+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Saray Hamamı (Edirne) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Saray Hamamı (Edirne)
  Saray Hamamı (Edirne)

  Edirne’nin en eski hamamlarından Saray Hamamı, Selimiye Camisi’nin kuzey doğusunda bulunmaktadır. XV.yüzyıla tarihlendirilen bu hamamın Sultan I.Murat döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Bununla beraber hamamın tarihi tartışmalı olup bu konuda kesin bir yargıya varılamamıştır. Hamam Saray-ı Atik’in (Eski Saray) bir bölümünü oluşturmaktadır. Sonraki dönemlerde halka açılmış, Selimiye Camisi’nin yapılmasından sonra da hamamın geliri camiye vakfedilmiştir.

  Çifte hamam plan düzeninde yapılan hamam kesme taş ve tuğladan son derece özenli bir işçilikle yapılmıştır. Kadınlar ve erkekler kısımlarının üzeri kubbelerle örtülmüştür. Duvar kalıntılarından ve kubbe eteklerindeki izlerden hamamın yapıldığı ilk devirlerde son derece güzel malakari süslü olduğu anlaşılmaktadır.

  Balkan Savaşı sırasında yıkılmış ve günümüze harap bir durumda gelmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmektedir. 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Bu saray Edirnenin fethinden sonra yapılan ilk Sarayda yapılan Hamamdır. Bu Hamam ilk başta sadece Saraya hizmet verirken daha sonra halka açılmış ve sonra Selimiyeye vakfedilmiştir.
+ Yorum Gönder


edirne hamam fiyatları