+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda lüleburgazın tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hell3
  Devamlı Üye

  lüleburgazın tanıtımı
  Lüleburgaz Hakkında Bilgi

  Lüleburgaz Türkiye'nin Kırıklar eline bağlı olan bir ilçedir. Toplam yüz ölçümü 1.016 kilometre karedir. Ayrıca sanayisi olan bir yerdir.


  .Kentin "yazılı tarihçesi" bilgileri az olmakla birlikte Prof. Arif Müfid Mansel'in araştırmalarına kadar da ciddi arkeolojik bir çalışma yoktur. 1936'da Türk Tarih Kurumu adına Prof. Arif Müfid Mansel'in yaptığı arkeolojik kazılarda bölge tarihine ışık tutacak ipuçlarına rastlanmıştır. Buna göre Trakya kültürü Ege ve Balkan kültürleriyle ilişkilidir. İlk Tunç Çağı'na ait buluntular bölgenin Ege kültürleriyle ilişkisinin varlığını ortaya koymaktadır. Yine yakın tarihte (1981) yapılan kazılarda elde edilen bulgular bölgede kalkotik dönemin yaşandığını ve Balkanlar-Kuzey Anadolu kültürleriyle ilişkilerin varlığını gösterir.


  Uzunköprü Sirkeci Kırklareli demiryolunu işgal etti. Bu işgal uzun sürmedi. 14 Ocak 1919'da bu kez Yunan askerleri tren yolu hattını ve istasyonları işgal ettiler. Daha sonra işgal yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. İtilaf devletlerinin Paris Barış Konferansı çalışmalarını yaptığı sırasında Trakya Paşaeli Cemiyeti de çalışmalarını hızlandırmış 5 büyük kongre toplayarak halkı bağımsızlık için mücadeleye çağırmıştır. Sanremo Konferansı ile Trakya Yunanistan'a bırakılmış 20 Temmuzdan itibaren de kasaba ve köylerimiz işgal edilmeye başlanmıştır. Altı günlük çarpışmadan sonra bölgenin tamamı işgal altına girmiştir. Lüleburgaz'ımıza Yunan askeri 22 Temmuz 1920'de girmiştir. Özellikle Lüleburgaz Kongresi'nde etkili olan Lüleburgazlı yurtseverler büyük baskı ve işkence görmüşler ve 2 yıl sürecek bir zulüm yaşanmıştır. Resmi bina ve evraklara el konmuş yüzlerce hayvan alınmış tonlarca tahıl zaptedilmiş; ölüm tecavüz sürgün ve işkence günlük hayatın bir parçası olmuştur. Lüleburgaz ve Edirne arasındaki bütün köyler yağmalanıp tahrip edilmiş işyerleri talan edilerek halkın ileri gelenleri tutuklanıp sürgüne gönderilmiştir. Bu baskı ve zulüm karşısında Trakyalılar coğrafi koşullardan yararlanarak İğneada Demirköy Saray Çerkezköy Vize Pınarhisar Kırklareli Muratlı civarında silahlı milis kuvvetleri ile Yunan askerlerine Rum ve Ermeni çetelerine karşı aylarca başarılı bir mücadele verdiler. Direnişleriyle Yunan askerinin bir bölümünün Anadolu'ya geçmesini önleyerek Batı Cephesi'nde güçlenmelerini engellediler ve ulusal mücadeleye önemli katkılar sağladılar.

  Sakarya Savaşı'ndan sonra başlayan ve 30 Ağustos 1922 zaferiyle sonuçlanan askeri başarılar sömürgecileri Türk Devleti ile 11 Ekim 1922 Mudanya Ateşkesi'ni imzalamaya zorlamıştır. Yapılan ateşkes gereği 22 Ekim 1922'de Yunan askerleri Lüleburgaz'dan çekilmişler ve kentimiz Fransız askeri birliklerine teslim edilmiştir.

  Cumhuriyet sonrasında çok partili siyasal yaşama geçinceye kadar Lüleburgazda yerel yönetimde CHP'li adaylar Belediye Başkanlıkları ve Meclis Üyelikleri görevlerinde bulundular. Çok partili siyasal düzene geçişten sonra farklı siyasal partililerin yerel yönetimde görev aldıklarını görürüz.

  Şevket Ödül Zühtü Akın Hasan Tahsin Uzun Mehmet Ali Ceylan Feyzullah Çarıkçı Mehmet Dedeoğlu Cemal Özbilen Ahmet Sezai Özbek Gürcan Ersin Kırklareli Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Lüleburgaz'dan seçilen milletvekillerimizdir. Naci Arı ve Ali Alkan ise 1960'tan sonraki dönemde Kırklareli'ni Senato'da temsil eden Lüleburgazlı senatörler olmuşlardır.
  Cumhuriyet'le birlikte tarım hayvancılık ticaret ve sanayi; Lüleburgaz'da uygun bir gelişme olanağı bularak 2000'li yıllarda Lüleburgaz'ı Trakya'nın sanayi ve ticaret kenti durumuna getirmiştir. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Kırıkkale iline bağlı olan Lüleburgaz 4. en büyük yerleşim yerlerinden biridir.Ayrıca sanayisi yoğun olan Lüleburgaz Marmara bölgesinde yer almaktadır.
+ Yorum Gönder


lüleburgazın tanıtımı