+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Edirnenin Meriç İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Edirnenin Meriç İlçesi Tanıtımı
  Edirnenin Meriç İlçesi Tanıtımı

  Meriç, Marmara Bölgesinin Trakya kesiminde, Edirne iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba.Meriç ilçesi doğu ve güneydoğuda Uzunköprü, güneyde İpsala ilçeleri, batı ve kuzeyde de 56 km'lik bir sınırla Yunanistan ile çevrilidir.İlçe, adını Meriç Irmağı'ndan almakta ve 2 belde ile 21 köyden oluşmaktadır.
  Coğrafya
  İlçenin doğal sınırlarını güneydoğu ve güneyde Ergene Irmağı, batı ve kuzeyde de Meriç Irmağı çizer.İlçe toprakları bu akarsular arasındaki dalgalı düzlükler ve ovalardan oluşur.Deniz seviyesinden yüksekliği 34 metre'dir.En yüksek noktası 133 m.'dir.
  Tarih
  Bugünkü ilçe toprakları, 1361'de Osmanlıların eline geçti.Balkan Savaşları'na (1912-1913) kadar bugünkü ilçe topraklarının bir kısmı Sofulu'ya (Yunanca; Souflion), diğer bir kısmı da Uzunköprü'ye bağlıydı.Sofulu'nun elden çıkmasından sonra, bölge 1913'te Kavaklı adıyla ilçe yapıldı, 1919'da da Uzunköprü kazasına bağlandı. 1930'lara kadar Kavaklı ve Kavak adlarıyla anılan Meriç 1920'den 1922'ye değin Yunan işgalinde kaldı.

  1936'da Büyük Doğanca köyü ilçe merkezi oldu, ilçenin Kavaklı olan adı da Meriç olarak değiştirildi.Meriç Belediyesi 1930'da kurulmuştur.

  Ekonomi
  İlçe halkı geçimini tarımdan sağlar.Yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler pirinç, buğday, ayçiçeği, şeker pancarı ve baklagillerdir.Az miktarda elma, üzüm, armut, susam ve arpa yetiştirilen ilçede hayvancılık da yapılır.İlçede çeltik atölyeleri ile peynir imalathaneleri vardır.İlçe halkının geleneksel el sanatı sepetçiliktir.

  Gelişmemiş, sürekli olarak göç veren ve küçük bir sınır yerleşmesi olan Meriç kasabası, il merkezi Edirne'ye 89 km uzaklıktadır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Edirneye bağli meriç ilçesi adini meriç nehrinden almaktadir.meriç ilçesi ne bağli 2 belde ve 21 köy bulunmaktadir. Ilçenin deniz seviyesi yüksekliği 34 metredir. Ilçenin en yüksek yeri 133 metredir. Meriç ilçesinin ekonomisi tarima dayanmaktadir.
+ Yorum Gönder