+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Benliğimizin bilimi ile ilgili deneme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Benliğimizin bilimi ile ilgili deneme
  Benliğimizin Bilimi


  Hiçbir konu beni kendim kadar ilgilendirmez. Her konudan çok kendimi incelerim. Benim beşeri bilimimde budur, ruh bilimimde.

  Ben bu üniversite içinde kendimi bilgisiz ve kaygısız bir şekilde dünyanın çekim kanununa bırakıyorum. Bu yasayı ruhumda hissettim mi yeterince biliyorum sayılır. Zaten benim bilmem, onun yolunu değiştirmez. Yasanın benim için değişeceğini beklemek deliliktir. Buna üzülmek, kendini harap etmekse daha büyük bir deliliktir. Çünkü her yerde birdir yasa ve herkes için ortaktır. Yöneticinin iyiliği ve gücü bizim yönetim işlerine karışmamızı gerektirmeyecek kadar büyüktür. Bırakalım felsefi soruşturmalar, derin düşünmeler yalnızca merakımızı beslesin.

  Zaten filozoflar da bize, doğanın kurallarına uymayı öğütler. Bu kurallarsa pek o kadar yüksek bilgiler gerektirmez. Kendini en yalın sadelikle doğaya bırakmak en akıllıca bırakmaktır. Zaten bir kafanın dinlenmesi için, biraz bilgisizlik ve ilgisizlik tatlı, yumuşak bir yastık görevi görür. Hem de sağlığımıza da iyi gelir bu.
  Neden önce kendimiz dururken, başkalarını anlamak isteriz ki! İyi bir öğrenciysek, benliğimiz üzerine edindiğimiz görgü, bizi adam etmeye yeter de artar bile.
  Mesela öfkelendiğiniz bir anı düşünün. Bunun size nelere mal olduğunu aklınızda tutarsanız, öfkenin çirkinliğini onun hakkında okuyacaklarınıza kıyasla daha iyi görürsünüz. Duyacağınız nefret de daha gözü pek olur.

  Göze aldığınız ya da atlattığınız belaları düşünün. Ne tesadüflerle bir durumdan ötekine geçiverdiğinizi aklınızda tutun. Böylece yaşayacağınız değişikliklerde, başınıza gelenleri kavramaya hazırlıklı olursunuz.

  Sezar'ın hayatındaki ibret dersleri herhangi bir insanın hayatındakinden daha çoktur sanmayın. Herkesin hayatında bütün insanlık durumları vardır. Yeter ki görmesini bilelim.
  Herkesin kendi kendini tanıması gerektiği öğüdü öyle önemlidir ki, bilim ve ışık tanrısı Apollo onu tapınağının alnına yazdırmıştır: Çünkü bilmediğini bilmek için insanın farkındalık seviyesinin yüksek olması gerekir.

  Bir kapının kapalı olduğunu anlamak için, önce o kapıyı itmek gerekir.
  İnsanın her şeyden önce kendini bilmesi gerek.

  Ünlü düşünürlerden Seneca'nın evinde yaşayan kör ve deli bir kadın varmış. Babası o evde çalışmış yıllarca, bu yüzden öldükten sonra kızı o evde kalmaya devam etmiş. Seneca'nın hanımına arkadaşlık ediyormuş bir yandan da. Onun deli halleri karısını güldürse de, Seneca bu durumdan hiç memnun değilmiş. Dermiş ki "Canım bir deliye gülmek isterse uzağa gitmeme gerek yok, kendi kendime gülebilirim." İşte bu deli kadının bir deli huyu varmış ki; Seneca'ya illallah dedirtmiş. Kadın kör olduğunu anlamıyor. Evin karanlık olduğunu ileri sürerek, iki de bir başka yere taşınmalarını istiyormuş.

  Evet, Seneca'nın hizmetçisinin hali komiktir. Ama aslında bu, hepimizin düştüğü bir durum değil mi?

  Kimse cimri olduğunu, kıskanç olduğunu kabul etmez. Körler hiç olmazsa bir yol gösterici isterler; bizlerse kendi kendimizi yanlış yollara sokarız.

  Benim yükseklerde gözüm yok, ama bu devirde de başka türlü yaşanmıyor, deriz.
  Öfkeme hâkim olamıyorsam; kendime güvenli bir yaşam kuramıyorsam, suç bende değil, gençlikte deriz.

  Dışımızda aramayalım kötülüğü, o içimizdedir. Ciğerimize işlemiştir.
  Ama hasta olduğumuzu bilmediğimizden iyileşmemiz de daha zor olacaktır. Kendimizi bir an önce tanımaya başlamalıyız ki, bunca dert, kötülük ve karmaşayla baş etmemiz mümkün olsun.

  Hastalığımızın ilacı da hazır! Hem de tatlı bir ilaç: Felsefe.
  Diğer ilaçlar, sadece bizi iyileştirirlerse tatları hoş gelir. Felsefe ise bizi iyileştirir. Hem de kendinden hoşlandırır. 2. HAZEL
  Üye

  Ben,kendim ne kadar çok kullanır olduk bu hayata bu kelimeleri acaba hiç düşün düşündünüz mü bir gün içerisinde bu iki kelimeyi ne kadar çok kullandığınızı evet çok kullanıyoruz ama şu hayata her insan için zaten kendinden başka kimse kalmamış bir durum dadır.
+ Yorum Gönder