+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Hangi benliğim ile ilgili deneme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Hangi benliğim ile ilgili deneme
  Hangi benliğim


  Başkaları insanoğlunu yetiştiriyor, bense, yaşamımla onun pek kötü yetişmiş bir örneğini sergilemekle kalmıyorum, üstüne bir de onu anlatıyorum. Yeniden şekil vermek elimde olsaydı, kendimi olduğumdan başka türlü yapardım elbet. Ama olmuşum bir kere. Ancak belirtmem gerekir ki, kendimi anlatırken değişken bir portre çizsem de dürüstüm.
  Dünya öyle bir salıncak ki, orada her şey hem çevresiyle, hem de kendi kendine sallanır. Kafkas'ın kayalıkları, Mısır'ın piramitleri, hatta toprak bile!
  Durmanın kendisi bile ağır bir salıntıdan başka bir şey değilken, kendimi nasıl hep aynı halde tutayım?

  Her insan gibi ben de doğal bir sarhoşlukla yuvarlanıp gidiyorum şu âlemde. Bu yüzden kendimi anlatırken belli bir noktada, canımın istediği bir saniyedeki pozuyla alıyorum. Duruşu değil geçişi anlatıyorum ama yaştan yaşa, ya da "yedi yıldan yedi yıla" geçişi değil. Günden güne, dakikadan dakikaya geçişi. Hikâyemi saati saatine yazmalıyım, çünkü az sonra değişmeyeceğimin garantisi yok. Hem yalnız halim değil, amacım da değişebilir. Yapmak istediğim, işte bu değişen ve birbirine benzemeyen olayları, kararsız ve bazen de çelişen düşüncelerimi yazıya dökmek.

  Belki benliğim değişiyor, belki de aynı konuları farklı koşullardan ve farklı yönlerden değerlendiriyorum.
  O sebepten ya da bu sebepten kendi kendimden ayrılsam bile doğruluktan hiç ayrılmıyorum.
  Ruhum bir yerde durabilseydi, kendimi denemekle kalmaz, bir karara varırdım. Oysaki ruhum sürekli bir oluş içindedir. Arayışı hiç bitmez. 2. HAZEL
  Üye

  Her insan farklı farklı yaşayış tarzına sahiptir kim sarhoştur kimi çok iyi bir işe sahiptir bu yaşamı değiştirmek bizim elimizde olduğu halde zordur çünkü insan yaşamına alışmıştır kendisi değiştirmek istemez devam eder bu hayat iyi veya kötü her neyse yaşar gider.
+ Yorum Gönder