+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Balıkesir Hamamları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Balıkesir Hamamları
  Balıkesir Hamamları


  Zağnos Paşa Hamamı (Merkez)

  Zağnos Paşa Camisi’nin yakınındaki hamamın yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber, Zağnos Paşa Camisi ile birlikte yapıldığı sanılmaktadır. Klasik Osmanlı hamam mimarisinde, çifte hamam biçimindeki yapı iki bölümden oluşmaktadır. Ancak, her iki bölüm arasında plân bakımından değişiklikler vardır. Erkekler bölümünün son derece görkemli bir girişi olup, sivri kemerli buradaki portalde taş tuğla işçiliği dikkati çekmektedir. Erkekler bölümü kadınlar bölümünden daha büyüktür. Üç yandan pencerelerle aydınlatılan soyunmalık, 9.50x9.70 m. Ölçüsündedir. Üzeri trompların yardımıyla örtülmüştür. Sıcaklık üç eyvan halinde olup, dört köşesinde halvet odaları yer alır. Soyunmalığın kuzeydoğu köşesindeki kadınlar bölümünün üzeri de pandantifli bir kubbe ile örtülüdür. Bunun da ılıklık ve sıcaklığı bulunmaktadır.


  Taşpınar Hamamı (Merkez)

  Balıkesir Çarşısı’ndaki Taşpınar Hamamını 1401’de Subaşı Eyne Bey yaptırmıştır. Özelliğini kaybeden bu hamam mağaza olarak kullanılmaktadır.


  Gavur Hamamı (Timilis) (Bigadiç)

  Bigadiç, Işıklar yolu üzerindedir. Halk arasında "Gavur Hamamı" olarak anılan kalıntı, aslen Roma dönemine ait kayaya oyulmuş oda mezarlı Tümülüstür. İçinde, kayaya oyulmuş iki adet lahit bulunmaktadır 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Balıkesirde bilinen 3 tane hamam olduğun söylenmektedir. Taşpınar Hamamı,Gavur Hamamı Ve Zağnos Paşa Camisi’nin yakınındaki hamamlardır.
+ Yorum Gönder


balıkesir lazlar hamamı telefonu,  balıkesir paşa hamamı iletişim,  paşa hamamı balıkesir telefon,  balıkesir lazlar hamamı,  lazlar hamamı balıkesir tel,  lazlar hamamı balıkesir