+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Hastalık ve Felsefe İle İlgili Deneme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Hastalık ve Felsefe İle İlgili Deneme
  Hastalık ve Felsefe


  Ne ölümden kork, ne de ölümü iste.

  Martialis

  Bunlardan ikisi de kaçınılacak durumlardır. Birincisinden kaçınmak çok daha kolaydır belki. Yine de acılara dayanırken hiç istifimizi bozmamayı, mağrur ve sakin bir tavır takınmayı bir ahlak kuralı yapmak da bana oldukça anlamsız bir gösteriş gibi geliyor.
  Felsefe herşeyin görünüşüne değil de özüne bakarken neden burada dış görünüm onu ilgilendiriyor. Bu kandırmaca oyununu aktörlere, söz ustalarına bıraksın. Yaptıklarımızın dışardan görünüşüne bu kadar önem veren onlardır.

  İnsanın yüreği sağlamsa, acıları yenmek için ağlayıp sızlanmaktan çekinmesin; irademizi aşmayan bu sızlanmaları irademizi aşan iç çekişleri, hıçkırıklar, çarpıntılar, sararmalar gibi görsün. Yürekte korku, sözlerde umutsuzluk yoksa felsefe daha ne istiyor?

  Düşüncemiz kıvranmıyorsa, bedenimiz kıvranmış ne çıkar?

  Felsefe bizi başkası için değil, kendimiz için yetiştirir. Güçlü görünmemizi değil, güçlü olmamızı amaçlar. Felsefe düşüncemizi yönetsin yeter! Onun işi budur. Ruhumuza öyle bir kuvvet aşılasın ki, böbrek sancılarında kendini kaybetmesin, korkakça boyun eğmesin, karşı koysun. Bitkin, ezilmiş bir hale gelmesin, bir savaş taşkınlığı ve azgınlığı göstersin; bir dereceye kadar çevresindekilere konuşmak ve daha başka şeyler yapmak gücü olsun. Bu kadar çetin hallerde, insandan hiç istifini bozmamasını istemek zalimliktir. Önemli olan bizim hastalıkla savaşı kazanmamızdır. Dıştan gösterişimizin bozuk olması önemli değildir. Vücut kıvranmakla rahatlıyorsa, bırakın kıvransın; hareket iyi geliyorsa istediği gibi yuvarlanıp tepinsin. Var gücüyle bağırınca ağrı biraz olsun geçer yahut diner gibi olursa, hiç çekinmeden bağırsın. Ona, ille de bağıracaksın demeyelim, ama bağırmasına da karışmayalım.

  Epikür19, olgun bir insanın, acı çekerken bağırmasını hoş görmekle kalmıyor, bunu öğütlüyor bile.

  Güreşçi/er rakiplerine vururken, zırhlı yumruklarını savururken inler gibi bağırırlar; çünkü bağırmak sinirleri gerer ve vuruş daha kuvvetli olur.

  Cicero

  Bunları söylemekten amacım, böbrek sancılarında ortalığı ayağa kaldıranları hoş görmektir. Çünkü ben kendim şimdiye kadar bu sancıları biraz daha durgun geçirdim, bağırıp çağırmadım sadece biraz inledim. Ama terbiyeli olayım diye de hiç de kendimi zorlamadım, çünkü böyle bir üstünlüğe değer verenlerden değilim.  19 M.Ö. 342-271: Antik Çağ hümanizminin temsilcilerindendir. Siyasi görüşlerin gizli tutulması, acılara katlanma, ölümden ve tanrılardan korkmama, insani hırslarla akıl yoluyla mücadele etme onun felsefesinin ilgi alanlarıdır. 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Hastalık bizim için çok acı verici ağrılara neden olabilir. İşte bu nedenle karşıdaki insanlardan hastalığımızı ve acılarımızı gizlememizin hiçbir anlamı yoktur aksine acılarımız yanımızdaki insanlarla paylaşmalıyız.
+ Yorum Gönder