etkili doğal bir cila malzemesi olarak düşünülebilir.
  Eteri yağların en iyilerinden olan zeytinyağı, aromaterapi alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Zeytinyağıyla gerçekleştirilecek vücut masajı kas gerginliği ve strese karşı birebirdir.
  Vitamin açısından çok zengin olan zeytinyağı, yemek pişirmede de yaygın olarak kullanılmaktadır. Zeytinyağıyla pişirilen yemekler aşırı lezzet kazanır.
  Zeytinyağı çatlamış dudakların tedavisinde de oldukça etkilidir. Her gün dudaklarınıza zeytinyağıyla masaj yaparak çatlamaları engelleyebilirsiniz. Ayrıca dudakların kurumasını da engeller.
  Zeytinyağı, horlama sorunu yaşayan insanlar için de olumlu etkilere sahiptir. Yatağa girmeden önce yalnızca bir çay kaşığı zeytinyağı içerseniz, boğaz kaslarınız kayganlık kazanır ve bu da horlamayı azaltır ya da engeller.
  Pişirdiğiniz yemeklerde düzenli olarak zeytinyağı kullandığınız takdirde, kalp hastalıklarına karşı önlem almış olursunuz. Zeytinyağı aynı zamanda şeker hastalığı ve safrakesesi taşı sorunu yaşayanlar üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Doymuş yağ asit oranı düşük olduğundan, zeytinyağının göğüs ve kolon kanserine karşı etkili olduğu da bilinmektedir.
+ Yorum Gönder


zeytinyagi makalesi,  masaj ile ilgili makaleler