+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Voleybol Ile Ilgili Makale Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Voleybol Ile Ilgili Makale Örneği
  voleybol ile ilgili makale Örneği kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Voleybol Ile Ilgili Makale

  Antrenör ve sporcuların performanslarını daha ileriye götürebilmek için yeni bir takım yaklaşımlara yönelme zorunluluŞu, son yıllarda giderek artan bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşımlar neticesinde elde edilen sonuçlar doğrultusunda da sporda ulaş?lan rekorlar ve insanın zaman zaman çok zor koşullarda gösterdişi olaşanüstü başarılar, akıllara durgunluk verecek boyutlara ulaşmıştır.

  Günümüz sporunda antrenmanın düzenlenmeye başlanması, 1950’ li yılların sonunda Sovyet antrenman bilimci L. Matveyev’ le başlar.

  Antrenman kavramı; sporcuların en yüksek sporsal verime ulaşmalarını sağlayan sistematik bir hazırlanma metodudur. Bu verimin arttırılmasın? amaçlayan ve sporcunun kendisini eğitmesini de içeren bütün öğrenme etkilerini ve yöntemlerini kapsar.

  Antrenmanın özellikleri, yapılan spor branıına veya sporcunun fiziksel yapısına uygun olarak düzenlenmektedir. Spor branıına yapılan düzenleme de daha çok, kullanılan enerji sistemleri göz önüne alınır. Bu bakımdan ele aldığımızda, sİçrama ve benzeri patlayıc? kuvvet unsurlarının kullanıldığı branılarda daha çok anaerobik kapasite önem kazanmaktadır.

  Anaerobik güç veya kapasite; birkaç saniye ile birkaç dakika arasında süren yüksek şiddetteki kas aktiviteleri için performansın göstergesidir.

  Kuvvet, güç, sürat ve patlayıcılı?ın önemli olduğu spor branılarında antrenmanların büyük bir bölümünü sİçrama çalışmaları oluşturmaktadır.

  Sİçrama kuvvetinin arttırılması için çok çeşitli antrenman metodları geliştirilmiştir. Bunlardan birisi de derinlik yada ?ok antrenmanı olarak da tanımlanan plyometrik antrenmanlardır.

  Plyometrik antrenmanlar daha çok elastik kuvvetle ilgili olup; kasın, eksantrik kasılmasından sonra konsantrik kasılma ile kısa süre içerisinde yüksek miktarda kuvvetin hızlı bir şekilde uygulanmasın? sağlamaktadırlar.
+ Yorum Gönder


voleybolla ilgili makaleler,  voleybol hakkında makale