+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Bilgisayarın Zararları ile ilgili Makale Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bilgisayarın Zararları ile ilgili Makale Örneği
  bilgisayarın zararları ile ilgili makale Örneği kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Bilgisayarın Zararları Hakkında Makale


  ‘’Oyun çocukların temel ihtiyaçlarından biridir’’ denilebilecek kadar önemlidir. Oyunla çocuk kendini geliştirir ve geleceğe hazırlar. Neşelenir mutlu olur. Kendisini ve çevresini tanımaya yardımcı olur. Çevre ile iletişimini sağlar sosyalleşmesine doğrudan etkide bulunur. Toplumsal kuralların en iyi öğrenildiği ortamdır oyun Çocuk duygularını en iyi şekilde ifade etme olanağı bulur haz da duyar; isteklerini gerçekleştiremez beklediği sonuca ulaşamazsa üzüntü de yaşayabilir. Oyun çocuğu bedensel psikomotor yönden geliştirir. Bilişsel gelişimi en iyi şekilde destekler. Dilin kullanımı ve sözcük hazinesini geliştirir.

  Yukarıda saydıklarımız bilgisayar oyunlarının dışında olan oyunlardan sağlanan yararların bir kısmıdır. Günümüz çocuklarının en büyük tutkusu artık bilgisayar oyunlarıdır.

  Bilgisayar oyunları hemen bağımlılık haline geliveren oyunlardır. Oyunlarda –kazanma – en fazla güdüleyen etkenlerin başında gelmektedir. Kazanma ve başarı hissi doyurulunca insanlara mutluluk verir. Çocuklar bunu zorlanmadan en iyi şekilde bilgisayar oyunları ile sağlamaktadırlar. Sadece parmak hareketleri ile isteklerini elde edebilmekte; el-göz koordinasyonu ile sonuca ulaşabilmektedirler. Bu oyunlar şans oyunlarına düşkünlükte hazırlayıcı rol oynamakta ve gelecek için çocuklara iyi yön vermemektedir.

  Ekran karşısında zamanın nasıl geçtiğini anlamamakta hatta temel ihtiyaçlarını ötelemekte farkına bile varmamakta acıkma hissini bile yaşamamaktadırlar.
  Bilgisayar oyunlarının bağlayıcı özelliğinden dolayı uzun süreli olarak aynı pozisyonda oturma ya da ergonomik olmayan oturma biçimiyle boyun omuz bel sırt kasları olumsuz etkilenmekteomurga sorunlarına neden olmaktadır.

  Küçük kaslar- el parmak kasları ve bilek de olumsuz etkilenerek sinir sıkışmasıyla karpal tünel sendromu denilen rahatsızlığa sebep olmaktadır. Günümüzde çocuklar neredeyse 3 yaşlarında bilgisayar oyunlarına başlıyorlar. Bu nedenle ileriye dönük önemli sağlık problemlerinin de erken şekilde yaşanması beklenmektedir. Günümüzde ileri yaşlarda yaşanan sağlık sorunları iş hayatını etkiler duruma gelip verimliliği de düşürecektir.

  Ekranla yakın mesafe ve uzun süreli kullanım sonucu vücut uzun vadede radyasyon alımından olumsuz etkilenmektedir.

  Bilgisayar oyunları gözlerde kuruluğa sebep olmakta ihtiyaç dışı ekran ışığına bakarak gözleri yormaktadır. Ekranda hareketlerin takibi gözlerde aşırı hareketlilik yaşanan stres başağrılarına sebep olmaktadır.

  Çocukların ilerideki hayatlarında iş için bilgisayar kullanma aktivitesi olumsuz etkilecektir.

  Çocuklar evde ailelerinden kopmakta ortak paylaşımlar iletişim yok olmaktadır. Hatta bazı evlerde ebeveynlerde oyun oynamakta; kimse kimseyi görmemekte ve duymamaktadır. Bu iletişimsiz durumla; yaşanan sorunlar yansıtılamamakta bireyler tek başına kalmaktadırlar. Çözülemeyen küçük sorunlar büyüyerek içinden çıkılamaz hal almaktadır.

  Okul çağındaki çocuklar okuldaki arkadaşlarının da etkisi ile kendilerini oyunlardan haberdar etmek istiyor. Çünkü ertesi gün oyun ve kazanılanlar hakkında konuşabilmek gerekmekte. Bu haliyle bilgisayar oyunları sosyalleşmenin parçası haline geliyor. Bu arada yalnızca oyun karakterleri konuşuluyor. Dil gelişimi olumsuz etkileniyor sözcük sayısında eksiklik kendini ifade etmede yetersizlik dikkati çekiyor. Artık çocuklar sokakta oynamak isteseler bile kendileriyle oynayacak kimseyi bulamıyorlar.
  Eğitim hayatı devam eden öğrenciler için bilgisayar oyunları tam bir çeldirici oluyor. Zaman gereksiz uğraşlarla akıp gidiyor. Günü planlı bir şekilde geçiremeyen öğrenci uzun sürelerini ekran karşısında tükettiği için yeteri kadar dinlenememekte. Uykusunu derinleştiremediğinden yarar sağlayamamaktadır. Ertesi gün okula gittiğinde dersleri takip edememekte ve dikkat eksikliği yaşamaktadır.

  Bunun dışında bilgisayar oyunları sürekli öldürme ve yok etme üzerine oyunlar olup ciddi şekilde psikolojik rahatsızlık yaratmakta ahlaki değer yargıları büyük ölçüde zarar görmektedir. Genel anlamı ile stres ve gerginlik yaratan oyunlar ilgi çekmekte bu durumda çocuklarda sinirlilik yaratmaktadır.

  Oyunları sınırlamak isteyen ebeveyn ile çocuk arasındaki ilişkiler bozulmakta ailede gerginliğe neden olmaktadır.

  Çocuklar bilgisayar oyunlarındaki karakterlerle özdeşleşmekte; olumsuz özdeşleşme vurucu kırıcızarar verici davranışlara neden olmaktadır.

  Çocuklar kendilerine dayatılan karakterlerin düşünce yapısına sahip olmakta; kendileri edebi felsefi herhangi bir düşünce üretememektedirler. Bu da zihinsel tembellik demektir ki toplumların geleceği üreten düşünen sağlıklı bireylerin varlığı ile mümkündür.
 3. Ziyaretçi
  Bilgisayarın zararları


  Diğer insanlar ile iletişime geçmeden saatlerde bilgisayar başında duran, saatlerce oyun oynama veya internete girme gibi davanışlar içinde olan asosyal kişilere bilgisayar bağımlısı denir.

  1. Bilgisayar bağımlılığının etkileri sonucunda: Uyku düzensizliği, iş yerindeki başarı ve performansın düşmesi, randevulara gecikme, sosyal ilişkilerin zayıflaması, kaygı, tek başına vakit geçirme eğiliminin artması, aile ilişkilerinde bozulma vb. sorunlar tespit edilmiştir.

  2. Fiziksel olarak: Disk kayması, Boyun fıtığı, Bel fıtığı, Bilek, diz ve dirsek kireçlenmesi, Omuz ve boyun tutulması, baş, boyun ve sırt ağrıları, yorgunluk, sinirlilik ve göz yorgunluğu görülmektedir.

  3. Bilgisayar ekranları genç insanların gözünde perde oluşmasına yol açar; yani, gözün zamanından önce yaşlanmasını sağlar.

  4. Bilgisayar ekranı yüz derisinde döküntülere neden olmaktadır.

  5. Bilgisayar ekranlarına maruz kalan kişilerde genel olarak bazı kanser türlerine neden olabileceği görülmüştür.

  6. Boyun kaslarında tutulma: Belli bir duruşta uzun süre kalmakla boyun kasları kasılır.

  7. El Bileği Sendromu: Klavyeyi ve fareyi kullanırken yapılan küçük hareketlerde el bileğinden geçen median sinir sıkışır, yapısı bozulur ve işlevini yapamaz. Elde uyuşukluk ve ağrı, baş parmak hareketlerinde el sıkma gücünde azalma gözlenir

  8. Uyku saatleri azalır: Televizyon uyutur, internet kişilerin aktif katkısına ve ilgisine bağlı olduğundan uyanık tutar.
+ Yorum Gönder


bilgisayarın zararı ile ilgili makale,  bigisayarla ilgili bir makale,  bilgisayarın zararları ile ilgili makaleler,  bilgisayarın zararları makale,  bilgisayar zararlımı makale,  bilgisayar zararlı mı makale