+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Sultan I.Murad Türbesi (Osmangazi) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Sultan I.Murad Türbesi (Osmangazi)
  Sultan I.Murad (Hüdavendigâr) Türbesi (Osmangazi)

  Çekirge’de Hüdavendigâr Camisi’nin karşısındadır. 1.Kosova Savaşı’nda (1389) şehit olan Sultan 1.Murat’ın türbesini Yıldırım Beyazıt yaptırmıştır. Ancak bu türbe 1855 depreminde yıkılmış, eski temelleri üzerine yeniden yapılmış, zaman zaman da onarılmıştır.

  Türbe 17.60x17.60 m. ölçüsünde kare planlıdır. Kalın duvarların çevrelediği türbeyi sekiz sütunun taşıdığı sekizgen kasnaklı bir kubbe örtmüştür. Kuzey cephesi dışarıdan üç payanda ile desteklenmektedir. Türbenin içerisi yuvarlak kemerli dokuz pencere ile aydınlatılmıştır.

  Türbenin içerisinde ortada pirinç parmaklıklarla çevrili Sultan 1.Murat’ın sandukası vardır. Bunun yanında torunu Süleyman Çelebi, Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Musa Çelebi, Sultan I.Murad’ın oğlu Yakup Çelebi (1364-1389) Süleyman Çelebi’nin oğlu Orhan Çelebi (1395-1429), Sultan 2.Beyazıt’ın oğlu Şehzade Mehmed’in (1476-1504) sandukaları bulunmaktadır. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Önemli türbelerden biri olan Sultan I. Murat Türbesi yıldırım Beyazıt tarafından yapılmıştır. Ayrıca bu türbe Çekirge’de Hüdavendigâr Camisi’nin karşısında olduğu bilinmektedir.
+ Yorum Gönder


sultan murad türbesi,  sultan murat türbesi