+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Yazı Uygarlığımız Için Vazgeçilmez Bir Araçtır Ile Ilgili Makale Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yazı Uygarlığımız Için Vazgeçilmez Bir Araçtır Ile Ilgili Makale Örneği
  yazı uygarlığımız için vazgeçilmez bir araçtır ile ilgili makale Örneği kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Yazı Uygarlığımız Için Vazgeçilmez Bir Araçtır Hakkında Makale Örneği


  Yaşamımızda vazgeçilmez bir yer kazanan yazı birden bire ortaya çıkmamış, binlerce yıllık bir gelişme sürecinde sistemleşmiş, bugünkü halini almıştır. Bugün kullanılan yazıların bulunmasına kadar çeşitli yazılar kullanılmış sonunda hep kolay okunup, yazılabilen yazılara varılmıştır.

  Yazı sözcüğü, sözü çizgilerle gösterme sistemi anlamında düşünülürse en eski yazı örnekleri insanla birlikte başlar. En ilkel toplumlar bile sesten başka anlaşma yöntemlerine gerek duymuşlardır. Yazı öncesi toplumlarda insanın konuşma dilinden başka birçok iletişim tekniğinden de yararlandığı biliniyor. İşaret ve resimler, haberleşme simgesi olarak kullanılan belli nesneler, düğümler anlaşma için başvurulan seçeneklerden bazılarıdır. İncelemelere bakılarak, en eski insan topluluklarının bu seçeneklerin hepsini kullandıkları varsayılabilir. Kuşkusuz bunların kullanımı ve geliştirilmesi, insanoğlunun doğal çevresi ile olan ilişkisinin ve yarattığı toplumsal çevrenin düzeyi ile ilgilidir.

  Örneğin; düğüm atarak hesap yapma, hesabı tutulacak alışveriş ilişkilerinin olmasını gerektirir.
  Figür öncesi şekillerden stilize resimlere doğru bir çizim/resim geleneğini yaratanlar, resim kökenli ilk yazı biçimlerine hazırlık aşamasını oluştururlar. Bugün kullanılan yazının atalarıolan hiyeroglif yazının ve çivi yazısının kökleri çok eski dönemlere paleolitik çağlara uzanır. Duygu ve düşüncelerin sözcüklerle ve kavramlarla ifade edilebilecek şekilde kayıt edilmesi biçimindeki yazı, M.Ö. 3000’lere doğru Mezopotamya’da hemen sonra da Mısır’da ortaya çıkar. Yazı, yalnızca bir iletişim aracı olarak değil, insanın simgesel düşüncesinin ulaştığı bir dönüm noktasıolarak da insanoğlunun kültürel değişme sürecinde uzun bir arayışın, denemenin ve birikimin sonucudur. Yazının tarihi, kültür tarihi gibi tarih öncesi çağların derinliklerindedir

 3. Ziyaretçi
  güzel bir makale yazısı olmuş tşkrlr
 4. Ziyaretçi
  Bence cok güzel çok saolun allah ne muradınız varsa versin

 5. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim harika mütüşh mütişh

 6. Ziyaretçi
  güzel olmuş fakat performanstan düşük almam değil mi ?

+ Yorum Gönder


yazı uygarlığımız için vazgeçilmez bir araçtır makale,  yazı uygarlığımız için vazgeçilmez bir araçtır,  yazı ile ilgili makale,  yazı uygarlığımız için vazgeçilmez bir araçtır ile ilgili makale örnekleri,  makale örnekleri,  yazı uygarlığımız için vazgeçilmez bir araçtır konulu makale