+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Kocaelinin Kandıra İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Kocaelinin Kandıra İlçesi Tanıtımı
  Kocaelinin Kandıra İlçesi Tanıtımı

  Kandıra, Kocaeli'nin ilçesidir ve Kocaeli'nin kuzeyinde yer alır.


  Kandıra'nın Fiziki Çevresi ve Nüfusu
  Kocaeli ilinde nüfusu 10.000’i aşan yerleşmelerin en küçüğü Kandıra’dır.Karadeniz’e açılan bir vadinin yamaçlarındaki düzlükte kurulmuş olan Kandıra,İzmit’e 48 km’lik bir yolla bağlanır.19272de 2.660 olan nüfusu,1975’te 10.000’i aşmış (10.187),ama sonraki sayımlarda bu sayının altına inmiş (1980’de 8.161,1985’te 9,329),1990’da yeniden 10.000’i geçmiştir. 2009 nüfus sayımı itibariyle merkez nüfusu 15.500 olup köy nüfuslarıyla 52.000'dir.
  KANDIRA’NIN TARİHİ VE TURİZM DEĞERİ [değiştir]
  Deniz, kum, orman ve güneş; işte Kandıra’nın en güzel en özlü tanımı bu dört özelliği sınırları içinde saklayan Kandıra, her yörenin kıskanacağı bir yerleşim yeridir.

  Sahilleri

  Kerpe
  Kefken
  Cebeci
  Kumcağız
  Bağırganlı
  Seyrek  KEFKEN & PEMBE KAYALAR

  Kandıra’ya 20 km uzaklıktaki Kefken kıyı yerleşimleri içinde en gelişmiş olanıdır. Denizi, kumsalları ve çam ormanları en önemli özellikleridir. Pembe Kayalar mevkii ilginç jeolojik yapısı nedeniyle görülmesi gereken yerlerdendir. Suyun içinde yumuşak olan kayalar,çıkarıldıktan sonra sertleşmektedir. Bu özelliklerinden dolayı Osmanlı döneminde insan gücüyle kesilerek dikdörtgen olarak kesilerek deniz yoluyla İstanbul’a getirilmiş,Sultan Ahmet Camii dahil birçok caminin yapımında kullanılmıştır. Bölgede balıkçılık oldukça gelişmiş ve büyük balık üretim istasyonları kurulmuştur. Amatör sualtı avcıları içinde çeşitli olanaklar sunulmaktadır.

  CEBECİ

  Kandıra’ya 27 km.,Kefken’e 7 km. uzaklıktaki Cebeci; tertemiz denizi,geniş kumsalları,harika doğasıyla ideal bir tatil yeridir. Özellikle çadır turizminin en yaygın yapıldığı yerdir.

  BAĞIRGANLI

  Seyrek üzerinden gidilerek ulaşılan Bağırganlı; kendini özgü kayalık kıyıları,güzel plajı ve sakin doğası ile sakin bir dinlenme yeridir.

  SARISU

  Kandıra’ya 8 km uzaklıktaki Babaköy sınırları içerisindeki Sarısu Deresinin Karadeniz’le birleştiği yerde kurulmuştur. Sakince ve orman içinden süzülen Sarısu Deresinde sazan,tatlısu levreği,kefal ve çeşitli tatlısu balıkları avlanmaktadır. Sarısu Deresi,1 km uzunluğundaki sahile paralel olarak kumsal bitiminde denize kavuşmuştur. Bu haliyle Sarısu,ilginç bir coğrafyaya sahiptir. Denize girebilmek için dereyi salla geçmek gerekmektedir. Çadır turizmi Sarısu’da oldukça yaygındır.

  KERPE

  Kandıra’ya 10 km,İzmit’e 50 km uzaklıkta,masmavi denizi ve çam ormanları ile şirin bir Karadeniz köyüdür. Kefken yolu üzerinden gidilmektedir. Antik bir kentin üzerinde kurulan Kerpe,150 metreye kadar sığ denize ve eşsiz kumsallara sahiptir. Günübirlik kullanım olanakları olduğu gibi;motel ve pansiyonlarıda vardır.

  KURTYERİ

  Kefken köyüne gelmeden Kumcağız sahiline sahip güzel bir köydür. Geniş bir kumsalı ve temiiz bir denizi vardır.

  ÇAMKONAK

  Kandıra’nın en uzak sahilleri,yaklaşık 30 km mesafedeki Uzunkum mevkiinde bulunmaktadır. Henüz pek bilinmeyen bir bölgedir. Açık deniz özelliği gösteren bu sahiller rüzgarlı havalarda sörf yapılabilecek bir özellik kazanır.

  SEYREK

  Kandıra’ya 11 km mesafedeki Seyrek,sahilin en şirin kayalarından birisidir. Çok güzel mesire yerlerine sahiptir.

  PINARLI

  İstanbul sınırına,Ağva kasabası ile komşu şirin köylerimizden bir tanesidir.

  KUMCAĞIZ

  Kumcağız hemen Kerpe’yi takip eden sahil şeridi üzerinde bulunan ve Kerpe’ye 5 km uzaklıkta diğer bir sahil köyüdür. Sık ormanların sahille buluştuğu bir görüntüsü olan Kumcağız’da çadır kampçılığı ön plana çıkmaktadır.

  MİÇO KOYU

  Kerpe ile Kefken arasındaki ormanın içinde bulunan Miço Koyu,çok bilinmemesi nedeniyle gizli bir cennet niteliğindedir. Kerpe’den deniz yoluyla ya da Kerpe ile Kumcağız yolu üzerinde sık ormanın yürüyerek geçilmesiyle ulaşılabilmektedir. Miço Koyu’nda,taşlar ve kayalıklar çok değişik şekiller oluşturmuştur. Bu şekillerden en çok ilgi çekeni de ‘Taş Havuz’ denilen kayaların çevresini sardığı su parçasıdır. Adeta doğal bir havuz görünümünde olan bu suda yüzmek de mümkündür. 2. Haberler
  Devamlı Üye

  Kocaeli Kandıra İlçesi  Kandıra: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 49.975 olup, 10.427’si ilçe merkezinde, 39.548’i köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağına bağlı 43, Akçaova bucağına bağlı 14, Kaymaz bucağına bağlı 11 köyü vardır. Yüzölçümü 933 km2 olup, nüfus yoğunluğu 54’tür. İlçe toprakları, fazla yüksek olmayan dalgalı düzlüklerden meydana gelir. İç kesimleri ormanlarla kaplıdır. Karadeniz’e kıyısı olan tek ilçedir.

  Ekonomisi, tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri buğday, mısır, ayçiçeği, şekerpancarı ve yulaf olup, ayrıca az miktarda elma, üzüm, fasülye ve armut yetiştirilir. Hayvancılık ekonomik açıdan önemli gelir kaynağıdır. Tavukçuluk ve sığır besiciliği gelişmiştir. Süt, peynir, yumurta ve deri başlıca hayvanî ürünleridir. Karadeniz kıyılarında balıkçılık yapılır. Kerpe ve Kefken köylerindeki sahiller, yaz turizmine elverişlidir. İlçe merkezi Sarısu Vâdisinde kurulmuştur. İl merkezine 42 km mesâfededir. On dördüncü asırda Akçakoca Bey tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. İlçe belediyesi 1868’de kurulmuştur.
+ Yorum Gönder


kandıranın tanıtımı,  kandıranın kaç köyü var,  kandıranın kaç tane köyü var,  kandıranın köyleri kac tane