+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Birbirine Düşman iki Dostunuz Varsa İle İlgili Deneme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Birbirine Düşman iki Dostunuz Varsa İle İlgili Deneme
  Birbirine Düşman iki Dostunuz Varsa


  Birbirine düşman iki dostunuz arasında iç huzur ve vicdan rahatıyla yaşama olanağı vardır.
  Her ikisine aynı sevgiyi gösteremezseniz bile sevginizde ölçülü kalırsınız.
  Hiçbirine sizden her şeyi isteyebilecek kadar bağlılık göstermezsiniz. Ölçülü kalmak koşuluyla her ikisinin de iyi yanlarını tadarsınız. Ama sakın bulanık suda, balık avlamaya kalkışmayın.

  Bütün varlığımızla her iki tarafa birden bağlanmak hem aklımıza hem de vicdanımıza aykırı düşer. Birinin isteğine uyup da ötekine yüz çevirdiğinizde, o dostunuz bilmeli ki, aynı ihaneti kendisine de yapabilirsiniz. İlk başta, işine yaradığınız için sizi dinler, ihanetinizi kendi lehine kullanmaya bakar. Yine de alttan alta sizi kötü gözle görmeye başlar. Çünkü ikiyüzlü insanlar getirdikleri sözle yararlı olurlar, ama götürecekleri sözle de zararlı olabilirler.
  Birbirine küskün iki dostunuzdan birine söylediğiniz her şeyi gereğinde, belki biraz sesinizi değiştirerek, ötekine de söy-leyebilmelisiniz. Birinden ötekine götürdüğünüz sözler önemsiz, bilinen, gündelik sözler olmalı. Ama ne birine ne ötekine yalan söylememizi haklı gösterecek bir durum düşünemem.

  Dostlarımın bana verdiği sırrı kutsal bir emanet gibi saklarım; ama sırları elimden geldiği kadar bilmemeye çalışırım.

  Dostlarımla şu pazarlığı yapabilirim: Bana sırlarını pek açmasınlar, buna karşılık benim her söylediğimin doğruluğuna inansınlar. Yine de dostlarım bana her zaman istediğimden çok fazla sır vermişlerdir.

  Kral eskilerden bir filozofa: Dile benden ne dilersin? Ne vereyim sana? dediği zaman: Sırlarınızı vermeyin de ne verirseniz verin demiş.

  Bakıyorum, bugünlerde, herkes kendisine verilen işin gizli kapaklı nesi varsa bilmek istiyor. Bunlar kendisinden gizlendi mi küsüyor. Ben ise göreceğim işten fazlasını söylemedikleri zaman rahat ediyorum. Çünkü bilip de söylememek bir üzüntü kaynağıdır. Kötü işte kullanılmışsam en azından vicdanım rahat olsun. 2. HAZEL
  Üye

  Dostluk zor bir meziyet tir hele birde iki dostun bir birine küse hangi birinin nazını çekeceğini bilmezsin ikisini de kırmak onlardan uzak kalmak istemezsin fakat bir diğerini istemez ve sen arada kalırsın ne yapağını bilmezsin.
+ Yorum Gönder