+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Korkudan Kaçmak ile ilgili deneme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Korkudan Kaçmak ile ilgili deneme
  Korkudan Kaçmak

  Korku bazen kafasızlıktan ileri gelir; bazen de yiğit olmamaktan. Karşılaştığım bütün tehlikelerde gözlerim açık, kafam işlek, sapasağlam kalmıştır.

  Bir şeyden kaçınmak için insana yürek gerek. Korkusuz olmak gençken işime yaramıştır. Böylece kendimi bozmadan kaçabildim. Kaçarken ürkeklik duymadım diyemem, ama şaşkınlığa, büyük korkulara da kapılmadım. Heyecanlıydım, ama aklım başımdan gitmemişti.
  Büyük ruhlar daha da ileri gider, kaçışlarında sakin, telaşsız olmakla kalmaz, gururlarını da yitirmezler. Örneğin savaşta büyük yiğitlikler de gösteren Sokrates'in nasıl kaçtığını silah arkadaşı şöyle anlatır:

  "Onu, ordumuzun arkasında, en son kaçanlar arasında buldum. Rahatça, korkusuzca, seyrettim onu. Çünkü benim altımda iyi bir at vardı. Sokrates ise yayaydı ve yaya olarak savaşmıştı. İlk gözüme çarpan, yanındakilerden daha temkinli ve kararlı görünmesi oldu. Her zamanki gibi meydan okurca yürüyordu. Çevresinde olup bitenleri izliyor, ölçüp biçiyordu. Bakışları güvenli ve düzenliydi. Bir dost tarafa, bir düşman tarafa bakıyor; bunu yaparken de; dostlarını yüreklendiriyor. Düşmanlara da, adeta üstüne gelecek olana kanını pahalıya ödeteceğini anlatıyordu. Sokrates ve yanındakiler kurtuldular. Çünkü böylele-rine pek saldırmaz düşman, korkanların ardına düşer.
  Bu büyük komutanın anlattığından şu dersi çıkarabiliriz:
  Tehlikelerden kaçmakta aşırı telaşa düşmek, kendimizi tehlikenin kucağına atmanın en kestirme yoludur.
  Ne kadar az korkarsak, o kadar az tehlikedeyiz.

  Titus-Livius 2. HAZEL
  Üye

  Korku bazen beynimizin bize oynadığı bir olaydır bazende yaptığımız işlerin geri tepmesinin ne kadar kötü olacağının düşüncesidir ve korku şuan ki hayatımızın bir vazgeçilmezi haline gelmiş bir durumda.
+ Yorum Gönder