+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Zorluğun Değerini Bilmek İle İlgili Deneme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Zorluğun Değerini Bilmek İle İlgili Deneme
  Zorluğun Değerini Bilmek


  Seneca'ya göre, yalnız yitirmeye hazırlandığımız bir nimet bize zevk verebilir. Tıpkı yaşam gibi. Yaşamayı yitirme korkusunda olursak, yaşamanın tadını çıkarabiliriz.

  Ama bunun tersi de söylenebilir: İnsanoğlunun yaşamaya bu kadar sıkı sarılıp, böylesine bir sevgiyle bağlanması, onun kalıcı olmadığını gördüğümüz ve elimizden alınmasından korktuğumuz içindir.

  Gerçek ortadadır. Ateş nasıl soğuktan hız alırsa; bizim arzularımız da kendi karşıtıyla bilenip keskinleşir. Zevkimizi en fazla körelten bolluğun verdiği doygunluktur. En fazla keskinletip, parlatan, zevkimizi coşturan şeyse özlediğimizin nadir ve zor bulunuşudur.

  Aşkın gevşememesi için kimi yerlerde, evlenenlerin gizli yatıp kalkmaları emredilmiş.

  Buralarda, evlilerin yatakta görülmeleri, bir başkasıyla yatmaları kadar ayıp sayılıyormuş. Buluşmaların zorluğu, yakalanma tehlikesi, sonradan duyulacak utanç Bütün bunlardır salçayı kıvamına getiren. Sevişmenin nice hoşlukları aşkın etkilerinden çekinerek, utanarak söz etmekten doğmaktadır. Şehvetin kendisi bile acı duyarak kızışmak ister. İncittiği, tırmaladığı zaman daha tatlı olur. Fahişe Flora, Pompeus'la yatıp da üzerinde dişlerimin izini bırakmadığım olmadı, dermiş.

  Arzuyla sarıldıklarının canı yanar;
  Dişleri ısırır çok kez nazik dudakları.
  Gizli dürtüler incitmeye iter onları. Her tuttuklarını;
  azgınlıkları artar böylece.

  Lucretius

  işte tüm dünya işleri böyledir: Zorluk kazandırır her şeye değerini. 2. HAZEL
  Üye

  Zorluk şu anki hayatımızın bir çok aşamasında karşımıza çıkan olayların ne kadar basit olmadığını anladığımız ama her ne olursa olsun o zorluğa göğüs gerdiğimiz bir meziyettir.
+ Yorum Gönder