+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Yaşadığım hayat ile ilgili deneme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Yaşadığım hayat ile ilgili deneme
  Yaşadığım Hayat


  Anlattığım hayat benimdir. Sade ve gösterişsiz olsun ziyanı yok. Felsefe, ahlak felsefesi dediğimiz şey, sıradan ve kendi halinde bir hayata da girebilir, daha zengin, şatafatlı bir yaşama da.

  Unutmayalım; Her insanda, insanlığın bütün halleri vardır.
  Ben insanım. Benim mesleğim, zanaatım yaşamaktır.
  Bana kendi yaşamımı duyduğum, gördüğüm ve hissettiğim gibi anlatmamı yasak edenler, bir mimara da "Sen binalardan kendi bilgine göre değil başkasının bilgisiyle söz edeceksin desinler".

  Bana şu meşhur sözü söyleyenler de çıkabilir: "İnsanın aynası işidir, lafa bakılmaz".
  Bana göre ise yaptığımız işler kendimizden çok rastlantı eseridir: Bu işler kendi özlerini belli ederler, benim özümü değil. Belki beni, şöyle böyle, belli belirsiz, parça parça göstermeleri mümkün olabilir.

  Ben ise, kendimi olduğum gibi gösteriyorum: Öyle bir beden yapısı koyuyorum ki ortaya, bir bakışta damarları, kasları, her şeyi yerli yerinde görüyorsunuz.

  Bir insanın öksürmesi, sararması, ya da kalp atışı yalnız bedenin bir kısmını, onu da şöyle böyle göstermez mi? İşte bunun gibi ben de yaptıklarımı değil, kendimi anlatıyorum ki, öz benliğim tamamen ortaya çıkabilsin.

  Bence insanın ne olduğunu bilmekte dikkatli olması, iyi tarafını da, kötü tarafını da aynı özenle ortaya çıkarması yerinde olur.

  Kendini olduğundan az göstermek, alçak gönüllülük değil budalalıktır. Kendine değerinden az paha biçenler ise korkak ve pısırıkça davranmış olurlar. 2. HAZEL
  Üye

  Her insan her varlık farklı farklı hayatlar yaşar ve kendileri seçer bu hayatı hiç bir insanın onun hayatına kendisi istemediği halde müdahale etme gibi bir lüksü yoktur çünkü bu hayatı kendimiz kendimize yaşarız.
+ Yorum Gönder